Search
Close this search box.

7 tipů, jak doplnit energii při lyžování

Zdroj: Freepik.com

Pokud si chcete opravdu užít celodenní lyžovačku v dobré kondici, nemůžete spoléhat na fastfoodové občerstvení u svahu. Mastné hranolky nebo klobásy jsou na trávení příliš těžké, a tak vám spíše energii uberou, než přidají. Naštěstí dnes už i v tuzemsku najdete restaurace pro lyžaře, kde si můžete dát kvalitní lehký pokrm z čerstvých surovin. Ideální jsou dietnější masa jako drůbež nebo králík, ryby, spousta zeleniny, rýže nebo těstoviny. Ale dobrým obědem zajistíte tělu pouze jednu dietní dávku. Při mnohahodinovém sportování to chce nějakou svačinku navíc. Jak tedy doplnit energii, aby nechyběla při zimních radovánkách?

Ideální občerstvení si můžete snadno připravit doma a přibalit ho do batůžku nebo strčit do kapsy. Kromě energetické hodnoty však musí splňovat další kritéria. Jsou to především nízká hmotnost a odolnost vůči mechanickým vlivům. Nechcete přece s sebou tahat nic těžkého a v případě pádu z kapes vybírat kaši z něčeho, co bylo jídlo.

Tady je 7 tipů na svačinky, které vás nabijí energií, vejdou se do kapsy a jsou tak vždy po ruce

Můžete je sníst třeba na sedačce lanovky cestou nahoru nebo při pauze. Zdravé potraviny jsou ideální pro každého, kdo si chce den užívat plnými doušky bez pocitu únavy.

1. Čerstvé ovoce a zelenina

Kromě sacharidů dodají vlákninu, vitamíny a nezanedbatelné množství tekutin. Nevýhodou bývá hmotnost a objem, ale jedno jablko nebo kousek mrkve určitě unesete. Banány jsou pro svou rozmačkatelnost vhodné méně.

2. Sušené ovoce

Spousta chuti, nízká hmotnost a obrovské množství karbohydrátů, které tělo při aktivním pohybu spaluje. Sušené ovoce je perfektní, stačí si vybrat svého favorita nebo namíchat mix několika druhů.

3. Čokoláda

Tabulka čokolády je energetickou bombou, je však důležité dobře si vybrat. Lepší jsou hořké čokolády s vysokým podílem kakaového prášku a kakaového másla, na trhu jsou i produkty slazené pouze šťávou z cukrové třtiny.

4. Kakaové boby

Nepražené kakaové boby skýtají nezanedbatelné množství karbohydrátů a rostlinných tuků využitelných k doplnění energie, minerály jako železo, mangan, měď, chrom a zinek a také theobromin, který zvyšuje produkci endorfinu v těle a potlačuje únavu.

5. Granola

Zapomeňte na müsli tyčinky z obchodu. Doma si lehce vyrobíte granolu bez „éček“ ze samých zdravých a chutných přísad. Smíchejte ovesné vločky s různými typy sekaných oříšků, přidejte kousky sušeného ovoce a čokolády, nejrůznější typy semínek – dýňová, slunečnicová, sezamová a ideálně semínka chia, sušené obilné klíčky či strouhaný kokos. Sypké složky spojte medem smíchaným s rostlinným olejem, směs rozprostřete na plech a upečte na 150°C . Receptů je na internetu spousta, určitě snadno získáte inspiraci.

6. Sýr

Dobrý tvrdý sýr s vyšším podílem tuku není vůbec na škodu, když vám na lyžích začne kručet v břiše. Pár plátků v kapse moc místa nezabere. K sýru se hodí třeba křehké kukuřičné plátky s vlákninou, které váží pouze pár gramů, vše zakousněte jablíčkem.

Zdroj: Freepik.com

7. Guarana

O kofeinu je známo, že na krátkou dobu dokáže organismus nabudit k vyššímu výkonu. Guarana obsahuje speciální analog kofeinu, látku zvanou guaranin, která je tělem zpracovávána rovnoměrně a působí proti kávě až čtyřnásobně dlouho. Stačí tak ráno zobnout dvě tabletky guarany, hodinku po obědě další dvě, a celý den jezdíte na plný plyn.

8. Housenice čínská

Housenice čínská je houba a obsahují ji různé přírodní doplňky stravy, které se užívají pro zvýšení energie, bdělosti a koncentrace. Pokud si při lyžování dáte pauzu na svačinku, nezapomeňte si dát i kvalitní kávu, která vám dodá energii. Nabídnout vám můžeme Qi Coffee z našeho e-shopu Klub Energy Tábor, která obsahuje extrakty z mediciálních hub, jako je reishi a housenice čínská. Povzbuzující účinek kávy přichází postupně a dodá vám energii na ranní, odpolední i večerní lyžovačku.

Tyto svačinky do kapsy vás dokáží povzbudit ve chvílích, kdy se tělo hlásí o odpočinek. Nezanedbatelný podíl na dobré kondici v průběhu dne má také dostatečný příjem tekutin, nezapomínejte proto i na něj.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám