Search
Close this search box.

Přeslička pro lesk nehtů, vlasů i nádobí

Zdroj: Freepik.com

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je u nás nejběžnější přesličkou. Obvykle roste jako polní plevel vyskytující se po celé Evropě, Asii a hojně také na severoamerickém kontinentu. Tato 10 až 70 centimetrů vysoká trvalka s přesleny malých větviček je velmi nenáročná. Přežívání jí zajišťují skoro nevyhubitelné podzemní oddenky.

Obsahové látky přesličky

Z celé rostliny lze získat okrově žluté barvivo. Pro léčebné účely se využívají stonky s velmi vysokým podílem kyseliny křemičité. Podobně jako alfalfa (tolice vojtěška) je totiž přeslička jednou z mála rostlin schopných absorbovat křemík z půdy. Obsahuje také řadu minerálů, zejména mangan, vápník a železo, dále flavonoidy, estery kyseliny kávové, saponiny, taniny, alkaloidy, mastné kyseliny, fytosteroly, glykosidy, fenolové kyseliny, kyselinu akonitovou a oxid křemičitý.

Přeslička rolní účinky

V bylinkářství je známá jako protizánětlivá, antibakteriální, antimikrobiální, antioxidační, koagulační, zklidňující, diuretická a adstringentní rostlinná droga. Vzhledem k přítomné kyselině křemičité je typicky doporučována pro posílení pojivových tkání, chrupavek, kostí, vlasů a nehtů. Tradičně slouží také pro mírnění silného menstruačního krvácení, léčbu hemoroidů, zánětů dásní, ústní sliznice a mandlí. Extrakt z přesličky rolní najdete také v přírodní zubní pastě Silix pro regeneraci ústní dutiny.

Pomáhá lidem postiženým revmatickými chorobami. Vnitřní užívání přesličky vykazuje i diuretický účinek, a proto je vhodné pro řešení problémů s ledvinovými kameny a infekcí močového systému. Opravdu nenahraditelná je, když potřebujete tělo detoxikovat od hliníku. Přeslička je také kvalitním stimulantem imunitního systému těla. Povrchová aplikace svíravě účinkujících teplých přesličkových obkladů zlepšuje hojení ran a vředů.

Pokud táboříte v přírodě, čerstvě natrhaná přeslička vám nahradí drátěnku při mytí ešusu. Suchou přesličkovou nať mohou použít ekologicky smýšlející hospodyňky pro leštění kovů a cídění cínových předmětů.

Tip: Máme pro vás připraveny i další bylinky pro husté vlasy, zjistěte, které to jsou.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám