Search
Close this search box.

Jeřabiny – nevšední superpotravina

Zdroj: Freepik.com

Jeřabiny jsou plody jeřábu ptačího (Sorbus aucuparia), stromu lemujícího cesty a běžně využívaného jako dekorativní dřevinu. Od srpna do září ho zdobí velké množství střapců malých červených kuliček, které jsou oblíbenou pochoutkou ptactva. Pokud si uděláte čas, určitě si zralé jeřabiny natrhejte. Je v nich obsaženo množství tělu prospěšných látek.

Obsahové látky

Toto ovoce je opravdovou náloží vitamínu C. Dále se v nich nachází cukry, vláknina, sorbit, sorbóza, karotenoid sorbusin, třísloviny, pektiny, antokyany, silice, flavonoidy, hořčiny a škála organických kyselin – parasorbinová, sorbová, jablečná, vinná nebo citronová. Nezpracované syrové jeřabiny mohou díky kyselině parasorbinové způsobit lehčí otravu vedoucí k nevolnosti, trávicím potížím, bolesti hlavy nebo poškození ledvin. Zmrazením, usušením nebo tepelným zpracováním plodů však jejich toxicita mizí.

K čemu jeřabiny využít

Plody můžete usušit v polostínu a použít na přípravu čaje. Připravit se z nich dají alkoholické nápoje a likéry, v gastronomii mají své místo při přípravě zvěřin. Vyrobit se z nich dá vynikající marmeláda, vylisovaná šťáva je vhodná k uvaření sirupu nebo ovocného želé. Jeřabiny jsou zkrátka zajímavou a nevšední pochoutkou, kterou vzhledem k jejím zdravotním přínosům můžeme zařadit mezi superpotraviny. Výborně chutnají a v mnohém pozitivně působí na lidský organismus.

Přehled nejdůležitějších benefitů

  • Prevence rakoviny

Vysoká úroveň antioxidantů snižuje pravděpodobnost vzniku rakoviny. Quercetin a kyselina sorbová chrání před škodlivými účinky volných radikálů v těle.

  • Posílení imunity

Antioxidanty a vitamín C zvyšují odolnost vůči celé řadě onemocnění. Kyselina askorbová totiž stimuluje produkci bílých krvinek – krevních buněk se schopností bojovat proti virům, bakteriím a jiným patogenům.

  • Antibakteriální účinky

Kyselina sorbová zabraňuje růstu plísní, kvasinek i některých kultur bakterií. Z tohoto důvodu se také používá v kosmetických přípravcích a jako potravinářský konzervant. V lidském těle snadno metabolizuje a jde zřejmě o nejméně škodlivou konzervační přísadu.

Zdroj: Freepik.com
  • Účinky na respirační systém

V tradiční medicíně se šťáva z jeřabin podává ke snížení zánětu dýchacích cest, zmírnění bolesti v krku a astmatických potíží. Vynikající účinnost je způsobena kombinací antioxidantů, vitamínu C a protizánětlivých složek.

  • Zdravé trávení

Vláknina přispívá k lepšímu trávení a dobré činnosti střev. Organické sloučeniny v jeřabinách stimulují produkci žluči, působí proti průjmu a léčí nechutenství.

  • Léčba močových cest

Jeřabiny mají močopudné účinky, podporují vylučování přebytečně zadržované vody v těle. Pomáhají při rozpouštění a vyplavování močového písku a menších močových kamenů.

Další benefity

Antioxidanty v plodech zpomalují stárnutí organismu, zlepšují stav pokožky, posilují zdraví očí a zmenšují riziko makulární degenerace. Vitamín C je nezbytný pro řadu dalších tělesných procesů, včetně tvorby kolagenu posilujícího svalovou tkáň a cévní systém. Malvičky jeřábu snižují hladinu cholesterolu v krvi, jsou doporučovány také při léčbě ženských nemocí a potíží spojených s menopauzou. Tinktura z jeřabin pomáhá normalizovat menstruační cyklus a údajně pozitivně ovlivňuje plodnost.

Protože se běžné jeřabiny mohou někdy zdát příliš trpké, byla u nás vyšlechtěna sladkoplodá odrůda jeřáb sladkoplodý moravský. Možná by slušela i vaší zahradě.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat