Bylinky na ošetření hmyzích kousnutí, štípanců a bodnutí

komar-sajici-krev
foto: Pixabay.com/Franco Patrizia

Vyhnout se v létě hmyzu je nemožné. V přírodě kolem nás neustále krouží miliony těchto malých tvorečků, z nichž někteří přímo touží po naší krvi. Jiní si nás nevšímají do té doby, než se cítí ohroženi. Pak se brání kousnutím nebo bodnutím. Důsledkem hmyzích útoků jsou drobná poranění, která však bývají bolestivá, často zarudnou, svědí a otékají.

Na ošetření hmyzího kousnutí, štípnutí a bodnutí existují farmaceutické přípravky, které dezinfikují, mírní otok, zánět a případné alergické reakce. Co ale dělat, když zrovna nemáte žádný v domácí lékárničce nebo v batohu při túrách v přírodě? V tomto případě důvěřujte léčivým schopnostem léčivých rostlin.

Klasickou lidovou medicínou na včelí bodnutí je cibule, kterou stačí rozkrojit a přiložit na postižené místo. Použít se dá také česnek, okurka nebo brambora. Svědivé štípance zklidníte gelem vymačkaným z listů aloe, podobně fungují i tučné listy netřesku. Z domácích bylinek na hmyzí zranění pomáhají třeba chladivá máta, meduňka, bazalka, petrželka, šalvěj nebo heřmánek, jejichž rozmačkané listy aplikujte přímo na ránu.

Zklidnění dosáhnete také nanasením několika kapek některého z antiseptických a protizánětlivých esenciálních olejů. Mezi nimi vynikají především tea tree, hřebíčkový, levandulový, eukalyptový a lopuchový olej.

Pokud potřebujete provést ošetření v přírodě, kde žádnou z uvedených bylinek a olejů nemáte k dispozici, zaimprovizujte pomocí volně rostoucích léčivých rostlinek. Rozhlédněte se kolem, určitě v trávě objevíte jitrocel kopinatý nebo jitrocel větší. Oba jsou antiseptické a působí chladivě. Nenajdete-li jitrocele, hledejte řebříček, kostival, šťovík kyselý nebo kadeřavý. Na březích řek a potoků můžete utrhnout také listí vrby bílé. Aby léčivé složky bylinek mohly být uvolněny, je zapotřebí listy nějakým způsobem narušit. Jesli nevíte jak, udělejte to hezky primitivně a prostě je rozžvýkejte.

Ve většině případů takové ošetření velmi dobře poslouží svému účelu. Pozor si však musíte dávat na kousnutí klíštětem, které je dobré sledovat i v následujících týdnech. Zarudnutí, které směrem ke svému středu bledne, může signalizovat Lymeskou borreliózu a je na místě navštívit lékaře. Speciálně opatrní musí být také lidé alergičtí nebo citliví na jed při bodnutí včelou, vosou nebo sršní. V důsledku anafylaktického šoku mohou být přímo ohroženi na životě a je nutné podat jim přípravky protialergické první pomoci.

Štítky , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.