Léčivé sedmikrásky kvetou až do zimy

sedmikraska-chudobka
foto:Freeimages.com/Patrick Heck

Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je léčivá rostlinka, kterou dobře známe, ale většina z nás nedoceňuje její léčivý potenciál. Květy sedmikrásek přitom obsahují řadu tělu prospěšných látek, zejména hořčiny, sliz, silice, flavonoidy, saponiny a inulín. Kvítky se trhají na krátkém stonku nebo úplně bez něj a lze je použít čerstvé i sušené.

Velmi jednoduchý na přípravu a spolehlivý svým působením je čaj ze sedmikrásek. Ten připravíte zalitím 1 lžíce nasekaných květů 2 decilitry vroucí vody. Po deseti minutách výluh zceďte a pijte nejvíce 3 šálky za den. Léčí onemocnění dýchacích cest, dezinfikuje ústní dutinu a usnadňuje vykašlávání. Při zánětu dýchacích cest zklidňuje sliznice, organismus posílí i při astmatu nebo zápalu plic. Reguluje trávení, pomáhá při zácpě, plynatosti a žaludečních vředech. Podobně jako ostropestřec funguje při potížích s játry a chorobách žlučníku.

Zevně je výluh vhodný na podrážděnou pleť, akné, vyrážky i mykózy. Lze jím ošetřovat bércové vředy a drobné ranky. Osvěží unavenou pleť nebo těžká víčka. Je velmi šetrný i pro citlivou pleť. Pro zevní použití je nutné pro výluh zdvojnásobit množství rostlin.

Sirup ze sedmikrásek je tradičně bylinkáři užíván jako lék na zánět průdušek. Šťáva získaná z omytých a rozmačkaných kvítků se smíchá s cukrem a vzniklý sirup se podává několikrát denně. Při chronických bronchitidách lze připravit směs z rozehřátého medu a šťávy z kvítků, která v množství 1-2 polévkových lžic denně dělá zázraky.

Z květů sedmikrásek je možné vyrobit také tinkturu nebo chudobkovou mast.

Štítky , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.