Search
Close this search box.

Listy gravioly jsou nadějí pro léčbu rakoviny

Zdroj: Freepik.com

Anona ostnitá (Annona muricata) neboli graviola je v oblastech svého přirozeného výskytu v Karibiku a Střední Americe oblíbená díky chutným citrusově nakyslým plodům, které také přináší řadu zdravotních benefitů. Za zmínku však stojí, že místní obyvatelé jako přírodní medicínu využívají také ostatní části stromu, tedy i kořeny, kůru a především listy. Za léčivým efektem listů stojí obsah širokého spektra sloučenin, mezi nimiž jsou nejdůležitější vitamín C, annonacin, coreximin, adriamycin, acetogeniny a retikulin. Většině z nás názvy těchto látek mnoho neřeknou. Podívejme se proto spíše na terapeutické možnosti, které listy gravioly a odvar nebo extrakt z nich připravený nabízí.

Zdravotní účinky listů gravioly

 • Graviola chrání před diabetem, stabilizuje a udržuje hladinu cukru v krvi v žádoucím rozmezí.
 • Listy gravioly obsahují sloučeniny, které snižují obsah LDL cholesterolu v krvi a omezují tak vznik sklerotických plátů v cévách.
 • Graviola snižuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje cévy a brzdí srdeční rytmus při tachykardii.
 • Vitamín C a další antioxidanty předurčují graviolu ke stimulaci imunity, neutralizaci volných radikálů a zpomalení stárnutí.
 • Čistí a léčí dýchací cesty při respiračních onemocněních, tlumí podráždění působící kašel a sráží horečku.
 • Graviolový čaj pomáhá detoxikovat střevní trakt, zlepšuje peristaltiku a přispívá k regeneraci jater.
 • Je tradičním léčivým prostředkem při žaludečních potížích, uvolňuje křeče svalstva trávicího ústrojí a působí protiparaziticky.
 • Čaj z listů anony je také mírným diuretikem a osvědčeným lékem na infekce močové soustavy.
 • Má mírně sedativní účinky, přináší zklidnění při depresích, stresu a nervovém vypětí, navozuje kvalitní spánek.
 • Odvar z listů anony ulevuje od bolestí zad a na rozdíl od farmaceutických analgetik nemá žádné negativní účinky.
 • Pití odvaru je rovněž efektivní alternativní léčbou dny, působí jak preventivně, tak i protizánětlivě při záchvatech akutní artritidy.
 • Obklady z odvaru z listů gravioly vykazují antirevmatické a antineuralgické účinky.
 • Zevní aplikace odvaru mírní zánětlivé onemocnění kůže, slouží jako pomoc pro odstranění nežitů a brání před rozvojem infekce na postiženém místě.
 • Sedací koupele z odvaru z listů anony přináší úlevu od bolestí a svědění konečníku postiženého hemoroidy.
 • V posledních letech byla provedena také vědecká bádání zaměřená na schopnost listů gravioly likvidovat zhoubné buňky, ze kterých vyplynuly poměrně slibné výsledky – zejména u rakoviny tlustého střeva, plic, prostaty a karcinomu prsu. Nejodvážnější studie dokonce hovoří o vyšší účinnosti listů gravioly ve srovnání s chemoterapií.

V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete bioinformační solitérní bylinný koncentrát Annona Muricata Forte. Jedná se o vysoce koncentrovaný extrakt.

Jak připravit odvar z listů gravioly

Pro přípravu běžného odvaru stačí 3-5 usušených listů gravioly na čtvrt litru vody. Vaří se na mírném ohni 15 minut, poté se nechá 15 minut odstát a následně scedí. K oslazení je vhodný med, melasa nebo třtinová panela.

Na silnější odvar užívaný pro léčbu dny, diabetu nebo podpůrně u onkologických chorob potřebujete 10 listů na 3 šálky vody. Vaří se pomalu do chvíle, než se objem tekutiny zredukuje na polovinu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám