10 triků, jak naučit děti jíst zeleninu

zelenina-pro-deti
foto:Freeimages.com/Luis Cuellar

Některé děti nemají s chutí zeleniny žádný problém, do jiných rodiče nemohou dostat ani kousek. Je běžné, že malí mlsouni mnohem raději sáhnou po sladkostech a argumenty o prospěšnosti zeleniny u nich naprosto selhávají. Naštěstí nic nemusí být ztraceno. Pomocí několika fíglů můžete docílit, že si zeleninu oblíbí a nebudou ji odmítat. Možná se to bude jevit jako marný boj, ale nezoufejte. Při dostatku trpělivosti a důslednosti se to určitě podaří.

 

1. začněte co nejdříve
Vhodný věk pro první zeleninové příkrmy u kojenců je již v půl roce. Přivykejte děťátko na chuť zeleniny, uvidíte, že ji brzy bude baštit s úsměvem.

2. jděte dětem příkladem
Stravovací návyky rodičů zásadně ovlivňují stravovací návyky jejich dětí. Jezte tedy to, co chcete aby jedli vaši potomci.

3. startujte od sladkých chutí
Dětský jazýček upřednostňuje sladké druhy zeleniny. Ideální je mrkev, brambory, petržel nebo cuketa. Druhy zeleniny s výraznou chutí přidávejte postupně.

4. snažte se, aby ochutnaly aspoň jedno sousto
Zvyknout si na novou chuť může chvíli trvat, ale předpokladem je alespoň ji zkusit. Důsledně trvejte na jednom zeleninovém soustu při každém jídle. Při nezdaru ale nikdy děti netrestejte.

5. udělejte z jídla hru
Každý rodič asi zkusil tuto metodu. Lžíce s jídlem se třeba promění v letadlo, které přistává v puse. Záleží jen na vaší fantazii.

6. servírujte zeleninu zábavně
Buďte kreativní, z kousků zeleniny poskládejte obrázky, zvířátka, postavičky. Děti milují krokodýly z okurek, rajčatové muchomůrky, brokolicové stromy nebo stonožky z hrášku.

7. hledejte nové možnosti
Zelenina není jen syrová, vařená nebo sterilovaná. Pyré z mnoha druhů zeleniny nahradí obligátní přílohy, pečená zelenina chutná a vypadá lépe než dušená, zeleninové špízy na grilu se doplňují s masem. Objevujte nové recepty, potěší vás i vaše děti.

8. nebojte se tuků
Vitamíny A, E a K jsou rozpustné v tucích. Kombinace zeleniny a vhodných tuků vede k jejich dobrému vstřebávání v těle. Nemějte přehnaný strach z másla, sádla, oleje nebo slaniny. V rozumné míře neškodí a chuti pokrmu jen prospějí.

9. zapojte děti do přípravy jídel
Děti rády vaří, nechejte je proto přiložit ruku k dílu. Ať si samy vyberou zeleninu na salát a pomohou ji krájet. Hrdost na to, že jde o jejich dílo, učiní z každé zeleniny opravdovou lahůdku.

10. vypěstujte společně, co budete jíst
Jestli máte zahrádku, je vyhráno. Ale i v truhlíku na balkoně nebo za oknem jde zahradničit v malém a pěstovat třeba bylinky nebo cherry rajčátka. Zelenina, která vyroste malým zahradníkům před očima, je také láká mnohem víc.

 

Jak vidíte, není to žádná věda. K nesprávným stravovacím návykům děti přijdou jen díky svým rodičům. Učte je jíst zdravě dokud to má smysl. Snad vám naše triky přijdou vhod.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.