Bylinky a rostlinky ulevující při zánětu dásní

bolest-dasni
foto:Flickr.com/Helga Weber

Současný styl stravování je plný průmyslově vyráběných potravin obsahujících ohromné množství sacharidů a minimum vitamínů a minerálů. Vede nejen k problémům s nadváhou, zvýšenému riziku diabetu a kardiovaskulárních chorob, ale přispívá rovněž ke špatnému zdraví zubů a dásní. Bolesti, záněty a krvácení dásní jsou přitom problémy, kterým je snazší předcházet než je léčit.

Každý zubní lékař nebo dentální hygienista vám správně poradí, co dělat, abyste potížím s gingvitidou vyhnuli. Základem je pravidelná ústní hygiena spočívající v odstraňování zubního plaku a zbytků jídla čištěním zubů a mezizubních prostor. Pomáhá také dostatečné pití nesladkých tekutin a žvýkačka. Zdraví dásní posilují vitamíny C a E, kyselina listová a koenzym Q10. Pokud k onemocnění dásní dojde, mnoho odborníků vám zajisté doporučí drahé zubní pasty a speciální ústní vody. Jestli však za ně nechcete utrácet nebo nedůvěřujete chemickému složení těchto produktů, můžete o své dásně pečovat hezky podomácku přírodními prostředky.

Možná ani nevíte, jaký arzenál pomocníků máte po ruce pro boj s bolestmi a krvácením dásní. Někteří z nich přináší úlevu téměř okamžitě, u jiných je nutné delší užívání.

Tea tree olej má silný protizánětlivý účinek, uklidňuje podrážděné a zanícené dásně. Buď použijte zubní pastu obsahující tea tree oil, nebo kapku před čištěním zubů kápněte na běžnou pastu. Můžete také smíchat několik kapek tea tree oleje s olivovým a touto směsí jemně dásně masírovat.

Aloe vera je oblíbené při péči o pleť pro své protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, které však jsou užitečné i při onemocnění dásní. Ničí bakterie, odstraňuje zápach z úst a léčí afty ústech. Pomáhá masáž gelem z listů aloe a preventivně také pití šťávy.

Hřebíčkový olej je jeden z nejlepších darů přírody, který uleví při bolestech dásní a zubů. Je silně protizánětlivý, antibakteriální a působí také anesteticky. Stačí pár kapek nanést na tampon a přiložit na postižené místo. Můžete také cucat sušený hřebíček.

Kokosový olej není u nás ve spíži zcela běžný, ale pokud jej máte, neváhejte ho použít. Má velké množství antibakteriálních a protizánětlivých látek. Promíchejte trochu kokosového oleje a jedlé sody, vzniklou kaši používejte dvakrát týdně jako zubní pastu.

Brusinkový džus disponuje vysokým obsahem vitamínu C, který je důležitý pro pevné a zdravé dásně. Protizánětlivé látky v brusinkách spolehlivě likvidují škodlivé bakterie.

Citronová šťáva není jen dobrá pro vaši pokožku a vlasy, ale i pro vaše ústa. Vitamin C posiluje dásně, stimuluje imunitu a léčí infekce v ústní dutině. Citronová šťáva se užívá vnitřně, roztok poslouží jako ústní voda. Vyhněte se jí však, jestli máte citlivou ústní sklovinu.

Bolesti dásní mírní výborně také zázvor, který je znám svými antiseptickými a protizánětlivými vlastnostmi. Z čerstvého zázvoru připravený čaj použijte k pití a výplachům úst. Sušený zázvorový prášek můžete také smíchat s malým množstvím vody, nanést na tampon a ten přikládat na nejbolestivější místa.

Zelený čaj, například matcha, obsahuje cenné polyfenoly a také minerály včetně fluoru, které jsou užitečné v boji proti zubnímu kazu. Jde o osvědčený antibakteriální lék při zánětu dásní a paradentóze. Zabíjí celou řadu škodlivých bakterií, mimo jiné i bakterie Escherichia coli a Streptococcus mutans, který je zodpovědný za tvorbu zubního plaku.

Hodí se i sáčky černého čaje. Ten je charakteristický obsahem kyseliny tříslové, která pomáhá snižovat bolest a zánět infikovaných dásní. Svíravý účinek černého čaj přijde vhod u krvácejících dásní. Čajový sáček stačí spařit horkou vodou, nechat vychladnout a pak držet na postižené oblasti po dobu 5 minut.

Kořen lékořice není jen oblíbená pochutina. Je zdrojem některých antibakteriálních a protizánětlivých sloučenin, ale také látek tišících bolest a zklidňujících podráždění sliznic. Při potížích s dásněmi se ovšem vyhněte sladkému pendreku a použijte lékořicový čaj, k pití i pro výplachy úst.

Perfekním pomocníkem při péči o dentální zdraví je lapačo. Zvyšuje průtok krve do tkání, pomáhá je detoxikovat a zároveň poskytuje kombinaci antibakteriálních, protizánětlivých, protiplísňových, antioxidačních a antivirových účinků. Působí preventivně, ale také léčí již vzniklé obtíže. Mletá kůra tohoto jihoamerického stromu je k dostání jako prášek pro přípravu nápoje nebo k užívání ve veganských kapslích.

Tradičními léky při problémech zubů a dásní jsou také heřmánek, šalvěj, máta, echinacea, kořen lopuchurozmarýntymián a měsíček. Nálevy z těchto bylinek nahradí ústní vodu, ale můžete je i popíjet namísto slazených nápojů. Pokud jste na sladké chuti závislí, přidejte do nich stévii, která neobsahuje nežádoucí cukr.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.