Search
Close this search box.

Echinacea zkrášlí zahradu a obohatí domácí lékárničku

Zdroj: Freepik.com

S echinaceovými kapkami, nebo s nějakými léčivy s obsahem této rostliny, jste se už určitě setkali. Mnoho lidí ale neví, že ji mohou běžně pěstovat na zahradě. Jiní už ji tam mají a zase netuší, že právě tahle hezká kytička je tím zázračným medikamentem. I když pochází ze Severní Ameriky, kde její účinky využívali indiánští šamani, je u nás zcela běžná a nevyžaduje žádnou speciální péči. Pro dekorativní i léčebné účely lze kromě třapatky nachové využívat stejně dobře i třapatku úzkolistou.

Třapatka je poměrně vzrostlá, až 1 metr vysoká trvalka, která roste v bohatých trsech. Kvete celé léto, květy nebo pouze okvětní lístky lze trhat pro další zpracování. Ještě léčivější částí jsou kořeny alespoň tříletých rostlin, čas na jejich sběr pak nastává na podzim. Někdo sbírá i listy, ale v porovnání s kořeny nebo květy je v nich nižší obsah účinných látek – silic, alkaloidů, polysacharidů, vitamínů, tříslovin a dalších rostlinných složek. Na přípravu tinktury potřebujete 100 g čerstvého kořene nebo 125 g květů na 0,5 litru 60% lihu. Každý den je dobré macerující bylinku v lihu promíchat nebo protřepat, po týdnu tinkturu přeceďte. Popíjet lze i nálev ze sušené či čerstvé echinacey.

Standardně je echinacea doporučována na nachlazení, umí toho však mnohem více

  • posiluje imunitní systém
  • zmírňuje bolesti
  • léčí dýchací problémy
  • působí proti infekcím
  • zlepšuje trávení
  • tlumí zánětlivé procesy v těle
  • hojí poškození pokožky
  • posiluje duševní zdraví
  • je vhodným podpůrným prostředkem léčby rakoviny

Echinaceu je vhodné užívat preventivně v menších dávkách, postačí jedna lžička tinktury denně po dobu osmi týdnů, pak ji na dalších osm týdnů vynechte a cyklus můžete opakovat. Při léčbě infekcí podávané množství zdvojnásobte, toto dávkování nepřekračujte. Vyšší dávky echinacey mohou v ojedinělých případech způsobit nevolnost a závratě.

Tip: Produkty řady Grepofit obsahují echinaceu a také další bylinné extraky. Nechte se hýčkat přírodou a vyzkoušejte osvědčené přírodní pomocníky z našeho e-shopu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám