Lidské tělo je ze tří čtvrtin tvořeno vodou. Denně přijmeme množství tekutin prostřednictvím pokrmů a nápojů a vyloučíme močí, pocením a dýcháním. Pokud je z nějakého důvodu voda v těle zadržována, dochází většinou k otokům dolních končetin, prstů na rukou nebo po ránu i obličeje okolo očí. Nadbytečnou retenci tekutin doprovází také příznaky jako ztráta koncentrace, podrážděnost, bolesti hlavy a únava.
Lidé si často myslí, že receptem na tyto potíže je snížit příjem tekutin. Jenže ouha, právě žízeň je pro tělo jakýmsi signálem k šetření a omezení vylučování vody z těla. Čím méně pijeme, tím se problémy s edémy nohou ještě horší. Dalšími častými příčinami bývají nadbytek sodíku a nedostatek draslíku, stravování chudé na bílkoviny a vitamíny skupiny B, nadměrné pití alkoholu a kávy, nedostatečná funkce ledvin, málo pohybu a u žen také blížící se menstruace.
K nápravě obvykle spolehlivě vede dodržování následujících zásad
1. Zdravý pitný režim
Doporučené denní množství přijaté vody činí asi 1,5 – 2 litry. Vyšší příjem je nutný při intenzivním pocení v důsledku tělesné námahy, vysokých okolních teplot nebo při horečkách, kdy zajišťuje termoregulaci těla. Je dobré omezit příjem alkoholu, kávy, silného černého čaje a slazených limonád. Vhodné jsou naopak bylinkové nálevy, čistá voda, iontové nápoje (K, Mg, Ca, PO4) a zelené čaje, například sencha, gyokuro nebo prvotřídní matcha.
2. Omezení příjmu sodíku
Sodík přijímáme díky soleným pokrmům, slaným pochutinám a cukrovinkám v nadbytečné míře. Základem, jak snížit jeho přísun, je být opatrnější při výběru konzumované stravy a při přípravě jídla solit méně. Slanou chuť zastoupí jiné aromatické složky – zelené a sušené bylinky, houby, jablečný ocet, citronová šťáva, rajčatový protlak a nepřeberné množství koření.
3. Pestrá a vyvážená strava
Ovoce a zeleninu tvoří (podobně jako lidské tělo) z největší části voda. Pokud si dopřáváme čerstvé šťavnaté plody, nať a listy, nejenže zaháníme hlad, ale také žízeň. Zároveň tělu poskytujeme množství vlákniny, která na sebe v trávicím traktu váže přebytečnou tekutinu a škodliviny a pomáhá je odvést. V neposlední řadě doplňujeme do těla cenné minerální a stopové prvky, které spolu vytváří elektrolyty v organismu. Odříkat bychom si neměli ani zdroje kvalitních proteinů – ať rostlinného, nebo živočišného původu. Koncentrace iontů solí a aniontů proteinů reguluje příjem a výdej vody tkáňovými buňkami.
4. Fyzická aktivita
Aktivní pohyb zvyšuje srdeční činnost a rozproudí krev, jejímž prostřednictvím je voda distribuována po celém těle. Cvičení, sport, běh, procházky i fyzická práce vedou k posílení a růstu svalů a rychlejšímu spalování tuků. Vypracovaní jedinci s větším procentem svalové hmoty a menším podílem tukové tkáně váží v organismu více vody a obvykle netrpí edémy dolních končetin tak často, jako lidé s nadváhou.
Jaké plodiny a bylinky pomohou na oteklé nohy
Přírodní diuretika jsou potraviny rostlinného původu nebo bylinky zvyšující produkci moči, jejímž prostřednictvím dochází k odvodu tekutin z těla. Zatímco farmaceutické přípravky mohou s nadbytečnou tekutinou odvést také důležité vitamíny a minerály, přírodní prostředky svým složením umožňují zachování jejich potřebného množství v těle.
Mezi vhodné druhy ovoce při edémech řadíme jahody, melouny, broskve, brusinky, černý bez, černý rybíz, mango a banány. Koncentrovaným zdrojem vlákniny a potřebných minerálů jsou také sušené meruňky, švestky, višně, goji, rozinky a datle.
Pokud chceme podpořit vylučování tekutin konzumací zeleniny, neměli bychom rozhodně vynechat artyčoky, chřest, fenykl, okurky, dýně, česnek, pažitku, červenou řepu, rajčata, řeřichu, petržel, ředkvičky, vodnici a listovou zeleninu. Metabolismus zrychlí křen, mrkev a zelí.
Mimo ovoce a zeleninu působí šetrně diureticky nálevy připravené z pampelišky, kopřivy, březového listí, jalovce, truskavce, přesličky, listů borůvky nebo chmele. Nepřekonatelným pomocníkem při potížích s nedostatečným močením je ženšen, který navíc celkově posiluje organismus a upravuje fungování tělesných systémů. Otoky, nadýmání a poruchy trávení, jako projev premenstruačního syndromu, pomáhají řešit adaptogenní maca a ašvaganda.
Diuretika, i ta přírodní, by měla být používána rozumnou měrou. Nadměrné vylučování vody nelze doporučit jako prostředek k hubnutí nebo rychlému snížení tělesné hmotnosti u sportovců, kteří se chtějí dostat do nižší váhové kategorie.
Tip: Přečtěte si i další babské rady a tipy na oteklé nohy.