Přeslička pro lesk nehtů, vlasů i nádobí

preslicka
foto: Pixabay.com/Brigitte Werner

Přesličky jsou jedny z nejstarších rostlin, které zde rostly už před stovkami milionů let. Proti svým až 20 metrů vysokým předkům se dnešní přesličky krčí při zemi. Jsou ale velké svou léčivou silou.

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je u nás nejběžnější přesličkou. Obvykle roste jako polní plevel vyskytující se po celé Evropě, Asii a hojně také na severoamerickém kontinentu. Tato 10 až 70 centimetrů vysoká trvalka s přesleny malých větviček je velmi nenáročná. Přežívání ji zajišťují skoro nevyhubitelné podzemní oddenky.

Z celé rostliny lze získat okrově žluté barvivo. Pro léčebné účely se využívají stonky s velmi vysokým podílem kyseliny křemičité. Podobně jako alfalfa (tolice vojtěška) je totiž přeslička jednou z mála rostlin schopných absorbovat křemík z půdy. Obsahuje také řadu minerálů, zejména mangan, vápník a železo, dále flavonoidy, estery kyseliny kávové, saponiny, taniny, alkaloidy, mastné kyseliny, fytosteroly, glykosidy, fenolové kyseliny, kyselinu akonitovou a oxid křemičitý.

V bylinkářství je známá jako protizánětlivá, antibakteriální, antimikrobiální, antioxidační, koagulační, zklidňující, diuretická a adstringentní rostlinná droga. Vzhledem k přítomné kyselině křemičité je typicky doporučována pro posílení pojivových tkání, chrupavek, kostí, vlasů a nehtů. Tradičně slouží též pro mírnění silného menstruačního krvácení, léčbu hemoroidů, zánětů dásní, ústní sliznice a mandlí. Pomáhá lidem postiženým revmatickými chorobami. Vnitřní užívání přesličky vykazuje též diuretický účinek a proto je vhodné pro řešení problémů s ledvinovými kameny a infekcí močového systému. Opravdu nenahraditelná je, když potřebujete tělo detoxikovat od hliníku. Přeslička je také kvalitním stimulantem imunitního systému těla. Povrchová aplikace svíravě účinkující teplých přesličkových obkladů  zlepšuje hojení ran a vředů.

Pokud táboříte v přírodě, čerstvě natrhaná přeslička vám nahradí drátěnku při mytí ešusu. Suchou přesličkovou nať mohou použít ekologicky smýšlející hospodyňky pro leštění kovů a cídění cínových předmětů.

Close