Bylinky a ADHD

adhd
foto:Pixabay.com/paperelements

Za zkratkou ADHD se ukrývá syndrom poruchy pozornosti s hyperaktivitou – Attention Deficit Hyperaktivity Disorder. Odhalen bývá většinou s nástupem dětí na základní školu. Dítě trpící touto poruchou nedokáže udržet pozornost, snadno se rozptýlí, neposedí v klidu, nedokáže delší dobu vykonávat stereotypní aktivitu. Dívky bývají často zasněné, chlapci zase reagují impulsivně a chaoticky.

Konvenční medicína a moderní psychiatrie nabízí řešení kombinací medikamentů a psychoterapie. Pro léčbu ADHD však existuje i okruh alternativních léčených postupů a doporučení. Patří mezi ně diety omezující příjem potravin s obsahem rafinovaného cukru, umělých barviv a konzervantů. Důraz je naopak kladen na větší konzumaci stravy poskytující omega-3 mastné kyseliny. Užitečné jsou rovněž meditační cvičení a jóga.

Studie fyziologických účinků řady bylin, zejména takzvaných adaptogenů, poukazují zlepšení neurologických a výkonnostních parametrů u pacientů trpících poruchami pozornosti. Následující výčet uvádí ty, které při potížích spojovaných s onemocněním ADHD šetrně pomáhají a nevykazují negativní účinky.

Třezalka
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je ceněné nervinum s protizánětlivými, sedativními a vyživujícími účinky. Používá se k léčbě deprese, strachu, nespavosti, úzkosti nebo pocity méněcennosti, zahání noční můry.

Kava kava
Pepřovník opojný (Piper methisticum) vykazuje sedativní, hypnotický, antispasmostický, analgetický a protizánětlivý efekt. Používá se k léčbě úzkosti, stresu, nespavosti, bolestí hlavy, poruch pozornosti a hyperaktivity.

Sibiřský ženšen
Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus) je adaptogen napomáhající organismu snáze se vyrovnat se stresem, zlepšuje vytrvalost, koncentraci a transport kyslíku do tkání a orgánů.

Heřmánek
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) prospívá protizánětlivým, antispasmotickým, analgetikým a sedativním působením. Jedná se o regenerační tonikum nervového systému.

Oves
Zelený oves setý (Avena sativa) je zdrojem sloučenin vyživujících nervový systém. Extrakty z něj pomáhají překonat závislosti na drogách, alkoholu, nikotinu nebo kávě. Používá se také při nespavosti, nervozitě, vyčerpání a stresu.

Schisandra
Klanospraška čínská (Schisandra chinensis) je hepatoprotektivní léčivá rostlina, imunomodulátor a adaptogen. Zefektivňuje činnost mozku, je užitečná při nespavosti, podráždění, stresu a imunodeficitních stavech.

Levandule
Silice levandule lékařské (Lavandula officinalis) má spasmolytické, protizánětlivé a karminativní účinky. Osvědčuje se při nervovém vypětí, vyčerpání, nespavosti a bolestech hlavy.

Ženšen
Ženšen pravý (Panax ginseng) zvyšuje aerobní metabolismus glukózy v mozku, chrání jej před poškozením a zvyšuje jeho synaptickou plasticitu. Pozitivně působí na produkci neurotransmiterů, které jsou odpovědné za udržení pozornosti a sebeovládání při irelevantních podnětech. Ženšen si získal renomé jako posilovač paměti a prostředek vedoucí k mentální čilosti až do vysokého věku.

guaranaplus-zensen

 

Ginkgo 
Listy jinanu dvojlaločného (Ginkgo biloba) jsou doporučovány pro svůj účinek zvyšující lokální tok okysličené krve do mozku. Ginkgo také pozitivně ovlivňuje hladiny neurotransmiterů v mozku.

Brahmi
Známá ájurvédská bylina bakopa drobnolistá (Bacopa monniera) se po staletí používá jako stimulant kognitivních funkcí. Výzkumy ukazují, že chrání mozek před poškozením volnými radikály a zároveň podporuje schopnost učení.

Maca
Maca peruánská (Lepidium meyenii) má prokazatelný vliv na tvorbu energie akcelerací metabolismu tuků. Zvyšuje psychickou kondici, chrání před stresem, úzkostí a nervovým vyčerpáním.

Sibiřský ženšen 
Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosis) napomáhá k modulaci stresové reakce normalizací fyziologických funkcí. Podněcuje mozkovou činnost a vede k ekonomičtějšímu uvolňování tělesné energie a vyššímu fyzickému i psychickému výkonu.

Gotu kola
Triterpenoidní glykosidy obsažené v pupečníku asijském (Centella asiatica) regulují produkci stresového hormonu. Jsou rovněž užitečné pro odstranění kognitivních a nervových poruch, chrání před cévními mozkovými příhodami.

 

Mnohé faktory zvyšující riziko výskytu ADHD mohou ovlivnit svým životním stylem zejména nastávající matky v období před a v průběhu těhotenství. Vyhnout by se měly cigaretám, alkoholu a dalším návykovým látkám. Vhodná je také pravidelná detoxikace organismu. Při výskytu poruchy u dítěte je zase nutné nenechat jej vysedávat u televize a počítačových her a věnovat se v rodině společným činnostem, práci a koníčkům.

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.