Search
Close this search box.

Na co stačí rdesno ptačí

Zdroj: Pixabay.com

Truskavec neboli rdesno ptačí (Polygonum aviculare) je nenápadná plazivá bylina, která plevelně roste na nejrůznějších místech. Daří se jí na obdělávaných půdách a zahradách, rumištích, podmáčených místech, okrajích cest, uchytí se i ve spárách mezi dlažebními kameny. Vyrovná se se suchem i každodenním sešlapováním. Od kořene se větví a vytváří hustý přízemní koberec s modravě zelenými lístky a drobnými hnědozelenými květy s bílými nebo růžovými okraji.

Co sbírat a kdy

Pro léčebné účely se od května do září sbírá kvetoucí nať, která se může použít jak čerstvá, tak i sušená. Obsahuje avikularin, kumariny, flavonoidy, fruktózu a glukózu, kyseliny gallovou, kávovou, sialovou, křemičitou a p-kumarovou, sliz, třísloviny a pryskyřici. Vykazuje antibakteriální, antimykotické, protizánětlivé, hojivé, stahující, hemostatické, diuretické a detoxikační účinky. Jde o výborné krevní tonikum, mírný adaptogen a spolehlivé expektorans.

Rdesno ptačí má následující terapeutické uplatnění

 • Nálev z truskavcové nati mírní koliky, léčí střevní onemocnění, průjmy, syndrom dráždivého tračníku, úplavici.
 • Působí močopudně, pročišťuje ledviny a močový měchýř, rozkládá ledvinové kameny. Pomáhá při dysurii, hematurii a pyelonefritidě.
 • Stimuluje rozvoj imunitního systému a podněcuje vylučování toxických látek z organismu.
 • Je vhodný při běžném nachlazení, bronchitidě a laryngitidě. Usnadňuje vykašlávání, rozpouští hleny.
 • Reguluje krevní oběh, posiluje zdraví kardiovaskulárního systému. Chrání před aterosklerózou a infarktem myokardu.
 • Zvyšuje srážlivost krve, tlumí vnitřní krvácení.
 • Působí protizánětlivě, mírní revmatické potíže, snižuje bolestivost kloubů.
 • Podporuje tvorbu kolagenu a elastinu, zlepšuje pružnost pokožky a redukuje tvorbu vrásek.
 • Poskytuje úlevu při bolestivé menstruaci.
 • Slouží jako kloktadlo nebo ústní voda, chrání před zubním kazem a léčí zánět dásní.
 • Zevní obklady nálevem nebo rozmačkanou natí odstraňují otok, urychlují hojení ran a bércových vředů, zastavují krvácení, léčí ekzémy, kožní léze, dermatofytózu a hemoroidy.

Rdesno ptačí je také doporučováno mužům trpícím aspermií (suchý orgasmus) a azoospermií (nepřítomnost spermií v ejakulátu). Ideální je v těchto případech pití odvaru ze směsi truskavce a kozince.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám