Objevte Kotvičník – bylinku, která rychle a účinné snižuje hladinu cholesterolu

kotvičník bylinka proti cholesterolu

Co je to Kotvičník?

Nebudeme vás příliš napínat a hned v úvodu zmíníme, že se jedná o jednoletou poléhavou bylinu, pocházející z čeledi kacibovitých. Své uplatnění našla v lékařství a při výrobě výživových doplňků pro sportovce. Důvod, proč je tak oblíbený spočívá v tom, že obsahuje velké množství účinných látek, konkrétně sapogeniny, diosgenin, ruskogenin, chlórgenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, pryskyřice,steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, flavonoidy campherol, rutin, quercetin, alkaloidy, pryskyřice, 3,5-5 % oleje složeného z 57 % kyseliny linolové a linolenové, 27 % olejové, behenové, stearové, palmitové. Kromě toho obsahuje také taniny, sacharidy, steroly, gracillin, dioscin, terrestrosiny A–E, vitamin C, což dohromady tvoří značný koktejl zdraví prospěšných látek.

Odkud se vzal?

Dlouhodobě je známo, že se Kotvičníku daří zejména v suchých a velmi slunných stepích. Místem prvotního výskytu byla s největší pravděpodobností Čína nebo Japonsko, nyní jej můžeme najít téměř na každém kontinentu, vyjma těch chladných.

Zdraví prospěšné účinky Kotvičníku

Léčivé schopnosti Kotvičníku objevili už kmeny primitivních Indiánů. Ti jej používali zejména jako protizánětlivou látku. Další pokrok zaznamenali Číňané, kteří jej používali k léčbě onemocnění srdce a cév, jater nebo ledvin. Objevily se i informace, že byl použit při léčbě neplodnosti. V dnešní době jej používají vrcholoví sportovci, kteří si zvyšují hladinu testosteronu v krvi, což umožňuje dosáhnout lepších výsledků.

Z knižních zdrojů víme, že Kotvičník dokáže snížit hladinu krevního cholesterolu na 25 – 30 %!

Díky obsahu účinných látek dokáže snížit hladinu tuků v krvi. Právě proto se využívá například při srdečních chorobách a vysokému krevnímu tlaku.

Muži a Kotvičník

Již v předchozím odstavci byla zmínka o tom, že u mužů způsobuje tato bylina růst hladiny hormonu testosteronu. Tento hormon se začíná pomalu vytrácet kolem 30. roku života a prvotními příznaky jsou velké břicho, ztráta libida a ztráta vitality nebo mladého vzhledu. Kromě fyzických projevů se mužům mění i psychika, stávají se podrážděnějšími a mrzutějšími. Kotvičník dovede tento pokles zmírnit, dokonce i pozvednout, tudíž se může jevit jako lék na mládí!

Ženy a Kotvičník

Stejně jako u mužské populace i u té něžnější dochází k poklesu hormonů estrogenu a progesteronu. Po 40. roku se u žen vyskytuje menopauza, tedy útlum funkce vaječníků a avizovaný pokles hladiny hormonů. Klimakterium s sebou přináší mnohé změny a projevy, mezi nejčastější patří návaly horka, nespavost, podrážděnost nebo úzkostné stavy. Kotvičník dovede zvýšit hladinu hormonu estradiol, který dovede potlačit nežádoucí projevy menopauzy.

Kotvičníku v Česku

I když mu vyhovují prosluněné stepi, i v našem mírném pásu se Kotvičníku dobře daří a lze jej bez větších obtíží pěstovat. Existují dva způsoby, jak tuto bylinu pěstovat:

  1. Ve volné půde – v půdě dozrají semena, přezimují tam a na jaře vyklíčí.
  2. Předpěstování ze semen – semena se musejí namočit a poté vyklíčit.

Kotvičník roste na pláních, kde je pod dohledem farmářů, kteří jej prodávají farmaceutickému průmyslu. Sklizeň probíhá pouze jednou za rok, jedná se o sezónní záležitost.


Zdroj: VALÍČEK, Pavel, Ladislav KOKOŠKA a Kamila HOLUBOVÁ. Léčivé rostliny třetího tisíciletí. Benešov: Start, 2001. ISBN 80-86231-14-3.

Štítky , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.