Search
Close this search box.

Jablečný ocet a hubnutí. Pravda nebo fáma?

Zdroj: Freepik.com

Výroba nejrůznějších druhů ovocných octů probíhala prý už v době před deseti tisíci lety. V historii byl ocet často využíván nejen jako kulinární surovina, ale také jako medicína na nejrůznější neduhy. V současnosti jablečný ocet prožívá v tomto ohledu jistou renesanci. Je však možné, aby kyselina vzniklá kvašením jablek působila tak blahodárně? Jaké léčivé účinky jablečný ocet nabízí?

Jablečný ocet jako zdroj vitamínů a minerálů

Příznivci jablečnému octu připisují zajímavý obsah vitamínů, pektinu, beta-karotenu a minerálů. Hovoří se o jeho schopnosti usnadňovat hubnutí, detoxikovat organismus, přinášet úlevu při artritidě, snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Údajně pomáhá při průjmech, zmírňuje astmatické potíže, působí antibioticky a antisepticky. Dokonce má mít vliv při prevenci vůči rakovině nebo léčit deprese.

Co na to odpůrci jablečného octa

Odpůrci jablečného octa se opírají o nejrůznější studie popírající v podstatě vše výše uvedené. Z toho si však nic nedělejte. Jablečný ocet sice jako recept na hubnutí bez námahy nefunguje, ale to se dá říci vlastně i o jiných. Bez úpravy jídelníčku a aktivního pohybu to nejde nikdy. Jeho nadměrná konzumace může také některým lidem způsobit překyselení žaludku. Pokud ho však používáte v rozumné míře při přípravě pokrmů, svému zdraví skutečně prospějete. Kyselé složky snižují glykemický index jídla, takže určitě chrání před diabetem. Obklady s jablečným octem zmenšují otoky a úspěšně se dá také využít při potížích s lupy ve vlasech.

V kuchyni najde uplatnění při nakládání, oživí chuť ovoce ve štrůdlech a na koláčích, dodá šmrnc omáčkám, dresinkům, pomazánkám a zeleninovým salátům. V každém případě je výrazně chutnější než 8% kvasný lihový.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články