Březové listí organismus čistí

Ruský národní strom, bříza bělokorá (Betula pendula), se vyskytuje běžně po celé severní polokouli. Roste pozoruhodně rychle, je nenáročná a neobyčejně odolná vůči nepřízním klimatu i nejrůznějším znečištěním. Proto se často vysazuje jako pionýrská dřevina při rekultivacích průmyslem zdevastované krajiny. Podmočená území zbavuje přebytečné vlhkosti, z půdy vytáhne i rizikové chemické látky a připraví tak vhodné podmínky k růstu citlivějších rostlin.

V léčitelství je používáno březové listí. Je fascinující, že jeho účinky na lidské tělo korespondují s působením tohoto stromu na krajinu. Zjednodušeně se dá říci, že odvodňuje a čistí. Obsahuje flavonové glykosidy, silice, pryskyřice, třísloviny, vitamín C, karoteny, organické kyseliny, saponiny, minerální látky, betulalbin, a fytoncidy. Užívání nálevu připraveného z březových lístků má léčivé, detoxikační a tonizující schopnosti. Zde je přehled jeho účinků:

Posiluje imunitu
Březový čaj vykazuje přírodní antibakteriální, antivirové a antiparazitní účinky, který pomáhají tělu rychle překonat infekci. K rozvoji zdravého imunitního systému napomáhá také obsažený vitamín C. Při nástupu nemocí bříza sráží vysoké horečky.

Upravuje trávení
Březový čaj dobře účinkuje při mírnění potíží s trávením. Toto trávící tonikum přináší úlevu při průjmech a bolestech břicha, stabilizuje funkce trávicí traktu a upravuje pravidelnost vyprazdňování.

Tlumí revmatické bolesti
Protizánětlivé účinky léčivých složek březového listí chrání před otoky kloubů, obsažený salicylát je přírodním lékem proti bolestem pohybového aparátu. Revmatici by jej měli užívat pravidelně a to jak vnitřně, tak i zevně jako přísadu koupelí.

Čistí ledviny a močové cesty
Čaj připravený z březového listí je známý jako spolehlivé diuretikum a vynikající přírodní prostředek pro podporu zdraví ledvin a močového měchýře. Pomáhá odplavit toxiny, snižuje riziko vzniku ledvinových kamenů, brání rozvoji infekcí močových cest.

Léčí kožní problémy
Bříza podporuje zachování pružnosti pokožky a redukuje tvorbu jemných vrásek. Kromě tohoto kosmetického účinku je také důležitá protizánětlivými a antibakteriálními účinky, které ji předurčují k léčbě kožních poruch jako jsou akné a ekzémy.

Vyživuje vlasy
Účinné látky obsažené v březových listech přispívají k posílení vlasových folikul a mají ozdravný vliv na pokožku hlavy, což ocení lidé trpící tvorbou lupů. Proto se výtažky z břízy používají v kosmetice, stejně dobře ale funguje i pravidelné opláchování vlasů odvarem z březového listí.

Odstraňuje celulitidu
Diuretické účinky březové čaje jsou ceněny také při léčbě a prevenci celulitidy. Zlepšuje odplavování toxinů a vylučování přebytečných tekutin. Ty pak nemají možnost ukládat se v tukové tkáni a projevovat se nevzhlednou pomerančovou kůží.

Čistí krev
Pomáhá tělu s odstraněním metabolických zplodin z krevního řečiště a snižuje hladinu cholesterolu. Bříza je šetrným doplňkem klasické medicíny při léčbě chorob krve, zlepšuje krevní oběh a rozpouští krevní sraženiny.

Léčí nespavost
Nálev z březového listí má také uklidňující efekt, podporuje zdravý a klidný spánek. V důsledku jemných účinků je obecně považován za bezpečný přírodní medikament.

 
Mladé březové listy je nejlepší trhat a sušit do zásoby v průběhu května a června. Dejte pozor, aby sběr probíhal v čisté krajině, rozhodně tedy ne ze stromů ve městech, na rekultivovaných skládkách a podobně. V takových oblastech jsou břízy jako houby nacucané nejrůznějšími zplodinami, těžkými kovy a jinými nebezpečnými kontaminanty.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat