Recept na zdraví najdete v medvědím česneku

medvedi-cesnek
foto:Flickr.com/allispossible.org.uk

Až za pár dnů jaro začne probouzet přírodu k životu, bude medvědí česnek jednou z prvních bylin, kterou uvidíte při procházce v lese rašit. Nemíjejte ho bez povšimnutí a natrhejte si, je to opravdový poklad pro zdraví. Přestože je dost podobný konvalinkám, rozeznáte jej celkem snadno. Po rozemnutí listů mezi prsty jej prozradí česnekový odér.

Medvědí česnek (Allium ursinum) je velmi blízkým příbuzným česneku kuchyňského, o jehož léčivých účincích snad nikdo nepochybuje. Na rozdíl od něj nevyniká tak intenzivní česnekovou vůní, přesto vykazuje ještě vyšší léčivý potenciál. Medvědí česnek obsahuje více hořčíku, manganu, železa než běžný česnek a čtyřnásobné množství síry. I přes vysoký podíl sirných sloučenin je přirozeně téměř bez zápachu, protože síra se v divokém česneku váže na proteiny.

Nejdůležitější sirnou sloučeninou v medvědím česneku je alicin, který se štěpí na aliin. Ten reguluje hladinu cholesterolu a brání tak ateroskleróze-kornatění tepen. Medvědí česnek je proto ideální bylinkou pro ochranu před vysokým tlakem, infarkty, mrtvicemi a nemocemi krevního oběhu. Působí jako rostlinné antibiotikum, pomůže při chřipce, nachlazení a astmatu, antibakteriální efekt funguje na streptokoky i stafylokoky.

Dalším důležitým léčivým aspektem medvědího česneku je obsah vitamínu C, až 150mg na 100g jej řadí na třetí místo za černý rybíz a šípky. Céčko je důležité pro posílení imunity, působí antioxidačně, podporuje tvorbu kolagenu, pevnost kostí, zubů a pružnost vazů. Urychluje hojení ran a vředů, rozjasňuje pleť.

Medvědí česnek je považován za jednu z nejvíce univerzální léčivých rostlin na planetě. Patří mezi významné detoxikační byliny, proto je dobré zařadit jej vedle zelených produktů jako mladý ječmen či chlorella do detoxikační kúry. Jsou mu připisovány také protirakovinné účinky, chrání před opary, reguluje činnost žaludku a trávení, působí spasmolyticky a hubí střevní parazity.

V kuchyni můžete kuchyňský česnek použít všude tam, kde běžně používáte pažitku nebo jarní cibulku. Populární je i pesto, které připravíte stejně jako klasické – recept najdete v našem článku Připravte si presto domácí pesto. Jenom vypusťte z receptu klasický česnek a bazalku nahraďte zcela nebo zčásti listy medvědího česneku, podle toho, jak intenzivní česnekovou chuť požadujete. Další možnosti jsou v receptech obsahujích špenát, ten může být také nahrazován listy medvědího česneku. Uvidíte, že vám bude chutnat.

Štítky , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.