Co dělat proti zapáchajícímu podpaží

podpazi
foto: Pixabay.com/StockSnap

Je jedno, jestli je hladce vyholené nebo mu je ponechán naturální vzhled. Důležité je, aby se z podpaží nešířil zápach nepříjemný vám i vašemu okolí. Poradíme, jak na odér vyzrát přírodní cestou.

Pach podpaží je vcelku běžný problém. Kůže podpaží je hustě pokryta potními žlázkami, které v důsledku termoregulačního mechanismu při tělesné námaze nebo vyšších venkovních teplotách produkují pot. Potící se podpaží je ideální zákoutí pro množení bakterií, těm se ve vlhku a teple moc líbí. A právě bakterie jsou příčinou zápachu.

Nejlepším způsobem, jak se nelibé vůně rychle zbavit, je sprcha. Dalšími možnostmi jsou komerční kosmetické prostředky – antiperspiranty a deodoranty. Antiperspiranty omezují pocení, deodoranty obsahují antibakteriální složky a svou vůní také překrývají případný pach. Extrémní metodou je laserové odstranění potních žlázek, které ale s sebou nese velké množství negativ.

Pokud chcete proti pocení a zápachu, který jej doprovází, bojovat efektivněji, je lepší zaměřit se na úpravu životosprávy. Primární je každodenní adekvátní tělesná hygiena. Dalším krokem je dodržování dietních doporučení, která spočívají v omezení příjmu nadměrně kořeněných, slaných a sladkých jídel, alkoholu a kofeinových nápojů. Vhodné je naopak jídelníček složený z velké části na zelenině, vyvarovat byste se měli ovšem zeleniny brukvovité, česneku a cibule, jež obsahují poměrně hodně sirných sloučenin.

Výborné proti nadměrnému je naopak používání doplňků stravy obsahujících velké množství chlorofylu, například zeleného mladého ječmene, spiruliny a chlorelly. Hned dvojí efekt má pití japonského zeleného čaje matcha, který disponuje rovněž velkým množstvím listového barviva. Navíc stimuluje organismus obdobně jako káva, ale působí šetrněji a nevyvolává tak prudké změny v tepové frekvenci a srdeční činnosti, v jejichž důsledku dochází ke zvýšenému pocení.

Pomoc přináší rovněž některé tradiční domácí bylinky omezující hyperhidrózu, zejména šalvěj, máta a yzop. Neuškodí rovněž hojné kulinární užívání zelených bylinek s antibakteriálními účinky, třeba tymiánu, oregana a kopru.

Velmi dobře na pokožku podpaží působí rovněž antibakteriální kokosový olej. Z něj a několika dalších přísad můžete snadno vyrobit šetrný peeling, který citlivé partie pod pažemi chrání před množícími se bakteriemi, odstraňuje nečistoty, zabraňuje vysychání epidermu, zklidňuje a příjemně voní.

Budete potřebovat:

  • ½ šálku soli z mrtvého moře
  • ½ šálku třtinového cukru
  • 1 polévkovou lžíci kokosového oleje
  • 1 polévkovou lžíci limetkové šťávy
  • 1 polévkovou lžíci strouhané limetkové kůry
  • 1 polévkovou lžíci medu

V míse smíchejte cukr, sůl a limetkovou kůru. V rendlíku velmi mírně zahřejte kokosový olej, aby se rozpustil. Přidejte k němu med a limetkovou šťávu. Obsah rendlíku přelijte k sypké směsi a dobře promíchejte. Skladujte ve skleněné nádobě v temnu a chladu.

Používejte 1 krát týdně. Asi lžičku směsi naneste do podpažní jamky, kde s ní jemně masírujte pokožku. Následně nechte pár minut působit a důkladně omyjte. Získáte tak hebké, svěží a vonící podpaží.

Close