Search
Close this search box.

Jak zvítězit nad splínem podzimních dnů

Zdroj: Freepik.com

Podzim je období plné protikladů. Střídají se slunečné dny, kdy se příroda rozzáří nádherně teplými barvami, s pochmurnými a deštivými, které nás dostanou do špatné nálady. Právě smutné dny, kdy o to více pociťujeme zkracující se interval mezi východem a západem slunce, naši mysl často uvrhnou do melancholie, která může hraničit až s depresivními stavy. Poradíme vám, jak zahnat splín a radovat se z barevných podzimních dnů.

Co za tím stojí?

Příčinou je méně světla, které na nás pozitivně působí, ale také možný deficit vitamínů a důležitých nutrientů, který nastává po štědrém létě, kdy jsou tyto látky doslova na dosah v každém kousku ovoce a zeleniny. Naštěstí existuje řada dobrých rad, jak upravit životosprávu a špatné náladě nepodlehnout.

Jak zvýšit tvorbu hormonu štěstí a zahnat splín

Nedostatek slunečního svitu má za přímý důsledek snížení tvorby hormonů štěstí (endorfinu a serotoninu) v těle. Jejich dostatečnou produkci můžete iniciovat fyzickou aktivitou, třeba sportem, prací na zahradě a v neposlední řadě milostnými hrátkami. Do jídelníčku zařaďte častěji listovou zeleninu, kvalitní sýry, celozrnné pečivo, hořkou čokoládu nebo nepražené kakaové boby.

Vitamín C a D

Dopřejte organismu odpovídající dávku vitamínů C a D. Budou působit jako ideální podpora imunitního štítu vašeho těla. Dbejte na příjem vitamínu C v přirozené formě, je lepší sáhnout po jablku nebo hrušce než po tabletce průmyslově vyrobené látky. Právě teď je ideální doba pro konzumaci šípků, hložinek nebo jeřabin v nejrůznějších kulinářských variacích. Vitamín D je v těle běžně tvořen působením slunečního svitu. Dodat do těla ho mohou také ryby, játra, vaječné žloutky a mléko v jídelníčku.

Zahnat splín pomůže i podzimní detox organismu

Odstraňte z organismu hromadící se toxiny. O detoxikaci se často hovoří v souvislosti s jarem, ale na podzim je neméně důležitá. Upravte své běžné stravovací návyky, vypusťte těžká a tučná jídla a pomocí chlorelly, spiruliny nebo mladého ječmene zbavte tělo nežádoucích zplodin vzniklých v důsledku metabolických procesů. Pro očekávaný výsledek je nutné tuto léčebnou kúru dodržet alespoň po dobu dvou (ideálně však tří) týdnů. Pokud to zvládnete, budete se cítit mnohem lépe, plni energie a na splín si ani nevzpomenete.

Tip: Vyzkoušejte přírodní přípravek na hloubkové pročištění organismu a jater Cytosan Inovum s humáty a zeleným jílem.

Nastavte tvář slunci

Vystavte se slunci kdykoliv je to možné. Zažeňte splín a „předávkujte“ se vitamínem D. Když nastane hezký den, neseďte doma nebo nepromrhejte odpoledne v nákupním centru. Vyrazte do přírody, svit a teplo slunečních paprsků vás dobijí potřebnou energií. Teplé odstíny barev padajícího listí mají na psychiku také blahodárný vliv. Chůze na čerstvém vzduchu podpoří lepší okysličení krve, pocítíte více síly ve svalech a mozek začne pracovat efektivněji.

Zdroj: Freepik.com

Uvařte si bylinkový čaj pro ničím nerušené spaní

Spěte minimálně 7 hodin. Možná jste po létě zvyklí dlouho ponocovat a usnout před půlnocí vám dělá problémy. Dostaňte se do klidu, který vám umožní spolehlivě usnout. Pomozte si šálkem bylinkového čaje, třeba třezalkového, meduňkového nebo lipového. Ke škodě nejsou ani 2 dcl červeného vína, jiný nedá dopustit na účinky chmele, ať už v čaji nebo pivu. Televizi a počítač vypněte minimálně dvě hodiny před ulehnutím, raději si vezměte dobrou knížku nebo pusťte oblíbenou hudbu.

Radost se skrývá v maličkostech

Radujte se z maličkostí, nenechte se vyvést z pohody blížícím se koncem roku. Možná na vás v podzimních měsících působí tlak, že toho musíte ještě hodně stihnout. Vykašlete se na bilancování, alespoň v osobním životě. 31. prosinec je den jako každý jiný, tak proč bychom měli naplnit svá očekávání přesně k tomuto termínu. Týden sem, týden tam, vždyť to v našem životě až tak moc neznamená.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám