Podběl lékařský

Zdroj: Freepik.com

Jednou z jarních bylinek, které mohou obohatit každoročně naši bylinnou lékárničku, je podběl lékařský (Tussilago farfara). Nízká bylinka z čeledi hvězdnicovitých roste běžně v Evropě i Asii, typicky na vlhčích stanovištích jako jsou břehy řek a potoků. Tenká lodyha bývá ukončena jediným květenstvím. Jeho zlatožlutá barva i protáhlý tvar květů v úboru připomíná pampelišky. Splést si je však nemůžete. Lodyha podbělu je porostlá drobnými, zpočátku ochmýřenými lístky. Velké široce srdčité listy po odkvětu vyrostou z přízemní růžice.

Kterou část podbělu využít k léčebným procedůrám

Pro bylinkářské účely se dá použít prakticky celá rostliny, tedy listy, květy i kořeny. Důležitými účinnými složkami obsaženými v podbělu jsou především flavonoidy, taniny, hořčiny, organické kyseliny, cholin, cukry a inulin. Listy jsou zásobárnou rostlinných slizových látek. Jasná žlutá barva květů je zase způsobena přítomností xantofylů – rostlinných barviv ze skupiny karotenoidů.

Účinky podbělu

O účincích bylinky mnohé napovídá již jeho rodové latinské botanické jméno Tussilago, které nese význam „rozptylující kašel“. Není proto divu, že v tradičním bylinkářství bývá podběl používán k mírnění suchého kašle, zklidnění podrážděného hrdla, pro léčbu chronické bronchitidy, astmatu a jiných dýchacích obtíží. Léčivý efekt podbělu je u těchto indikací zaručen obsahem slizu, který blahodárně působí na sliznice. K léčbě slouží jak sušené listy pro přípravu bylinného nálevu, tak i kořeny jako ingredience sirupů proti kašli. Sirup proti kašli lze uvařit také z podbělových květů. Postup je v podstatě totožný jako u sirupu z květů pampeliškových.

Aplikace obkladů

Povrchová aplikace obkladů z nálevu, ze spařených sušených nebo rozdrcených čerstvých listů pomáhá při léčbě popálenin, špatně se hojících ranách, vředů a zánětů žil. Úlevu přináší i při bolestech kloubů a u nepříjemných bodnutí nebo kousnutí hmyzem.

Mladé listy podbělu

Mladé listy podbělu mají své uplatnění také ve zdravé kuchyni jako součást čerstvých salátů, pro přípravu krémové polévky, pyré nebo golubců, kde nahradí zelné listy, ve kterých je zabaleno mleté maso. Pravidelná konzumace byliny zvyšuje imunitu a zabraňuje nemocem jako průjem, žaludeční vředy, syndrom dráždivého tračníku a kolitida. Má vynikající antimikrobiální a mírně močopudné vlastnosti, takže je výborným dietní receptem na infekce močových cest. Sušené listy podbělu mohou použít kuřáci při výrobě bylinné alternativy tabáku.

Tip: Další zajímavé bylinky i jejich účinky najdete v rubrice fytoterapie.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat