Zelenou nálož vitamínů vypěstujete už za týden

Zdroj: Freepik.com

Řeřicha setá (Lepidium sativum) je známá bylinka charakteristická svou příjemně štiplavou chutí a neuvěřitelně rychlým růstem. Pochází z Blízkého východu, ale už od antiky je běžná v celé Evropě. Patří podobně jako zelí, kapusta, květák, ředkev, růžičková kapusta, hořčice, brokolice či maca do čeledi brukvovitých rostlin známých svým významem v přírodní medicíně. Jak na pěstování řeřichy a jaké látky významné pro zdraví v sobě ukrývá?

Její obrovskou výhodou je schopnost vyrůst v podstatě pouze z vody, i v měsících s krátkým slunečním svitem.

Jak řeřichu pěstovat?

Pěstování řeřichy není nic těžkého. Stačí do mělké misky nebo na tácek rozprostřít vatu nebo buničinu, důkladně tento podklad provlhčit, a pak na povrch dát semínka řeřichy. Výsev by měl být poměrně hustý, ať jí vyroste pro sklizeň dostatečné množství. Než semínka vyklíčí, je výhodné vše uzavřít do sáčku nebo pokojového skleníku, zabráníte tak rychlému vysychání a uvnitř vytvoříte příznivé vlhké klima. Až za dva dny vyrazí klíčky, rostlinky odkryjte. Důležité je nenechat je zaschnout, podklad musí být stále mokrý. Teplo a světlo podpoří růst. Za dalších 4 až 5 dnů můžete sklízet, k tomu postačí nůžky.

Řeřicha v kuchyni

Řeřicha v kuchyni slouží jako listová zelenina, je vynikající v salátech a pomazánkách, čerstvou řeřichu můžete přidat místo petrželky do polévek nebo do šťouchaných brambor. Nevařte ji, vysoké teploty ničí vitamíny a lístky navíc získávají hořkou chuť.

A jaké vitamíny a minerály řeřicha obsahuje?

A co je v těchto titěrných lístcích skryto? Je to neuvěřitelné, ale řeřicha je bohatá na vitamíny C, A, B1, B3, B6 a K, dále lutein a zeaxanthin a celou řadu minerálů – draslík, sodík, vápník, fosfor, železo a jód. Důležitou složkou jsou antibakteriálně působící éterické oleje. Komplex obsažených látek má v mnoha směrech blahodárný vliv na zdraví a následující léčebné účinky:

  • používá se jako močopudný přípravek a při léčbě zánětu močových cest
  • s medem slouží jako prostředek proti kašli
  • zlepšuje trávení, podporuje produkci žaludečních šťáv a žluči
  • antioxidanty neutralizují škodlivé volné radikály, zpomalují stárnutí a působí preventivně proti vzniku rakoviny
  • lutein a zeaxanthin mají příznivý vliv na zrak a kardiovaskulární systém
  • je vhodným doplňkem při detoxikačních kúrách (tip: podívejte se i na další potraviny, které vám s detoxikací pomohou).

Jak vidíte, pěstování řeřichy se skutečně vyplatí. Můžete mít po celý rok k dispozici báječný vitamínový koktejl, jehož pořízení vám díru do peněženky rozhodně neudělá.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat