Tea tree olej určitě znáte, stal se poměrně častou součástí domácích lékárniček jako přírodní dezinfekce a bývá také často příměsí kosmetických přípravků. Oblastí, kde ho oceníte je však mnohem víc.
Přestože si lidé často díky jeho běžnému názvu myslí, že se jedná o olej z čajovníku, vyrábí se z úplně jiné rostliny. Je destilován z kajeputu střídavolistého (Melaleuca alternifolia) z čeledi myrtovitých. Tento mokřadní strom z australského Nového Jižního Walesu je v angličtině kvůli siluetě ve tvaru písmena T označován jako T-tree nebo tee-tree. Jméno bylo postupně zkomoleno a na pultech ho proto nejčastěji najdeme jako tea tree olej.
Největší silou oleje jsou jeho antibakteriální a fungicidní účinky, které jsou podle provedeného výzkumu až 13 krát silnější než u fenolu. Vděčí za to obsaženým terpenoidním sloučeninám jako jsou terpinen-4-ol, pinen, cymen, cineol, thujen, terpinolen, sabinen, aromadendren, myrcen, α-phellandren, viridifloren, α-terpinen, α-terpineol, limonen, δ-cadinen, β-phellandren, globulol nebo viridiflorol.
Tea tree olej má neuvěřitelně široké možnosti aplikací, které jej předurčují k ošetření těla, ale také k použití při úklidu domácnosti.
- Standardně tea tree olej slouží k ošetření drobných poranění, škrábanců nebo nepříliš vážných popálenin. Několik kapek rozmíchaných v čisté vodě nahradí peroxid při čištění ran. Pokud 1 kapku přidáte do 1 lžičky kokosového oleje, nanesete na postižené místo a překryjete obvazem, zabráníte vniknutí infekce a urychlíte hojení.
- Je-li vaše pleť náchylná k tvorbě akné, nemusíte spoléhat pouze na kosmetické nebo farmaceutické příprvky. Smíchejte 5 kapek tea tree oleje se 2 čajovými lžičkami kvalitního domácího medu. Kašičku rozetřete na oblasti, kde vás akné trápí, nechte 2 minuty působit a důkladně omyjte teplou vodou.
- Tea tree olej je nadmíru účinným pomocníkem při léčbě mykóz na kůži nohou a nehtech. Můžete jej kápnout do koupele nohou. Po omytí a osušení zřeďte pár kapek tea tree oleje olejem olivovým a vatovým tamponem aplikujte na místa zasažená plísní a nechte vsáknout. Je možné použít i směs s olejem kokosovým.
- Svědí-li vás kůže po hmyzím bodnutí nebo kousnutí, zklidníte ji rovněž tímto zázračným olejem. Kapičku můžete nanést přímo na podrážděné místo, případně použijte tea tree olej smíchaný s nosným olejem. Jemně vmasírujte, místo si nikdy neškrábejte. Po několika minutách účinné látky začnou tlumit zánětlivou reakci a svědění ustoupí.
- Kožní onemocnění jako psoriáza a ekzémy jsou další oblastí, kde uplatníte tea tree olej. Nabízí se varianta použití směsi s kokosovým olejem, výborně pak funguje přípravek vytvořený smícháním 1 šálku kozího hydratačního mléka, 3 kapek oleje levandulového a 5 kapek oleje kajeputového.
- Protizánětlivé vlastnosti oleje z kajeputu ocení sportovci a fyzicky tvrdě pracující lidé, které sužují bolesti svalů. Zbavíte se jich, když se na půl hodiny naložíte do teplé lázně, kterou obohatíte plnou hrstí epsomské soli a 10 kapek tea tree oleje.
- Bolest v krku a problémy s polykáním, které doprovází infekce dýchacích cest, zaženete jednoduchým domácím kloktadlem. Budete potřebovat pouze sklenici vlažné vody, ve které rozmícháte 3 kapky tea tree oleje. Kloktadlo používejte 3 x denně, dokud potíže nezmizí.
- Při ucpaném nosu nebo dutinách inhalujte páru z vodní lázně obsahující 10 kapek tea tree oleje. Pomáhá rovněž 5 kapek tea tree oleje přidaného do vodní náplně elektrického zvlhčovače vzduchu nebo požití v aromalampě. Uvolněné éterické složky ulevují také astmatikům a alergikům.
- Zdraví ústní dutiny ohrožuje celá armáda potenciálně nebezpečných mikroorganismů, které mohou způsobit problémy zubů a dásní nebo také nepříjemně zapáchající dech. Prevencí i lékem je kapka tea tree oleje nanesená na zubní pastu při každém čištění zubů.
- Máte-li doma dítko školou povinné, můžete být překvapeni, když si domů přinese nezvané návštěvníky vlasového porostu – vši. Tea trea olej naštěstí vším nevoní a dokáže je poměrně spolehlivě likvidovat. Vlasy umývejte každý třetí den běžným šampónem s 10 kapkami tea tree oleje, které nechte před opláchnutím 10 až 15 minut působit.
- Přírodní repelent proti hmyzu vyrobíte z 50 mililitrů rostlinného oleje, 5 kapek tea tree a 5 kapek levandulého oleje. V létě ho můžete kápnou na kožený náramek nebo proužky látky, kterými si omotáte kotníky na nohou. Směs 20 kapek tea tree oleje a šálku vody lze aplikovat pomocí nádobky s rozprašovačem.
- Ekologický dezinfekční prostředek pro úklid kuchyně a koupelny připravíte z 1 šálku vody, 1 decilitru bílého octa, 15 kapek tea tree a 15 kapek citronového oleje ve spreji. Tento čisticí sprej zabíjí bakterie, neobsahuje nežádoucí nešetrné chemikálie a příjemně voní.
- Stydíte-li se za zapáchající boty, nemusíte je hned vyhodit. Zachránit je může pohlcovač zápachu z 5 lžic jedlé sody a 5 kapek tea tree oleje. Množství oddělte na polovinu, nasypte na kousky látky a zabalte jako měšec. Jakmile v botách nejste nazutí, vždy do každého půlpáru šoupněte pytlíček proti odéru. Pohlcovač zápachu funguje i pro odpadkové koše.
- Někdy se stává, že při vysávání koberců přístroj naplní ovzduší v místnosti nepříjemným puchem. Řešením je potřísnit několika kapkami tea tree sáček do vysavače nebo filtr. Olej bude nejen uvolňovat libou vůni, ale také hubit lapené roztoče.
- Když potřebujete vyčistit pračku, nezapomeňte opět na tea tree olej. Do bubnu nalijte půl litru octa, do násypky na prášek 1 šálek sody bikarbony a 10 tea tree oleje. Ocet a soda se postarají o vodní kámen, tea tree olej zlikviduje bakterie a odstraní zápach.
Způsobů, jak čarovat s tea tree olejem je určitě ještě mnohem víc. Ale i uvedených 15 je dost dobrým argumentem, proč jej mít stále po ruce.