Search
Close this search box.

Kontryhel – bylinka pro ženy

Zdroj: Freepik.com

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris) je na severní polokouli hojně rozšířená léčivka, která je po staletí známá svými pozitivy pro zdraví. Lidově se říká rosička, na jejích listech se po ránu nádherně jako malé skleněnky lesknou krůpěje rosy, které lidé sbírali a věřili v jejich magickou léčivou moc. Lepší je však spolehnout se na látky obsažené v nati a listech kontryhelu, tedy na třísloviny, hořčiny, silice, kyselinu salicylovou nebo vitamín C.

Komplex těchto sloučenin působí svíravě a bylinu předurčuje k léčbě onemocnění žaludku, zánětů střev, průjmových stavů, plynatosti a celkové podpoře trávení. Má mírně diuretický účinek, používá se i při ledvinových kamenech a při poruchách močového ústrojí. Zevně nálev z kontryhelu slouží k omývání špatně se hojících ran, léčbě kožních zánětů a akné. Hodí se i pro kloktání při zánětech horních cest dýchacích a při angínách.

Kontryhel také dokáže zastavovat krvácení ze zevních ran, stejně tak třeba po vytržení zubů. Čaj z kontryhelové nati a listů pomáhá ženám se silnou menstruací a při úpravě nepravidelného cyklu. Tlumí nepříjemné projevy premenstruačního syndromu jako křeče nebo bolestivá prsa. Bylinkáři ho doporučují popíjet pro snadnější otěhotnění. Těhotné by si měly naordinovat pitnou kontryhelovou kúru měsíc před porodem pro posílení dělohy a její rychlé zpevnění v šestinedělí. Kontryhel je vhodným podpůrným prostředkem při léčbě širokého spektra vaginálních infekcí a různých abnormalit ženského reprodukčního ústrojí.

Je nutné zmínit také jeho antioxidační účinky, které chrání organismus před chorobami způsobovanými volnými radikály a zpomalují stárnutí. Dá se využít i jako přírodní pleťová voda nebo vlasové tonikum. Kontryhel je prostě typická bylinka pro ženy, se kterou se vždy mohou cítit v pohodě, zdravé, silné a krásné.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám