Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je léčivá rostlinka, kterou dobře známe, ale většina z nás nedoceňuje její léčivý potenciál. Květy sedmikrásek přitom obsahují řadu tělu prospěšných látek, zejména hořčiny, sliz, silice, flavonoidy, saponiny a inulin. Kvítky se trhají na krátkém stonku nebo úplně bez něj a lze je použít čerstvé i sušené.
Jak připravit čaj ze sedmikrásek
Velmi jednoduchý na přípravu a spolehlivý svým působením je čaj ze sedmikrásek. Ten připravíte zalitím 1 lžíce nasekaných květů 2 decilitry vroucí vody. Po deseti minutách výluh sceďte a pijte nejvíce 3 šálky za den. Léčí onemocnění dýchacích cest, dezinfikuje ústní dutinu a usnadňuje vykašlávání. Při zánětu dýchacích cest zklidňuje sliznice, organismus posílí i při astmatu nebo zápalu plic. Reguluje trávení, pomáhá při zácpě, plynatosti a žaludečních vředech. Podobně jako ostropestřec funguje při potížích s játry a chorobách žlučníku.
Pomáhá i zevně při akné a vyrážkách
Zevně je výluh vhodný na podrážděnou pleť, akné, vyrážky i mykózy. Lze jím ošetřovat bércové vředy a drobné ranky. Osvěží unavenou pleť nebo těžká víčka. Je velmi šetrný i pro citlivou pleť. Pro zevní použití je nutné pro výluh zdvojnásobit množství rostlin.
Sirup ze sedmikrásek
Sirup ze sedmikrásek je tradičně bylinkáři užíván jako lék na zánět průdušek. Šťáva získaná z omytých a rozmačkaných kvítků se smíchá s cukrem a vzniklý sirup se podává několikrát denně. Při chronických bronchitidách lze připravit směs z rozehřátého medu a šťávy z kvítků, která v množství 1-2 polévkových lžic denně dělá zázraky.
Z květů sedmikrásek je možné vyrobit také tinkturu nebo chudobkovou mast.