Search
Close this search box.

Řebříček obecný – bylinka první pomoci

Zdroj: Freepik.com

Řebříček obecný (Achillea millefolium) u nás roste v přírodě zcela běžně na loukách, okrajích polí, mezích, rumištích a u cest. Až 80 cm vysokou, vytrvalou bylinku spolehlivě poznáte podle hustě rozmístěných listů připomínajících žebřík se středovým ráhnem (odtud plyne český název), bílého květenství a charakteristické nahořklé vůně. Ta vynikne po rozemnutí listů a je způsobena obsahem éterických složek borneolu, kafru, thujonu, chamazulenu, azulenu, linaloolu, limonenu a cineolu. Dále jsou přítomny třísloviny, flavonoidy, alkaloidy, kyseliny salicylová, kávová a jantarová, aminokyseliny, hořčiny a také vitamíny C a B9 (kyselina listová).

Řebříček obecný účinky

Řebříčkový čaj snižuje horečku, stimuluje pocení, upravuje vysoký krevní tlak a pro antiseptické vlastnosti je dobrým prostředkem pro léčbu infekcí močových cest či zánětu močového měchýře. Jako řada jiných rostlin hořké chuti má pozitivní efekt při léčbě nechutenství. Glykosid achillein podporuje dobré trávení. Alkaloid achilletin při potížích mírní křeče ve střevech, zlepšuje produkci žluči, ničí bakteriální infekce trávicího traktu a spravuje atonický žaludek. Žvýkání řebříčkových lístků uleví od bolesti zubů.

V tradiční bylinné medicíně (fytoterapie) je řebříček také využíván kvůli jedinečné schopnosti zastavovat krvácení. Řebříček se hodí jako první pomoc při vnějším ošetření odřenin, řezných a tržných ran, vředů, ale pití čaje pomáhá také ženám trpícím silným menstruačním krvácením. Při zevním použití působí také dezinfekčně, protizánětlivě a analgeticky. Řebříčkové obklady a masti potlačují svědění a podráždění pokožky při bodnutí nebo kousnutí hmyzem.

Jak vyrobit řebříčkový olej a řebříčkovou mast

Z řebříčku připravíte snadno léčivý olej, stačí natrhat čerstvé lístky, nasekat je nadrobno a naplnit jimi sklenici. Pak musíte dolít olivový olej, aby byl řebříček zcela ponořen. Sklenici uzavřete a uložte na temné místo. Jednou za týden protřepejte nebo promíchejte. Za čtyři týdny obsah přeceďte přes husté síto nebo přes plátno. Skladujte v lahvi při běžné pokojové teplotě a mimo dosah přímého slunečního světla.

Jak vyrobit mast z řebříčkového oleje

Řebříčkový olej je výchozí surovinou pro výrobu hojivé masti. Stačí do hrnce ke 2 dcl oleje přidat 25 gramů včelího vosku a opatrně zahřívat (nejlépe ve vodní lázni), dokud se vosk asi při 65°C zcela nerozpustí. Řádně promíchejte, nalijte do vhodného kelímku nebo široké skleněné nádobky se šroubovacím uzávěrem. Uchovávejte stejně jako řebříčkový olej.

Jak aplikovat olej i mast

Řebříčkový olej i mast aplikujte na vysušenou nebo podrážděnou pokožku, štípance, bodnutí, dobře pomáhá na hojení popraskané kůže na chodidlech, opruzenin a na hemoroidy. Bolest při menstruaci zmírňuje vtírání měsíčkové masti do oblasti podbřišku.

Protože řebříček obsahuje malé množství neurotoxických látek, mohou vnitřně užité vysoké dávky vyvolat bolesti hlavy a fotosenzitivitu. Řebříček není také doporučován malým dětem, těhotným a kojícím ženám.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články