Pach podpaží je vcelku běžný problém. Kůže podpaží je hustě pokryta potními žlázkami, které v důsledku termoregulačního mechanismu při tělesné námaze nebo vyšších venkovních teplotách produkují pot. Potící se podpaží je ideální zákoutí pro množení bakterií, těm se ve vlhku a teple moc líbí. A právě bakterie jsou příčinou zápachu. Jak se zbavit zápachu z podpaží? Máme pro vás tipy.
Jak se zbavit zápachu z podpaží
Nejlepším způsobem, jak se nelibé vůně rychle zbavit, je sprcha. Dalšími možnostmi jsou komerční kosmetické prostředky – antiperspiranty a deodoranty. Antiperspiranty omezují pocení, deodoranty obsahují antibakteriální složky a svou vůní také překrývají případný pach. Extrémní metodou je laserové odstranění potních žlázek, což s sebou nese velké množství negativ.
Úprava jídelníčku
Pokud chcete proti pocení a zápachu, který ho doprovází, bojovat efektivněji, je lepší zaměřit se na úpravu životosprávy. Primární je každodenní adekvátní tělesná hygiena. Dalším krokem je dodržování dietních doporučení, která spočívají v omezení příjmu nadměrně kořeněných, slaných a sladkých jídel, alkoholu a kofeinových nápojů. Vhodný je naopak jídelníček složený z velké části na zelenině, ale vyvarovat byste se měli zelenině brukvovité, česneku a cibuli, obsahují poměrně hodně sirných sloučenin.
Doplňky stravy proti nadměrnému pocení
Výborné proti nadměrnému pocení je naopak používání doplňků stravy obsahujících velké množství chlorofylu, například zeleného mladého ječmene, spiruliny a chlorelly. Hned dvojí efekt má pití japonského zeleného čaje matcha, který disponuje rovněž velkým množstvím listového barviva. Navíc stimuluje organismus obdobně jako káva, ale působí šetrněji a nevyvolává tak prudké změny v tepové frekvenci a srdeční činnosti, v jejichž důsledku dochází ke zvýšenému pocení.
Bylinky omezující hyperhidrózu
Pomoc přináší rovněž některé tradiční domácí bylinky omezující hyperhidrózu, zejména šalvěj, máta a yzop. Neuškodí ani hojné kulinární užívání zelených bylinek s antibakteriálními účinky, třeba tymián, oregano a kopr.
Jak si připravit domácí šetrný peeling
Velmi dobře na pokožku podpaží působí rovněž antibakteriální kokosový olej. Z něj a několika dalších přísad můžete snadno vyrobit šetrný peeling, který citlivé partie pod pažemi chrání před množícími se bakteriemi, odstraňuje nečistoty, zabraňuje vysychání epidermu, zklidňuje a příjemně voní.
Budete potřebovat:
- ½ šálku soli z mrtvého moře
- ½ šálku třtinového cukru
- 1 polévkovou lžíci kokosového oleje
- 1 polévkovou lžíci limetkové šťávy
- 1 polévkovou lžíci strouhané limetkové kůry
- 1 polévkovou lžíci medu
Postup:
V míse smíchejte cukr, sůl a limetkovou kůru. V rendlíku velmi mírně zahřejte kokosový olej, aby se rozpustil. Přidejte k němu med a limetkovou šťávu. Obsah rendlíku přelijte k sypké směsi a dobře promíchejte. Skladujte ve skleněné nádobě v temnu a chladu.
Používejte 1 krát týdně. Asi lžičku směsi naneste do podpažní jamky, kde s ní jemně masírujte pokožku. Následně nechte pár minut působit a důkladně omyjte. Získáte tak hebké, svěží a vonící podpaží.
Nabídnout můžeme také přírodní deodorant Protektin Deo z našeho e-shopu Klub Energy Tábor, který obsahuje bylinný extrakt Protektin napomáhající jemné detoxikaci organismu. Dále obsahuje vzácné esence, které mu dodávají přírodní vůni.