Přeslička pro lesk nehtů, vlasů i nádobí

preslicka
foto: Pixabay.com/Brigitte Werner

Přeslička rolní (Equisetum arvense) je u nás nejběžnější přesličkou. Obvykle roste jako polní plevel vyskytující se po celé Evropě, Asii a hojně také na severoamerickém kontinentu. Tato 10 až 70 centimetrů vysoká trvalka s přesleny malých větviček je velmi nenáročná. Přežívání ji zajišťují skoro nevyhubitelné podzemní oddenky.

Z celé rostliny lze získat okrově žluté barvivo. Pro léčebné účely se využívají stonky s velmi vysokým podílem kyseliny křemičité. Podobně jako alfalfa (tolice vojtěška) je totiž přeslička jednou z mála rostlin schopných absorbovat křemík z půdy. Obsahuje také řadu minerálů, zejména mangan, vápník a železo, dále flavonoidy, estery kyseliny kávové, saponiny, taniny, alkaloidy, mastné kyseliny, fytosteroly, glykosidy, fenolové kyseliny, kyselinu akonitovou a oxid křemičitý.

V bylinkářství je známá jako protizánětlivá, antibakteriální, antimikrobiální, antioxidační, koagulační, zklidňující, diuretická a adstringentní rostlinná droga. Vzhledem k přítomné kyselině křemičité je typicky doporučována pro posílení pojivových tkání, chrupavek, kostí, vlasů a nehtů. Tradičně slouží též pro mírnění silného menstruačního krvácení, léčbu hemoroidů, zánětů dásní, ústní sliznice a mandlí. Pomáhá lidem postiženým revmatickými chorobami. Vnitřní užívání přesličky vykazuje též diuretický účinek a proto je vhodné pro řešení problémů s ledvinovými kameny a infekcí močového systému. Opravdu nenahraditelná je, když potřebujete tělo detoxikovat od hliníku. Přeslička je také kvalitním stimulantem imunitního systému těla. Povrchová aplikace svíravě účinkující teplých přesličkových obkladů  zlepšuje hojení ran a vředů.

Pokud táboříte v přírodě, čerstvě natrhaná přeslička vám nahradí drátěnku při mytí ešusu. Suchou přesličkovou nať mohou použít ekologicky smýšlející hospodyňky pro leštění kovů a cídění cínových předmětů.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.