Search
Close this search box.

Klanopraška čínská – ovoce pěti chutí, po kterém sáhněte všemi deseti

Zdroj: Pixabay.com

Plody a semena asijské popínavé liánovité dřeviny klanoprašky čínské (Schizandra chinensis) jsou po tisíciletí tradiční čínskou medicínou hojně užívány jako prostředek řešící širokou oblast zdravotních neduhů. V bobulích rostoucích ve střapcích, které vzhledově připomínají náš červený rybíz, se snoubí všech pět základních chutí – kyselá, sladká, slaná, hořká a pálivá. Proto jsou považovány za léčivo prospívající všem pěti jinovým orgánům, tedy játrům, ledvinám, srdci, plicím a slezině. Ovoce obsahuje řadu příznivě působících sloučenin na lidský organismus, především vitamín C, ovocné kyseliny, rostlinné silice, lignany schizandrin, schizandrol a gomisany.

Plody klanoprašky čínské

Z terapeutického hlediska plody schizandry disponují adaptogenními, antioxidačními, imunotonizujícími, protizánětlivými a silně hepatoprotektivními účinky. Slouží rovněž jako astringens, nervinum a expektorans. Moderní přírodní medicína využívá klanoprašku k léčení průjmových onemocnění, vaginálních výtoků, nadměrného močení a pocení nebo předčasné ejakulace. Bobule jsou užitečné rovněž pro pacienty trpící astmatem, kašlem a plicní obstruktivní chorobou. Adaptogenní efekt schizandry ocení lidé postižení fyzickou a psychickou stresovou zátěží. Zklidňuje rozrušení, mírní depresivní a úzkostné stavy, navozuje lepší spánek. Pozitivně ovlivňuje nervovou soustavu, zvyšuje mentální výkonnost a posiluje kognitivní funkce. Stimuluje ale také správnou činnost žláz s vnitřní sekrecí a rozvoj nespecifické imunity.

Působení a účinky schizandry

Klanopraška normalizuje nízký krevní tlak. Chrání játra před poškozením toxickými látkami, metabolickými zplodinami, nežádoucími účinky farmaceutických léčiv a vede k rychlejší obnově buněk jaterní tkáně. Schizandru lze nasadit i při léčbě dnes stále častěji se vyskytujících poruch pozornosti spojených s hyperaktivitou (ADHD).

Jestliže patříte mezi jedince významně zasažené shonem moderní doby, tvrdě pracujete nebo se intenzivně věnujete sportovním aktivitám, rozhodně klanoprašku čínskou vyzkoušejte. Vytvoří ve vašem těle spolehlivý imunitní štít, zlepší kondici a urychlí regeneraci. Optimální je užívání ve formě sušených plodů, z nich umletého prášku, sirupu nebo tinktury. V našem e-shopu najdete přírodní bylinné koncentráty, které klanoprašku obsahují. Stimaral je bylinný koncentrát s obsahem bylinných extraktů včetně klenoprašky. Pokud se chystáte na zkoušky do školy nebo potřebujete zvládnout náročný pracovní úkol, Stimaral je ideálním přírodním pomocníkem.

Zapálení zahradníci se mohou pustit do jejího pěstování, jde o poměrně mrazuodolnou rostlinu. Pořádné úrody se však dočkáte až po minimálně deseti letech, kdy jedna rostlina rodí až tři kilogramy plodů. Do té doby zkrášlí zahradu svým zeleným habitem.

Tip: Další zajímavé bylinky najdete v kategorii fytoterapie.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám