Jak vyzrát na plenkovou vyrážku u miminek

plenky
foto:Pixabay.com/Anna Armbrus

Podráždění pokožky stolicí a močí, nové potraviny zařazené do dětského jídelníčku, citlivá pleť, příliš těsné plenky nebo užívání antibiotik může vést u miminek ke tvorbě opruzenin a plenkové vyrážky. V lékárně koupíte krémy a masti, které si s problémem dobře poradí. Jejich účinek bývá často založen na receptuře obsahující zinek nebo klotrimazol. Při dodržování tří následujících zásad však jejich nákup nebývá nutný.

 1. Udržujte zadeček dítěte čistý a suchý
  Nejdůležitější v prevenci a léčbě opruzenin nebo vyrážek je suché čisté prostředí a čerstvý vzduch. Kdykoli je to možné, nechte dítě rozbalené bez pleny. V teplých měsících i v kočárku na nepropustné podložce, když to počasí nedovoluje tak v maximální míře alespoň doma.
 2. Měňte častěji plenky
  Pokud se u dítěte objeví vyrážka nebo příznaky podráždění pleti, provádějte výměnu plenek častěji než obvykle. Absorpční kapacita moderních jednorázových plen je sice velmi vysoká, nicméně již při malém znečištění pleny vzniká teplé vlhké prostředí vhodné pro vznik opruzenin a množení bakterií. Nikdy neotálejte s výměnou do chvíle, až je plena nalitá k prasknutí.
 3. Vyhněte se dětským vlhčeným ubrouskům
  Mnoho značek dětských ubrousků obsahuje alkohol a jiné chemické látky, které mohou na pokožku dítěte působit dráždivě. Zkuste se bez nich obejít. Při výměně pleny pokožku na zadečku opláchněte a osušte. Pro koupání používejte jemné dětské mýdlo. Zadeček nedrhněte, pouze lehce omyjte a šetrně otřete žínkou.

Jestliže však k podráždění pokožky dojde, můžete zkusit následující přírodní léčebné prostředky.

 • Koupel s ovesnými vločkami
  Ovesné vločky obsahují látky, které mírní pálení a svědění pokožky. Stačí 10 minut povařit půl šálku ovesných vloček ve vodě a přecezený odvar přilít do lázně.
 • Kokosový olej
  Kokosový olej má antifungální a antimikrobiální vlastnost. Zároveň zklidňuje, hojí a vyživuje jemnou dětskou pokožku. Kokosovým olejem můžete partie, které plena zakrývá, přímo promazat, nebo přidat trochu oleje do vody při koupání děťátka.
 • Jitrocelový olej
  Řada odborníků z řad bylinkářů doporučuje použití jitrocelového oleje. Je vysoce efektivní při léčbě opruzenin, mírní zánětlivé reakce a působí i antialergicky. Dobrých výsledků lze také dosáhnout pomocí aplikace rozdrcených jitrocelových listů.
 • Ocet
  Moč zachycená v plenách je často extrémně zásaditá, protože množící se bakterie uvolňují čpavek. Chcete-li jej neutralizovat, přidejte trochu vinného bílého octa do vody, kterou dítěti při přebalování omýváte zadeček. Roztok by měl být namíchán v poměru 1 díl octa na 8 dílů vody.
Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.