Search
Close this search box.

10 bylinek na podrážděné a zanícené oči

Zdroj: Freepik.com

Oči nám poskytují nenahraditelnou službu. Jde však o velmi citlivý orgán, který musí čelit mnoha nepříznivým vlivům. Námaha zraku, UV záření, mechanické a chemické vlivy, infekce, alergeny a další iritující faktory často způsobí, že oči zarudnou, cítíme pálení či řezání, dochází také k zánětům spojivek.

Nejlepším receptem, jak tomu zabránit, je dodržování odpovídající oční hygieny, zvláště při celodenní práci u monitoru. V létě je nutné chránit oči před ostrým sluncem slunečními brýlemi, při koupání na koupalištích a zejména v přírodních nádržích je dobré používat brýle plavecké.

Jestliže však přes veškerou péči k podráždění očí s lehčími příznaky dojde, není nutné okamžitě spěchat do lékárny pro oční kapky. K ošetření zraku můžete použít odvary z bylinek. Je ale nezbytné vše připravovat v hygienických podmínkách, odvar vařit po dobu 10 minut, aby došlo ke zničení bakterií, a scedit ho přes husté plátno nebo kávové filtry, abyste ho zbavili i nejjemnějších mechanických částeček. Odvar skladujte v čisté uzavřené nádobě a každý den připravte čerstvý. Použít ho pak můžete k omývání nebo výplachům postižených očí.

A které bylinky vám rozjasní zrak

U některých je tento způsob použití notoricky známý, některé vás možná překvapí.

  1. Heřmánek pravý je jednou z nejznámějších bylinek při léčení zánětů spojivek. Používá se jako obklad, k omývání a výplachům očí.
  2. Světlík lékařský pomáhá při zánětu spojivek, slzení očí a při léčbě ječného zrna. Zklidňuje zarudlý, unavený a podrážděný zrak. Mimo omývání, obkladů a očních koupelí je vynikající také průběžné pití světlíkového čaje.
  3. Jitrocel kopinatý má tišící, hojivý a protizánětlivý účinek při omývání a obkladech nemocných očí. Kromě nálevů je možné také čerstvou šťávou z listů potírat zanícené oči.
  4. Semínka fenyklu obecného poslouží na oční výplachy a obklady při zánětech očí spojených se zarudnutím očního bělma a nepříjemným řezáním.
  5. Čaj lapacho připravený z jihoamerického stromu hubí mnoho druhů bakterií, silný je při hnisavých zánětech. Aplikuje se obklad z vatových tamponů namočených v čaji po dobu 20 minut.
  6.  Oční vodu vyrobíte také z omytých listů bazalky posvátné, které ponoříte přes noc do destilované nebo zchladlé převařené vody. Ráno sceďte a používejte k omývání. Účinek posílí souběžná konzumace bazalky.
  7. Obklady z odvaru listů řepíku lékařského povzbudí unavené oči a mají protizánětlivé účinky.
  8. Chladivý efekt podrážděným očím poskytuje obklad ze směsi zeleného čaje matcha a destilované vody v poměru 2:1. Postižený zrak posílí také pití čaje matcha se silnými antioxidanty a protektivním účinkem vůči UV záření.
  9. Vymývání očí antisepticky působícím odvarem z měsíčku lékařského nejenže vyléčí zánět spojivek, ale má na zrak posilující účinek a zvyšuje jeho ostrost.
  10. Na podrážděné a unavené oči s opuchlými víčky vyzkoušejte obklady z odvaru z listů maliníku. Osvědčená je i oční koupel, zejména u hnisavých očních zánětů.

Bylinky nepůsobí tak razantně jako lékařem předepisovaná antibiotika a u silných zánětů nemusí mít patřičný účinek. Proto v případě neustupujících (či dokonce zhoršujících se) příznaků po čtyřech dnech domácí léčby vyhledejte pomoc odborníka.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám