Abeceda vitamínů: A

vitamin-a
foto:Pixabay.com/Dominik Schneider

Vitamín A neboli axeroftol existuje ve dvou přirozených formách, jako vitamín A1-retinol a vitamín A2-tridehydroretin. Vitamín A si lidské tělo také metabolicky vytváří z provitaminů A – alfa-karotenu, beta-karotenu, luteinu, lykopenu a mnoha dalších oranžových a červených rostlinných pigmentů.

Áčko je velmi důležité pro zdraví zraku, kůže, sliznic, kostí a posiluje imunitní systém. Jako antioxidant pomáhá zlepšovat kondici pleti, podporuje její přirozenou hydrataci a produkci enzymů stabilizujících tvorbu kolagenu. Vitamin A je také klíčem k hedvábně lesklým a pevným vlasům. Proto se často přidává do pleťových krémů, masek a dalších kosmetických přípravků. V těhotenství má důležitý vliv na normální vývoj plodu.

Doporučená denní dávka je stanovena na 0,8 mg. Ekvivalentem je 9,6 mg beta-karotenu nebo 19,2 mg ostatních karotenoidů.

Nedostatek vitamínu A může mít za následek tendenci ke vzniku zrakových vad, zhoršení kvality kůže, snížení pohlavní aktivity a potence a v neposlední řadě narušení imunity. Předávkování může způsobit osteoporózu, otravu a mezi 4.-9. týdnem těhotenství vývojové vady plodu.

Vitamín A1 je obsažen v potravinách živočišného původu, zejména v rybím tuku, játrech, žloutcích, másle a menší míře v mléce. Vitamín A2 se nachází v mořských rybách.

Provitaminy A jsou pomocná fotosyntetická barviva rostlin. Jejich přítomnost bývá často indikována zářivě oranžovým zbarvením ovoce a zeleniny. Jejich typickými zdroji jsou mrkve, meruňky, višně, melouny, rajčata, papriky, kukuřice, sladké brambory nebo dýně. Z exotických plodů vynikají goji, mango a papája. Zářivá barva však není podmínkou. V obsahu provitaminu A excelují překvapivě také špenát, kapusta, brokolice, čínské zelí, zelený hrášek, tuřín, mangold nebo listy pampelišek. Pokud v kuchyni používáte čerstvé bylinky, áčko najdete třeba v majoránce a bazalce.

Výhodou doplňování vitamínu A prostřednictvím rostlinné stravy je prakticky nemožné předávkování. Organismus si vytvoří z provitaminů pouze potřebné množství vitamínu. Protože je vitamín A rozpustný v tucích, usnadní jeho vstřebávání z ovoce a zeleniny přidání olivového nebo jiného rostlinného oleje.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.