Aspirin roste u potoka

Vrba bílá (Salix alba) je jednou z běžných dřevin na našem území, zejména se jí daří ve vlhkých oblastech a na zaplavovaných územích. Vrba nemá příliš kvalitní dřevo, které proto není příliš využitelné. Jde ale o rychle rostoucí dřevinu, která se hodí k produkci biomasy k energetickým účelům. Její ohebné proutí je zase vhodné na nejrůznější košíkářské výrobky. Brzká doba květu z vrby dělá jednu z hlavních jarních medonosných roslin.

Vrba bílá je v lidovém léčitelství již po tísiceletí hojně využívána

V lidovém léčitelství je po tisíciletí používána vrbová kůra. Ta obsahuje flavonoidy, třísloviny a šťavelany, dále také glykosid salicin. Roku 1838 byla z kůry vrby bílé poprvé izolována kyselina salicylová, ze které byl roku 1899 synteticky připraven aspirin. Naši předkové bílé pilulky neznali, proto jim s horečkou či bolestmi spolehlivě pomáhala vrbová kůra. Připravoval se z ní odvar, nebo se přímo její kousky žvýkaly.

Výčet léčivých schopností vrbové kůry je vskutku pozoruhodný

  • sráží horečku
  • léčí záněty horních cest dýchacích
  • tlumí bolesti hlavy a zad
  • pomáhá při artritidě a revmatu
  • zmírňuje menstruační křeče
  • napomáhá hojení pleti při akné
  • aplikuje se na špatně se hojící rány a kožní plísně
  • pravidelné nízké dávky jsou prevencí proti infarktu myokardu a mozkové mrtvici
  • působí jako přírodní diuretikum

Odvar z vrbové kůry je považován za bezpečnější alternativu pro ty, kteří nemohou užít aspirin pro jeho dráždivé působení na žaludek.

Jak připravit odvar z vrbové kůry

Vrbou kůru si můžete naloupat na jaře z nařezaných dvouletých výhonů a poté ji nasušit do zásoby. Odvar snadno připravíte ze lžíce nasušené drcené drogy, kterou vsypeme do 1/2 litru studené vody. Přivedeme k varu a mírně vaříme 5 minut, poté necháme 15 minut odstát a následně scedíme. Třikrát denně pijte vždy třetinu připraveného množství.

Vrbové kůře se ale raději vyhněte v těhotenství, pokud trpíte zvýšenou krvácivostí a při vředových onemocněních trávícího traktu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat