Pro léčbu řídnutí vlasů a plešatosti existuje řada doporučených bylinných léků. Tyto prostředky obecně spadají do dvou kategorií: ty, které se užívají vnitřně a ty, které se aplikují povrchově.
Esenciální oleje
Přímo na pokožku hlavy povrchově nanášené prostředky mohou obsahovat směs esenciálních olejů, jako je tymián, rozmarýn, levandule a cedrové dřevo. Další běžně používanou topickou léčbou je kokosový olej. Toto ošetření je zvláště oblíbené u žen s delšími vlasy, protože působí současně jako přírodní kondicionér. Pro podporu silných a zdravých vlasů poslouží rovněž aloe vera. V kosmetickém průmyslu je stále populárnější lopuchový olej. Můžete si koupit šampon, který ho obsahuje, nebo olej přimíchat do vašeho běžného šamponu.
Doplňky stravy, čaje a bylinky
Bylinné přípravky – přírodní doplňky stravy užívané interně zahrnují byliny používané ke zlepšení krevního oběhu, jako jsou ženšen nebo gingko biloba. Z domácích bylinek podporuje cirkulaci krve třeba přeslička. Jiné bylinky, například zelený čaj matcha, blokují enzymy spojené s vypadáváním vlasů. Zelený čaj matcha lze konzumovat buď jako nápoj, nebo ve formě kapslí.
Na dobrou kondici vlasů má podstatný vliv také nutričně vyvážená strava a dostatek vitamínů. Pokud pravidelně trpíte stresem, snažte se zahrnout do svého denního plánu vhodnou relaxační činnost jako jóga, meditace nebo prakticky jakýkoliv druh fyzického cvičení. Pro ochranu před stresem lze také užívat adaptogeny, zejména macu nebo ašvagandu. Psychická pohoda totiž hraje roli u zdraví vašich vlasů.
Lidé s dlouhými vlasy by se měli vyhýbat příliš těsnému zaplétání do copů a stahování do ohonů. Buďte rovněž opatrní při použití chemikálií v jakékoliv oblasti svého života, tedy i při barvení vlasů a stylingu účesu.