Živočišné mléko je bezesporu perfektním zdrojem celého komplexu výživově hodnotných látek. Mateřské mléko je první potravinou, která nás sytí po příchodu na svět. A jak rosteme, začneme obvykle konzumovat i mléka jiných savců, nejčastěji jde o mléko kravské, v mnohem menší míře využíváme mléka kozí nebo ovčí. U části populace se však objevuje alergie na mléčnou bílkovinu, musí se tedy mléka zcela vyvarovat.
Poměrně hodně lidí trpí také nesnášenlivostí na laktózu a mléko si mohou dopřát pouze v určité míře. Stále častěji k vynechávání mléka z jídelníčku vede také příklon k veganskému způsobu života, eventuálně chuť vyzkoušet něco jiného.
Tip: Vyzkoušejte zlaté mléko, které je ideálním parťákem v boji proti chřipce.
Možné alternativy mléka aneb rostlinná mléka
V těchto případech je možné využít rostlinná mléka. Nejedná se o mléka v pravém smyslu slova. Jde o substituenty, které nám barvou, hustotou, chutí, možným kulinárním využitím a zčásti také nutriční hodnotou běžné mléko připomínají. Dají se koupit již hotové, nebo si je doma můžete sami vyrobit. Nejobvyklejšími alternativami jsou tyto nápoje:
- sójové mléko
- ovesné mléko
- rýžové mléko
- pohankové mléko
- mandlové mléko
- kokosové mléko
- mandlovo-kokosové mléko
- mléko z quinoy
- konopné mléko
- lněné mléko
Svým složením se od živočišného mléka liší, ale najdeme v nich zase spoustu hodnotných látek, které v běžném mléce zastoupeny nejsou. Zjistěte, která mléka jsou nejzdravější a jaké benefity nabízí. V článku 6 nejzdravějších druhů mléka najdete detailní informace.