Search
Close this search box.

Bylinky a ADHD

Zdroj: Freepik.com

Za zkratkou ADHD se ukrývá syndrom poruchy pozornosti s hyperaktivitou – Attention Deficit Hyperaktivity Disorder. Odhalen bývá většinou s nástupem dětí na základní školu. Dítě trpící touto poruchou nedokáže udržet pozornost, snadno se rozptýlí, neposedí v klidu, nedokáže delší dobu vykonávat stereotypní aktivitu. Dívky bývají často zasněné, chlapci zase reagují impulsivně a chaoticky.

Jaké jsou léčebné postupy a možnosti léčby ADHD

Konvenční medicína a moderní psychiatrie nabízí řešení kombinací medikamentů a psychoterapie. Pro léčbu ADHD však existuje i okruh alternativních léčebných postupů a doporučení. Patří mezi ně diety omezující příjem potravin s obsahem rafinovaného cukru, umělých barviv a konzervantů. Důraz je naopak kladen na větší konzumaci stravy poskytující omega-3 mastné kyseliny. Užitečné jsou rovněž meditační cvičení a jóga.

Studie fyziologických účinků řady bylin, zejména takzvaných adaptogenů, poukazují na zlepšení neurologických a výkonnostních parametrů u pacientů trpících poruchami pozornosti. Následující výčet uvádí ty, které při potížích spojovaných s onemocněním ADHD šetrně pomáhají a nevykazují negativní účinky.

Bylinky, které pomohou a nevykazují negativní účinky

Třezalka

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je ceněné nervinum s protizánětlivými, sedativními a vyživujícími účinky. Používá se k léčbě deprese, strachu, nespavosti, úzkosti nebo pocity méněcennosti, zahání noční můry.

Kava kava

Pepřovník opojný (Piper methisticum) vykazuje sedativní, hypnotický, antispasmostický, analgetický a protizánětlivý efekt. Používá se k léčbě úzkosti, stresu, nespavosti, bolestí hlavy, poruch pozornosti a hyperaktivity.

Heřmánek

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) prospívá protizánětlivým, antispasmotickým, analgetickým a sedativním působením. Jedná se o regenerační tonikum nervového systému.

Oves

Zelený oves setý (Avena sativa) je zdrojem sloučenin vyživujících nervový systém. Extrakty z něj pomáhají překonat závislosti na drogách, alkoholu, nikotinu nebo kávě. Používá se také při nespavosti, nervozitě, vyčerpání a stresu.

Schisandra

Klanospraška čínská (Schisandra chinensis) je hepatoprotektivní léčivá rostlina, imunomodulátor a adaptogen. Zefektivňuje činnost mozku, je užitečná při nespavosti, podráždění, stresu a imunodeficitních stavech.

Levandule

Silice levandule lékařské (Lavandula officinalis) má spasmolytické, protizánětlivé a karminativní účinky. Osvědčuje se při nervovém vypětí, vyčerpání, nespavosti a bolestech hlavy. Esenciální olejíček Lavender navodí pohodovou atmosféru a provoní celý byt.

Zdroj: Freepik.com

Ženšen

Ženšen pravý (Panax ginseng) zvyšuje aerobní metabolismus glukózy v mozku, chrání ho před poškozením a zvyšuje jeho synaptickou plasticitu. Pozitivně působí na produkci neurotransmiterů, které jsou odpovědné za udržení pozornosti a sebeovládání při irelevantních podnětech. Ženšen si získal renomé jako posilovač paměti a prostředek vedoucí k mentální čilosti až do vysokého věku.

Ginkgo

Listy jinanu dvojlaločného (Ginkgo biloba) jsou doporučovány pro svůj účinek zvyšující lokální tok okysličené krve do mozku. Ginkgo také pozitivně ovlivňuje hladiny neurotransmiterů v mozku. Přírodní bylinný koncentrát Stimaral s obsahem extraktu z jinanu dvojlaločného je ideálním pomocníkem při zkouškovém období i náročné práci. Dodá mentální pohodu a pomůže s koncentrací.

Brahmi

Známá ajurvédská bylina bakopa drobnolistá (Bacopa monniera) se po staletí používá jako stimulant kognitivních funkcí. Výzkumy ukazují, že chrání mozek před poškozením volnými radikály a zároveň podporuje schopnost učení.

Maca

Maca peruánská (Lepidium meyenii) má prokazatelný vliv na tvorbu energie akcelerací metabolismu tuků. Zvyšuje psychickou kondici, chrání před stresem, úzkostí a nervovým vyčerpáním.

Sibiřský ženšen

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosis) napomáhá k modulaci stresové reakce normalizací fyziologických funkcí. Podněcuje mozkovou činnost a vede k ekonomičtějšímu uvolňování tělesné energie a vyššímu fyzickému i psychickému výkonu. Obsahuje ho přírodní doplněk stravy Imunosan, který se užívá pro posílení imunity, při onemocnění dýchacích cest i pro celkové osvěžení organismu.

Gotu kola

Triterpenoidní glykosidy obsažené v pupečníku asijském (Centella asiatica) regulují produkci stresového hormonu. Jsou rovněž užitečné pro odstranění kognitivních a nervových poruch, chrání před cévními mozkovými příhodami. V našem e-shopu najdete přírodní doplněk stravy Celitin s pupečníkem asijským.

Mnohé faktory zvyšující riziko výskytu ADHD mohou ovlivnit svým životním stylem zejména nastávající matky v období před a v průběhu těhotenství. Vyhnout by se měly cigaretám, alkoholu a dalším návykovým látkám. Vhodná je také pravidelná detoxikace organismu. Při výskytu poruchy u dítěte je zase nutné nenechat ho vysedávat u televize a počítačových her a věnovat se v rodině společným činnostem, práci a koníčkům.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám