Jak chránit játra před poškozením

Vaše játra jsou pro život stejně důležité jako vaše srdce. Bez jejich správného fungování by nebylo možné trávení, odstranění metabolických odpadů nebo detoxikace organismu. Játra jsou úžasnou továrnou, ve kterých v každé vteřině probíhají stovky procesů. Podívejte se, za co všechno jsou odpovědná:

 • metabolismus sacharidů
 • metabolismus lipidů
 • metabolismus aminokyselin
 • detoxikace amoniaku
 • degradace cholesterolu
 • degradace hemu z rozpadlých červených krvinek
 • odstranění cizorodých hydrofobních molekul
 • tvorba hormonů
 • degradace a inaktivace hormonů
 • syntéza plazmatických proteinů
 • zásobárna lipidů, glykogenu, železa a vitamínů A, D, K a B12
 • krvetvorba během embryonálního vývoje a u dospělých v případě těžkého poškození kostní dřeně

Nemoci jater jsou často spojovány s nadměrnou konzumací alkoholu. Jistě, jde o jeden z faktorů, který dává játrům pořádně zabrat. Ale rozhodně není jediným. Podobně působí vystavení těla různým druhům znečištění jako jsou výfukové plyny, smog, cigaretový kouř, insekticidy, herbicidy, chlor či těžké kovy. Negativně se na jejich stavu odráží konzumace drog a syntetických léčiv, umělých aromatizačních složek potravin a barviv, chemických konzervantů a nadměrný příjem bílých jedů – rafinovaného cukru a mouky. O problémy s játry si říkáme přejídáním a příliš velkým příjmem tučných jídel. Jejich nepřítelem je také sedavý životní styl s nedostatkem fyzické aktivity. Postihnout nás může i zánět jater vyvolaný virem hepatitidy, zvýšené riziko je u uživatelů drog, lidí s nedostatečnými hygienickými návyky, sexuálně promiskuitních jedinců a bohužel i pracovníků ve zdravotnictví.

Bez nadsázky lze říci, že játrům prospívá kvalitní jídlo, čistá voda, dobrý vzduch a tělesné cvičení. V dnešním světě zamořeném zplodinami v ovzduší, nenápadnými syntetickými zabijáky v potravinách a rezidui těžkých kovů a pesticidů v plodinách se však dodržování těchto zásad může jevit jako těžko proveditelné.

Matka příroda játrům naštěstí poskytla neuvěřitelnou schopnost regenerace. Musíme jim však trochu ulevit a alespoň dvakrát jim pro očistu poskytnout dostatečné podmínky. Pro regenerační kúru jsou nezbytná dietní opatření – silné omezení tučných pokrmů, masa, uzenin, mléčných výrobků, smažených jídel a úplné vynechání alkoholu. Do jídelníčku je naopak vhodné zařadit černou ředkev, čerstvé nebo kysané hlávkové zelí, cibuli, česnek a kroupy. Pro detoxikaci je vynikající zajistit přísun většího množství chlorofylu, buď prostřednictvím listové zeleniny, nebo pomocí potravinových doplňků jako jsou mladý ječmen či chlorella.

A abychom účinky diety posílili ještě více, doporučujeme sáhnout po některé z osvědčených bylin, které mají na játra pozitivní vliv. Jedničkou je ostropestřec mariánský. Tuto bylinku si můžeme dopřávat jako prevenci vždy po dobu několika týdnů několikrát ročně, a to jako bylinkový čaj, nebo ještě lépe ve formě prášku ze sušených rostlin. Dalšími přírodními jaterními medikamenty jsou kořen pampelišky, vlaštovičník, měsíček lékařský, kořen čekanky, list jitrocele a kopřiva.

Nečekejte, až si vaše játra o pomoc řeknou tím, že propukne jejich onemocnění. Upravte svou životosprávu a stravovací návyky, zbytečně je nepřetěžujte a podpořte jejich očistu vhodnými bylinkami.

Štítky , , , , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.