Jahody – sexy ovoce, po kterém se hubne

jahody

Jahody jsou symbolem přicházejícího léta. Na stůl se nám nejčastěji dostanou plody některé z odrůd šlechtěného velkoplodého jahodníku (Fragaria annanassa), ale pochutnat si můžeme i na jahůdkách některého z volně rostoucích druhů. Všechny obsahují obrovské množství vitamínu C, vitamíny B a E, karotenoidy, a minerály jako draslík, hořčík, vápník, zinek, síra, mangan nebo bor. Chuť a vůně je ovlivněna podílem organických kyselin – jablečné, citrónové, chininové, šťavelové, salicylové a ellagové.

Jestliže je budete baštit, skvěle si pochutnáte a ještě pomůžete svému zdraví:

Zdravé hubnutí
Jahody jsou sice sladké, nicméně cukru je v nich asi jen 6%, z 90% jsou tvořeny vodou. Jejich pojídání vám rozhodně nezpůsobí zvýšení tělesné hmotnosti. Ba naopak, doporučují se při redukční dietě, antokyany urychlují spalování tuků. Dopřát si je mohou i diabetici.

Podpora imunity
Vitamíny podporují obranyschopnost, jsou skvělé jako ochrana před nachlazením a respiračními chorobami z něj plynoucích. Jahody také podporují vylučování toxinů z těla.

Ochrana srdce a cév
Flavonoidy působí kardioprotektivně, pomáhají při léčbě srdečních onemocnění. Vitamín C snižuje hladinu škodlivého LDL cholesterolu.

Tlumení zánětů
Jahody snižují hladinu C-reaktivního proteinu (CRP), který je signálem zánětu v těle. Mechanismus účinku spočívá v inhibičním působení antokyanů na nejrůznější typy zánětů, včetně revmatoidní artritidy.

Silné kosti, vlasy a nehty
Jahody obsahují draslík, vitamin K a hořčík, které jsou důležité pro pevné kosti. Biotin pomáhá vyživovat vlasy a nehty

Prevence rakoviny
Studie ukazují potenciál jahod při ochraně před různými typy rakoviny. Ten spočívá nejen v antioxidačních schopnostech vitamínů, ale i ve vlivu kyseliny ellagové, přírodního léčiva podporujícího apoptózu – buněčnou smrt rakovinných buněk.

Zdravý zrak
Lutein snižuje riziko vzniku makulární degenerace. Vitamín C zase chrání před šedým a zeleným zákalem.

Afrodiziakum
Jahody jsou tak sexy, že se dokonce vyrábí kondomy s jejich příchutí. Čerstvé jahody jsou ale také chutným afrodiziakem, obsažený zinek pozitivně ovlivňuje milostnou touhu a potenci.
Nejchutnější a nutričně nejhodnotnější jsou plně zralé plody sklízené v ranních hodinách. Ideální je pěstovat si je organickým způsobem na zahrádce, ty kupované bývají často zatíženy stopami pesticidů a hnojiv. Pozor dejte také na nedozrálé jahody, právě takové mohou způsobit pseudoalergickou reakci projevující se nepříjemnou kopřivkou.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat