5 alternativ kávy, které vás ráno postaví na nohy

salek-kakaa
foto:Flikr.com/Farrukh

Káva je pro mnoho z nás osvědčeným ranním životabudičem. Obsažený kofein nabudí organismus k vyššímu fyzickému i psychickému výkonu. Po první ranní kávě se najednou cítíte nastartovaní a plni elánu. Dobrá káva navíc svou chutí omámí chuťové pohárky a vůně teplé kávy sama o sobě vyvolá blahé pocity. Káva má však bohužel jeden nedostatek. Kofein se velmi rychle vstřebá, na hodinu se budete cítit výkonnější a bystřejší, pak účinek opadá a dostavuje se útlum.

Pokud chcete vyzkoušet zdravější alternativu kávy, která nebude vytáčet váš krevní tlak do nebezpečných výšin, bude účinkovat delší dobu a nepřivodí vám nepříjemné podráždění žaludku, vyberte některou z následujících.

1. Yerba mate
Yerba je dobrou alternativou kávy pro všechny, kteří nemohou začít den bez kofeinu. Nadopuje vás a zároveň je plná živin. Nápoj můžete pít teplý i studený a připravit jej lze mnoha způsoby, dokonce i v tradičním kávovaru.

2. Nápoj z praženého kořene pampelišky
Je pravděpodobně nejlepší volbou pro ty, kteří hledají chuť kávy, ale bez kofeinu. Pampeliškový kořen podporuje trávení, zlepšuje funkce jater a ledvin a má více bílkovin než špenát. Latte připravené z praženého kořene pampelišky navíc výborně chutná.

3. Macacao
Fantastická kombinace dvou jihoamerických pokladů – peruánské macy, která dodá energii a vitalitu, a prvotřídního nepraženého ekvádorského kakaa natural, jež kombinuje důležité nutriční parametry s bohatou a vyváženou chutí. Podle vlastního vkusu můžete horký nápoj vylepšit smetanou, nejvodnějším sladidlem je panela, což je ztuhlá přírodní třtinová šťáva.

4. Guaracao
Unikátní mix brazilského životabudiče-guarany a ekvádorského kakaa natural. Guarana obsahuje až 4krát více kofeinu než káva, ale komplex obsažených látek zaručuje pozvolné vstřebávání, dlouhotrvající účinek a velmi široký okruh zdravotních benefitů. Navíc bez dráždění žaludku, které hrozí u kávy. Kakao skvěle ladí s nahořklou chutí guarany, nápoj lze přisladit obdobně jako u macacaa kvalitní panelou.

 

banner-guaracao-macacao

 

5. Chai čaj
Tradiční indický kořeněný černý čaj skvěle vás zahřeje v okamžiku, kdy musíte vstát z teplé postele a chladným podzimním či zimním ránem kráčet do pracovního procesu. K přípravě budete potřebovat kvalitní černý čaj, kardomom, hřebíček, skořici, zázvor, anýz, k dokončení trochu mléka či smetany a med nebo panelu na oslazení. Sypké složky vhoďte do vody, přiveďte k varu a krátce povařte. Pak nechejte 10 minut vyluhovat, sceďte a vylepšete mlékem a sladidlem.

Teplé nápoje jsou po ránu fantastické, povzbudí metabolismus a nastartují trávení, takže dostanete hned chuť na vydatnou snídani. Dopřejte si ji a uvidíte, že se po celý den budete cítit silnější.

Štítky , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.