Moderní medicína se bez vlaštovičníku neobejde

vlastovicnik
foto: Pixabay.com/Hans Braxmeier

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) prý dostal jméno podle toho, že začíná kvést, když přiletí vlaštovky, a přestane až zase odletí. Jeho domovinou jsou Evropa, sever Afriky a západní část Asie, ale protože šlo o jednu z nejdůležitějších léčivek lidové medicíny, doprovázela osadníky při kolonizaci Severní Ameriky a dnes je tam běžně rozšířena. Vlaštovičníku vyhovují slunná, ale spíše vlhčí místa s půdou bohatou na dusík.

Více než 1 metr dorůstající vytrvalá bylina z čeledi makovitých porostlá laločnatými listy s vlnitými okraji kvete od května do září žlutými květy na protáhlých stopkách. Po odkvětu se vytvoří plody, tobolky, ve kterých uzrají semínka. Nejtypičtějším znakem vlaštovičníku je ovšem žlutooranžové mléko, které prýští z odlomených lodyh a listů.

Celá rostlina je mírně toxická, proto může být vnitřně užívána jen v malých, fytoterapeutem přesně specifikovaných, dávkách. Obsahuje řadu izochinolinových alkaloidů, především koptisin, stylopin, protopin, helidonin, allokryptopin, chelerytrin, sanguinarin, homochelidonin a berberin. Přítomny jsou rovněž deriváty kyseliny kávové, některé biogenní aminy, flavonoidy a silice.

Potenciál alkaloidů při léčbě využívá dlouhodobě čínská medicína. Dnes jsou tyto rostlinné sloučeniny také v hledáčku vědeckých týmů ve farmaceutických a kosmetických firmách. Působí protizánětlivě, antiviroticky a antimikrobiálně. Některé z nich zabíjí širokou paletu mikroorganismů – stafylokoky, streptokoky, bakterie vyvolávající salmonelózu, úplavici, infekce močových cest nebo kvasinky způsobující vaginální mykózy. Chelidonin má cytostatické účinky na některé formy rakoviny kůže, tlumí centrální nervový systém, uvolňuje křeče hladkého svalstva, snižuje krevní tlak a zpomaluje tep. Berberin zvyšuje imunitu a v současnosti se testuje na léčení cukrovky, rakoviny prostaty, plic, kůže, prsu a jater, srdeční arytmie, leukemie i Alzheimerovy choroby. Chelerythrin vykazuje sedativní, analgetický a spasmolytický efekt. Používá se často do přípravků ústní hygieny. Protopin a stylopin jsou také složkami léku proti onemocnění žláz s vnitřní sekrecí.

V léčitelství nachází uplatnění při léčbě ekzémů, akné, kožních abscesů a bércových vředů. Slouží k tlumení kašle a jako prevence před astmatickými potížemi, mírní žaludeční obtíže, uvolňuje křeče ve střevech a v močovém ústrojí, upravuje nadměrné menstruační krvácení. Obsažené antioxidanty chrání buňky před volnými radiály. Sedativní a analgetické vlastnosti pomáhají při bolestech hlavy. Čistí krev, detoxikuje játra, zlepšuje produkci žluči a přispívá tak k dokonalejšímu metabolismu tuků. Z historických herbářů lze vyčíst, že vlaštovičník býval také využíván jako oční lék, kořen se žvýkal, aby zmírnil bolesti zubů.

U vnitřního užití je pro přesné dávkování nejvhodnější používat alkoholový extrakt. Zevní aplikace odvaru ze sušené drogy je bezpečná ve formě obkladů nebo koupelí. Zelená rostlina, tedy její latex, pak výborně odstraňuje bradavice a kuří oka. Stačí je vlaštovičníkovým mlékem potřít 2x denně po dobu dvou týdnů. Zdravou kůži okolo však chraňte, aby nedošlo k jejímu poleptání.

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.