Search
Close this search box.

15 úžasných možností, jak využít tea tree olej

Zdroj: Freepik.com

Přestože si lidé často díky jeho běžnému názvu myslí, že se jedná o olej z čajovníku, vyrábí se z úplně jiné rostliny. Je destilován z kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia) z čeledi myrtovitých. Tento mokřadní strom z australského Nového Jižního Walesu je v angličtině kvůli siluetě ve tvaru písmena T označován jako T-tree nebo tee-tree. Jméno bylo postupně zkomoleno a na pultech ho proto nejčastěji najdeme jako tea tree olej.

Účinky tea tree oleje

Největší silou oleje jsou jeho antibakteriální a fungicidní účinky, které jsou podle provedeného výzkumu až 13 krát silnější než u fenolu. Vděčí za to obsaženým terpenoidním sloučeninám jako jsou terpinen-4-ol, pinen, cymen, cineol, thujen, terpinolen, sabinen, aromadendren, myrcen, α-phellandren, viridifloren, α-terpinen, α-terpineol, limonen, δ-cadinen, β-phellandren, globulol nebo viridiflorol.

Tea tree oil použití

Tea tree olej má neuvěřitelně široké možnosti aplikací, které ho předurčují k ošetření těla, ale také k použití při úklidu domácnosti.

Ošetření drobných poranění

Standardně tea tree olej slouží k ošetření drobných poranění, škrábanců nebo nepříliš vážných popálenin. Několik kapek rozmíchaných v čisté vodě nahradí peroxid při čištění ran. Pokud 1 kapku přidáte do 1 lžičky kokosového oleje, nanesete na postižené místo a překryjete obvazem, zabráníte vniknutí infekce a urychlíte hojení.

Pomoc při akné

Je-li vaše pleť náchylná k tvorbě akné, nemusíte spoléhat pouze na kosmetické nebo farmaceutické přípravky. Smíchejte 5 kapek tea tree oleje se 2 čajovými lžičkami kvalitního domácího medu nebo jakéhokoliv medu, který máte doma (víte jaké jsou všechny druhy medu?). Kašičku rozetřete na oblasti, kde vás akné trápí, nechte 2 minuty působit a důkladně omyjte teplou vodou.

Poradí si s mykózami 

Tea tree olej je nadmíru účinným pomocníkem při léčbě mykóz na kůži nohou a nehtech. Můžete ho kápnout do koupele nohou. Po omytí a osušení zřeďte pár kapek tea tree oleje olivovým olejem a vatovým tamponem aplikujte na místa zasažená plísní a nechte vsáknout. Je možné použít i směs s kokosovým olejem.

Sklidní kůži po bodnutí hmyzem

Svědí-li vás kůže po hmyzím bodnutí nebo kousnutí, zklidníte ji rovněž tímto zázračným olejem. Kapičku můžete nanést přímo na podrážděné místo. Jemně vmasírujte, místo si nikdy neškrábejte. Po několika minutách účinné látky začnou tlumit zánětlivou reakci a svědění ustoupí.

Pomáhá při psoriáze a ekzémech

Kožní onemocnění jako psoriáza a ekzémy jsou další oblastí, kde uplatníte tea tree olej. Nabízí se varianta použití směsi s kokosovým olejem, výborně pak funguje přípravek vytvořený smícháním 1 šálku kozího hydratačního mléka, 3 kapek oleje levandulového a 5 kapek oleje kajeputového.

Zklidní bolesti svalů

Protizánětlivé vlastnosti oleje z kajeputu ocení sportovci a fyzicky tvrdě pracující lidé, které sužují bolesti svalů. Zbavíte se jich, když se na půl hodiny naložíte do teplé lázně, kterou obohatíte plnou hrstí epsomské soli a 10 kapek tea tree oleje.

Kloktadlo pomůže při bolestech v krku

Bolest v krku a problémy s polykáním, které doprovází infekce dýchacích cest, zaženete jednoduchým domácím kloktadlem. Budete potřebovat pouze sklenici vlažné vody, ve které rozmícháte 3 kapky tea tree oleje. Kloktadlo používejte 3x denně, dokud potíže nezmizí.

Pomůže vám volně dýchat

Při ucpaném nosu nebo dutinách inhalujte páru z vodní lázně obsahující 10 kapek tea tree oleje. Pomáhá rovněž 5 kapek tea tree oleje přidaného do vodní náplně elektrického zvlhčovače vzduchu nebo do aromalampy. Uvolněné éterické složky ulevují také astmatikům a alergikům.

Zdroj: Freepik.com

Podpoří zdraví ústní dutiny

Zdraví ústní dutiny ohrožuje celá armáda potenciálně nebezpečných mikroorganismů, které mohou způsobit problémy zubů a dásní nebo také nepříjemně zapáchající dech. Prevencí i lékem je kapka tea tree oleje nanesená na zubní pastu při každém čištění zubů.

Odpuzuje vši

Máte-li doma dítko školou povinné, můžete být překvapeni, když si domů přinese nezvané návštěvníky vlasového porostu – vši. Tea trea olej naštěstí vším nevoní a dokáže je poměrně spolehlivě likvidovat. Vlasy umývejte každý třetí den běžným šampónem s 10 kapkami tea tree oleje, které nechte před opláchnutím 10 až 15 minut působit.

Jak vyrobit repelent proti hmyzu

Přírodní repelent proti hmyzu vyrobíte z 50 mililitrů rostlinného oleje, 5 kapek tea tree a 5 kapek levandulového oleje. V létě ho můžete kápnout na kožený náramek nebo proužky látky, kterými si omotáte kotníky na nohou. Směs 20 kapek tea tree oleje a šálku vody lze aplikovat pomocí nádobky s rozprašovačem.

Jak vyrobit eko čistič kuchyně

Ekologický dezinfekční prostředek pro úklid kuchyně a koupelny připravíte z 1 šálku vody, 1 decilitru bílého octa, 15 kapek tea tree a 15 kapek citronového oleje ve spreji. Tento čisticí sprej zabíjí bakterie, neobsahuje nežádoucí nešetrné chemikálie a příjemně voní.

Pohlcuje zápachy

Stydíte-li se za zapáchající boty, nemusíte je hned vyhodit. Zachránit je může pohlcovač zápachu z 5 lžic jedlé sody a 5 kapek tea tree oleje. Množství oddělte na polovinu, nasypte na kousky látky a zabalte jako měšec. Jakmile nemáte boty nazuté, vždy do každého půlpáru šoupněte pytlíček proti odéru. Pohlcovač zápachu funguje i pro odpadkové koše.

Někdy se stává, že při vysávání koberců přístroj naplní ovzduší v místnosti nepříjemným puchem. Řešením je potřísnit několika kapkami tea tree sáček do vysavače nebo filtr. Olej bude nejen uvolňovat libou vůni, ale také hubit lapené roztoče.

Vyčistí pračku

Když potřebujete vyčistit pračku, nezapomeňte opět na tea tree olej. Do bubnu nalijte půl litru octa, do násypky na prášek 1 šálek sody bikarbony a 10 tea tree oleje. Ocet a soda se postarají o vodní kámen, tea tree olej zlikviduje bakterie a odstraní zápach.

Způsobů, jak čarovat s tea tree olejem, je určitě ještě mnohem více. Ale i uvedených 15 je dost dobrým argumentem, proč ho mít stále po ruce.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám