Zelenou nálož vitamínů vypěstujete už za týden

rericha-seta
foto:Freeimages.com/M.Zeynep Dagdevirenoglu Kubaseck

Řeřicha setá (Lepidium sativum) je známá bylinka charakteristická svou příjemně štiplavou chutí a neuvěřitelně rychlým růstem. Pochází z Blízkého Východu, ale už od antiky je běžná v celé Evropě. Patří podobně jako zelí, kapusta, květák, ředkev, růžičková kapusta, hořčice, brokolice či maca do čeledi brukvovitých rostlin známých svým významem v přírodní medicíně.

Její obrovskou výhodou je schopnost vyrůst v podstatě jen z vody a to i měsících s krátkým slunečním svitem.

Stačí do mělké misky nebo na tácek rozprostřít vatu nebo buničinu, důkladně tento podklad provlhčit a pak na povrch prsknout semínka řeřichy. Výsev by měl být poměrně hustý, ať jí vyroste pro sklizeň dostatečné množství. Než semínka vyklíčí, je výhodné vše uzavřít do sáčku nebo pokojového skleníku, zabráníte tak rychlému vysychání a uvnitř vytvoříte příznivé vlhké klima. Až za dva dny vyrazí klíčky, rostlinky odkryjte. Důležité je nenechat je zaschnout, podklad musí stále mokrý. Teplo a světlo podpoří růst. Za další 4 až 5 dnů můžete sklízet, k čemuž postačí nůžky.

Řeřicha v kuchyni slouží jako listová zelenina, je vynikající v salátech a pomazánkách, čerstvou řeřichu můžete přidat místo petrželky do polévek nebo do šťouchaných brambor. Nevařte ji, vysoké teploty ničí vitamíny a lístky navíc získávají hořkou chuť.

A co je v těchto titěrných lístcích skryto? Je to neuvěřitelné, ale řeřicha je bohatá na vitamíny C, A, B1, B3, B6 a K, dále lutein a zeaxanthin a celou řadu minerálů – draslík, sodík, vápník, fosfor, železo a jód. Důležitou složkou jsou antibakteriálně působící éterické oleje. Komplex obsažených látek má v mnoha směrech blahodárný vliv na zdraví a následující léčebné účinky:

  • používá se jako močopudný přípravek a při léčbě zánětu močových cest
  • s medem slouží jako prostředek proti kašli
  • zlepšuje trávení, podporuje produkci žaludečních šťáv a žluči
  • antioxidanty neutralizují škodlivé volné radikály, zpomalují stárnutí a působí preventivně proti vzniku rakoviny
  • lutein a zeaxanthin mají příznivý vliv na zrak a kardiovaskulární systém
  • je vhodným doplňkem při detoxikačních kúrách

Jak vidíte, pěstování řeřichy se skutečně vyplatí. Můžete mít po celý rok k dispozici báječný vitamínový koktejl, jehož pořízení vám díru do peněženky rozhodně neudělá.

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.