Search
Close this search box.

Bylinky a rostlinky ulevující při zánětu dásní

Zdroj: Freepik.com

Současný styl stravování je plný průmyslově vyráběných potravin obsahujících ohromné množství sacharidů a minimum vitamínů a minerálů. Vede nejen k problémům s nadváhou, zvýšenému riziku diabetu a kardiovaskulárních chorob, ale přispívá rovněž ke špatnému zdraví zubů a dásní. Bolesti, záněty a krvácení dásní jsou přitom problémy, kterým je snazší předcházet než je léčit.

Jak se vyhnout potížím s gingivitidou

Každý zubní lékař nebo dentální hygienista vám správně poradí, co dělat, abyste se potížím s gingivitidou vyhnuli. Základem je pravidelná ústní hygiena spočívající v odstraňování zubního plaku a zbytků jídla čištěním zubů a mezizubních prostor. Pomáhá také dostatečné pití nesladkých tekutin a žvýkačka. Zdraví dásní posilují vitamíny C a E, kyselina listová a koenzym Q10. Pokud k onemocnění dásní dojde, mnoho odborníků vám zajisté doporučí drahé zubní pasty a speciální ústní vody. Jestli však za ně nechcete utrácet nebo nedůvěřujete chemickému složení těchto produktů, můžete o své dásně pečovat hezky podomácku přírodními prostředky.

Možná ani nevíte, jaký arzenál pomocníků máte po ruce pro boj s bolestmi a krvácením dásní. Někteří z nich přináší úlevu téměř okamžitě, u jiných je nutné delší užívání.

Bylinky na zánět dásní a další přírodní pomocníci

Tea tree olej má silný protizánětlivý účinek, zklidňuje podrážděné a zanícené dásně. Buď použijte zubní pastu obsahující tea tree oil, nebo kapku před čištěním zubů kápněte na běžnou pastu. Můžete také smíchat několik kapek tea tree oleje s olivovým a touto směsí jemně dásně masírovat.

Aloe vera je oblíbené při péči o pleť pro své protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které však jsou užitečné i při onemocnění dásní. Ničí bakterie, odstraňuje zápach z úst a léčí afty v ústech. Pomáhá masáž gelem z listů aloe a preventivně také pití šťávy.

Hřebíčkový olej je jeden z nejlepších darů přírody, který uleví při bolestech dásní a zubů. Je silně protizánětlivý, antibakteriální a působí také anesteticky. Stačí pár kapek nanést na tampon a přiložit na postižené místo. Můžete také cucat sušený hřebíček.

Kokosový olej není u nás ve spíži zcela běžný, ale pokud ho máte, neváhejte ho použít. Má velké množství antibakteriálních a protizánětlivých látek. Promíchejte trochu kokosového oleje a jedlé sody, vzniklou kaši používejte dvakrát týdně jako zubní pastu.

Brusinkový džus disponuje vysokým obsahem vitamínu C, který je důležitý pro pevné a zdravé dásně. Protizánětlivé látky v brusinkách spolehlivě likvidují škodlivé bakterie.

Citronová šťáva není dobrá pouze pro vaši pokožku a vlasy, ale i pro vaše ústa. Vitamín C posiluje dásně, stimuluje imunitu a léčí infekce v ústní dutině. Citronová šťáva se užívá vnitřně, roztok poslouží jako ústní voda. Vyhněte se jí však, pokud máte citlivou ústní sklovinu.

Zdroj: Freepik.com

Další potraviny a čaje vhodné při léčbě zánětu dásní

Bolesti dásní mírní výborně také zázvor, který je známý svými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi. Z čerstvého zázvoru připravený čaj použijte k pití a výplachům úst. Sušený zázvorový prášek můžete také smíchat s malým množstvím vody, nanést na tampon a ten přikládat na nejbolestivější místa.

Zelený čaj matcha obsahuje cenné polyfenoly a také minerály včetně fluoru, které jsou užitečné v boji proti zubnímu kazu. Jde o osvědčený antibakteriální lék při zánětu dásní a paradentóze. Zabíjí celou řadu škodlivých bakterií, mimo jiné i bakterie Escherichia coli a Streptococcus mutans, který je zodpovědný za tvorbu zubního plaku.

Hodí se i sáčky černého čaje. Ten je charakteristický obsahem kyseliny tříslové, která pomáhá snižovat bolest a zánět infikovaných dásní. Svíravý účinek černého čaj přijde vhod u krvácejících dásní. Čajový sáček stačí spařit horkou vodou, nechat vychladnout, a pak držet na postižené oblasti po dobu 5 minut.

Kořen lékořice není pouze oblíbená pochutina. Je zdrojem některých antibakteriálních a protizánětlivých sloučenin, ale také látek tišících bolest a zklidňujících podráždění sliznic. Při potížích s dásněmi se ovšem vyhněte sladkému pendreku a použijte lékořicový čaj – k pití i pro výplachy úst.

Perfektním pomocníkem při péči o dentální zdraví je čaj lapacho. Zvyšuje průtok krve do tkání, pomáhá je detoxikovat a zároveň poskytuje kombinaci antibakteriálních, protizánětlivých, protiplísňových, antioxidačních a antivirových účinků. Působí preventivně, ale také léčí již vzniklé potíže.

Tradičními léky při problémech zubů a dásní jsou také heřmánek, šalvěj, máta, echinacea, kořen lopuchurozmarýntymián a měsíček. Nálevy z těchto bylinek nahradí ústní vodu, ale můžete je i popíjet místo slazených nápojů. Pokud jste na sladké chuti závislí, přidejte do nich stévii, která neobsahuje nežádoucí cukr.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články