Názvem kaštan běžně označujeme plody dvou různých stromů. Jedlé kaštany rostou na kaštanovníku setém a slouží k výrobě kaštanové mouky nebo po opečení jako známá pochoutka. Pro léčebné použití jsou ale vhodná semena jírovce maďalu (Aesculus hippocastanum), který je známý také jako kaštan koňský.
Kaštan koňský aneb statný jírovec
Jedná se o notoricky známý a statný opadavý listnáč s dlanitě složenými listy, které na jaře zdobí nádherné svícny bílých květů vyhledávané včelami pro jejich sladký nektar. Z nich se vyvinou kulaté, ostny pokryté tobolky. Na přelomu září a října plody obvykle dozrávají, slupka pukne a vypadnou z nich hnědá semena, která poslouží pro přípravu kaštanové tinktury nebo koňské masti.
Obsahové látky
Obsahují řadu léčivých složek – nejdůležitější sloučeninou je triterpen aescin, dále jsou přítomny flavonoidy quercetin a kempferol, saponiny, allantoin, rostlinné steroly, kumariny a třísloviny. Kaštany mají antioxidační, protizánětlivé, antirevmatické, analgetické, astringentní a vazoprotektivní účinky. Nejen lidová medicína, ale také moderní farmacie je využívá jako osvědčené žilní tonikum.
Přípravky z koňského kaštanu aplikované zevně
- léčí chronickou žilní nedostatečnost
- zlepšují cirkulaci krve v celém těle
- poskytují úlevu při výskytu křečových žil
- mírní křeče dolních končetin
- odstraňují potíže spojené s hemoroidy
- tlumí žilní a kloubní záněty
- urychlují hojení pohmožděnin a vstřebávání podlitin
- zlepšují stav aknózní pleti
- snižují svědivost různých ekzémů
Vnitřně se užívá 3x denně 30 kapek kaštanové tinktury, nejdéle po dobu 60 dnů. Léčebná kúra poskytuje tyto benefity:
- usnadňuje močení při zvětšené prostatě
- působí proti průjmu
- reguluje hladinu cholesterolu
- chrání buňky před volnými radikály
Přestože jsou léčivé výrobky z kaštanu běžně dostupné, můžete si je vyrobit také doma. Na tinkturu potřebujete asi 20 kaštanů, které rozsekejte na co nejmenší kousky. Vložte do sklenice se šroubovacím víčkem a zalijte 150 ml 60% konzumního lihu, slivovice nebo vodky. Uzavřete, uložte na temné a chladné místo. Každé dva dny protřepte. Nechte louhovat 30 dní, nakonec sceďte přes velmi husté síto. Kvůli obsahu alkoholu není vnitřní užití tinktury vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy a lidi s jaterními problémy.
Jak si připravit mast
Mast můžete připravit třeba tradičně zahříváním sekaných plodů ve vepřovém či husím sádle, nebo moderněji na gelové bázi. K tomu potřebujete 150 ml kaštanové tinktury, 3 balíčky želatiny a 2 čajové lžičky chladivého kafrového oleje. Želatinu připravte podle návodu, nechte úplně vychladnout, přidejte kaštanovou tinkturu a kafrový olej. Elektrickým šlehačem míchejte, dokud nezískáte homogenní lehký balzám, který spotřebujte do čtvrt roku.
Pro léčebné účely se také někdy používá kaštanová kůra a květy. Jírovce bývají často vysazovány jako okrasná dřevina. V posledních desetiletích působivý habitus stromů v parcích často decimuje klíněnka jírovcová. Tento hmyzí škůdce napadá listy, které pak usychají a opadají už v průběhu léta. Dřevo kaštanu je ceněno jako zajímavá nábytkářská surovina. Listy, kůra a slupky plodů se zase dají využít k přírodnímu barvení látek.
Tip: Přečtěte si také proč nosit kaštany po kapsách.