Search
Close this search box.

Objevte kotvičník – bylinku, která rychle a účinné snižuje hladinu cholesterolu

Zdroj: Freepik.com

Co je to kotvičník?

Nebudeme vás příliš napínat a hned v úvodu zmíníme, že se jedná o jednoletou poléhavou bylinu, která pochází z čeledi kacibovitých. Své uplatnění našla v lékařství a při výrobě výživových doplňků pro sportovce. Důvod, proč je tak oblíbený, spočívá v tom, že obsahuje velké množství účinných látek, konkrétně sapogeniny, diosgenin, ruskogenin, chlorgenin, trogoghenin a další, alkaloidy harman a harmin, bioflavonoidy, glykosidy, třísloviny, flavonoidy, steriny, stigmasterin, campestrin, beta-sitosterin, steroidy diosgenin, tigogenin, yamogenin, neotigogenin, flavonoidy campherol, rutin, quercetin, alkaloidy, pryskyřice, 3,5-5 % oleje složeného z 57 % kyseliny linolové a linolenové, 27 % olejové, behenové, stearové, palmitové. Kromě toho obsahuje také taniny, sacharidy, steroly, gracillin, dioscin, terrestrosiny A–E, vitamín C, což dohromady tvoří značný koktejl zdraví prospěšných látek.

Odkud se vzal?

Dlouhodobě je známo, že se kotvičníku daří zejména v suchých a velmi slunných stepích. Místem prvotního výskytu byla s největší pravděpodobností Čína nebo Japonsko, nyní ho můžeme najít téměř na každém kontinentu, vyjma těch chladných.

Zdraví prospěšné účinky kotvičníku

Léčivé schopnosti kotvičníku objevily už kmeny primitivních indiánů. Používaly ho zejména jako protizánětlivou látku. Další pokrok zaznamenali Číňané, kteří ho používali k léčbě onemocnění srdce a cév, jater nebo ledvin. Objevily se i informace, že byl použit při léčbě neplodnosti. V dnešní době ho používají vrcholoví sportovci, kteří si zvyšují hladinu testosteronu v krvi, což umožňuje dosáhnout lepších výsledků.

Z knižních zdrojů víme, že kotvičník dokáže snížit hladinu krevního cholesterolu na 25 – 30 %!

Díky obsahu účinných látek dokáže snížit hladinu tuků v krvi. Právě proto se využívá například při srdečních chorobách a vysokém krevním tlaku.

Muži a kotvičník

Již v předchozím odstavci byla zmínka o tom, že u mužů způsobuje tato bylina růst hladiny hormonu testosteronu. Tento hormon se začíná pomalu vytrácet kolem 30. roku a prvotními příznaky jsou velké břicho, ztráta libida a ztráta vitality nebo mladého vzhledu. Kromě fyzických projevů se mužům mění i psychika, stávají se podrážděnějšími a mrzutějšími. Kotvičník dovede tento pokles zmírnit, dokonce i pozvednout, tudíž se může jevit jako lék na mládí! Vyzkoušejte Tribulus Terrestris Forte, bylinný koncentrát, který ve vás opět zažehne vášeň a povzbudí libido.

Ženy a kotvičník

Stejně jako u mužské populace, tak i u té něžnější dochází k poklesu hormonů estrogenu a progesteronu. Po 40. roku se u žen vyskytuje menopauza, tedy útlum funkce vaječníků a avizovaný pokles hladiny hormonů. Klimakterium s sebou přináší mnohé změny a projevy, mezi nejčastější patří návaly horka, nespavost, podrážděnost nebo úzkostné stavy. Kotvičník dovede zvýšit hladinu hormonu estradiol, který dovede potlačit nežádoucí projevy menopauzy. Kotvičník a maca pomou také s hubnutím, připravte se na léto.

Zdroj: Freepik.com

Kotvičník v Česku

I když mu vyhovují prosluněné stepi, v našem mírném pásu se kotvičníku daří dobře a lze ho bez větších obtíží pěstovat. Existují dva způsoby, jak tuto bylinu pěstovat:

  1. Ve volné půdě – v půdě dozrají semena, přezimují tam a na jaře vyklíčí.
  2. Předpěstování ze semen – semena se musejí namočit, a poté vyklíčit.

Kotvičník roste na pláních, kde je pod dohledem farmářů, kteří ho prodávají farmaceutickému průmyslu. Sklizeň probíhá pouze jednou za rok, jedná se o sezónní záležitost.

Zdroj: VALÍČEK, Pavel, Ladislav KOKOŠKA a Kamila HOLUBOVÁ. Léčivé rostliny třetího tisíciletí. Benešov: Start, 2001. ISBN 80-86231-14-3.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články