Search
Close this search box.

Skořice chrání mozek a usnadňuje učení

Zdroj: Freepik.com

Aromatická kůra skořicovníku je jako koření a přírodní medicína známá po staletí. Ale zatímco v kuchyni ji kvůli intenzivní vůni a příjemně sladce štiplavé chuti alespoň občas používáme do perníku, jablečných závinů nebo při přípravě svařeného vína, na její léčebné využití spíše zapomínáme. Kombinace obsažených sloučenin cinnamaldehydu, ethylcinnamátu, eugenolu, kumarinu, kyseliny skořicové, linaloolu a safrolu má skořice však kromě schopnosti okouzlit naše chuťové a čichové buňky, také spoustu dalších blahodárných účinků.

Skořice účinky a benefity pro zdraví

Vědci se ale už zaměřili také na možné benefity skořice v souvislosti s činností nervové soustavy a mozku. Závěry plynoucí ze studií provedených na laboratorních zvířatech naznačují, že skořice posiluje paměťové funkce a schopnost učit se. Zlepšuje plasticitu a strukturální integritu neuronů. Plní také roli ochránce mozkových buněk před oxidačním poškozením. Voňavé koření se stává pro medicínu další zajímavou přírodní drogou vhodnou pro léčbu Parkinsonovy choroby.

Přestože prozatím nemáme k dispozici komplexní klinické studie zkoumající schopnosti skořice podněcovat činnost lidského mozku, můžeme se domnívat, že budou pravděpodobně vykazovat analogický efekt. Zajímavostí jsou výsledky malého testování na lidském vzorku, které ukazují, že mozek je dokonce stimulován účinnými látkami už při pouhém vnímání skořicové vůně čichovými receptory.

Proto rozhodně stojí za to skořicí vylepšovat pokrmy v jídelníčku častěji. Hodí se téměř do každého sladkého jídla a teplého nápoje. Chutná i dětem, tak jim ji taky dopřejte. Ve škole jim to pak půjde určitě lépe. V zimě vás zahřeje zelený čaj se zázvorem a skořicí a v létě si můžete připravit osvěžující krémové smoothie s avokádem a skořicí.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám