Ocitáme se v horkých letních dnech, kdy se na nás řítí další a další vlna teplého počasí a většina z nás přemýšlí nad nejlepšími způsoby, jak se ochladit.
Rány, šoky, kuří oka nevyléčí kolaloka, ale zbavíte se jich díky tradičnímu lidovému receptu na tyto neduhy - vlaštovičníku. Bylinka, jíž bývaly přisuzovány až magické účinky, si s nimi hravě poradí.
Lidová medicína zná celou řadu bylin, které se hodí k léčbě respiračních potíží. Jedním z favoritů, kteří dobře pomohou, je bezesporu podběl. Nezapomeňte se se jím na jaře zásobit, v zimě přijde vhod.
V oblastech svého přirozeného výskytu je graviola užívána jako zdroj chutného ovoce i pro léčbu mnoha neduhů. Sehnat čerstvé plody je u nás nemožné, mimořádnou léčivou sílu mají ale také její listy.
Tea tree olej určitě znáte, stal se poměrně častou součástí domácích lékárniček jako přírodní dezinfekce a bývá také často příměsí kosmetických přípravků. Oblastí, kde ho oceníte je však mnohem víc.
Od starověku býval řepík používán jako bylina pro hojení povrchových zranění nebo kožních vyrážek a dokonce jako lék na hadí uštknutí. Pomáhá také detoxikovat tělo, tlumit záněty a upravovat trávení.
Na jalovec, kdysi běžný jehličnan rostoucí na stráních a v podrostu borových hájů, dnes bohužel už narazíte spíš v parku. Od pradávna z něj lidé získávali jalovčinky, přírodní ochucovadlo i medicínu.