Search
Close this search box.

Řepík lékařský – královská bylina

Zdroj: Pixabay.com

Řepík lékařský (Agrimonia eupatoria) je na celé severní polokouli rozšířená bylina vyskytující se nejčastěji na suchých a slunečných stanovištích. Rostlina typická lichozpeřenými listy a žlutými štíhlými květenstvími dorůstá výšky od 60 centimetrů až do jednoho a půl metru. Obsahuje značné množství tříslovin, flavonoidy jako jsou quercetin, luteolin, apigenin, kempferol, dále kyselinu křemičitou, vitamín C, silicinamid kyseliny nikotinové, železo a cholin. Díky svému unikátnímu složení nachází řepík poměrně široké léčebné uplatnění.

Přestože se před staletími věřilo, že řepík působí jako ochrana proti čarodějnictví a zlými duchy, dnes ho léčitelé doporučují spíše na neduhy těla.

Řepík účinky

 • Detoxikace organismu
  Řepík optimalizuje funkci jater a žlučníku, proto tělo efektivněji eliminuje toxiny a vykazuje vyšší metabolickou účinnost.
 • Pomoc při potížích s trávením
  Protizánětlivé sloučeniny a třísloviny chrání před průjmem, střevními parazity a mírní příznaky syndromu dráždivého tračníku. Snižují podráždění a zánět střevní tkáně.
 • Léčba dýchacích cest
  Řepík působí protizánětlivě a regeneračně také při nemocech respiračního systému. Je doporučován při bolestech krku, chronickém kašli, bronchitidě a chřipce.
 • Podpora zdraví močového systému
  Mírný diuretický účinek řepíku napravuje nadměrné zadržování vody v těle. Přispívá k pročištění ledvin a močového měchýře, urychluje léčbu zánětů močového systému.
 • Hojení pokožky
  Povrchová aplikace bylinky je vhodná na akné, psoriázu, ekzémy, štípance a jiná podráždění kůže. Řepík tlumí zánětlivé stavy kožní tkáně, zastavuje krvácení, zrychluje hojení ran, podlitin a zvyšuje elasticitu pokožky.
 • Mírnění silného menstruačního krvácení
  Řepík je známý také jako astringens (látka se svíravým účinkem) a koagulans (látka podporující srážlivost krve). Řepíkový čaj by proto měly popíjet ženy trpící silnou menstruací.
 • Bystrý zrak
  Čaj z řepíku slouží také jako výborná oční koupel při unaveném zraku. Pomáhá proti očním zánětům, dodává očím lesk a osvěžuje těžká víčka.
 • Ochrana před diabetem
  Moderní výzkumy ukázaly, že aktivní složky řepíku mírně zvyšují sekreci inzulínu a díky tomu působí na hladinu cukru v krvi.
 • Pevné vlasy, nehty, kosti a klouby
  Kyselina křemičitá obsažená v řepíku je dobrým zdrojem křemíku, který je nezbytný pro zdravé vlasy a nehty. Omezuje jejich lámavost, dodává jim sílu a krásný vzhled. Podílí se rovněž na mineralizaci kostí a tvorbě kloubních chrupavek a šlach.
 • Pružnost cév
  Křemík udržuje pružnost a odolnost cév. Cévní stěnu také pozitivně ovlivňují přítomné flavonoidy a snižují i riziko onemocnění kardiovaskulárního systému.
 • Posílení imunity
  Imunostimulační efekt řepíku, za kterým stojí především flavonoidy, vitamín C a křemík, zvyšuje odolnost organismu vůči obvyklým bakteriálním a virovým nemocem. Antioxidanty neutralizující volné radikály jsou dnes také považovány za dobrou prevenci před rakovinou.

Výčet příznivých léčebných účinků řepíku je opravdu impozantní. Jde však také o rostlinu atraktivní pro včely a další druhy hmyzu. Pokud jim i sobě chcete řepík dopřát, můžete ho zasadit do dobře drenážované půdy na svou zahradu klidně už na sklonku zimy. Pro fytoterapeutické účely se využívá celá nať s listy i květy. Můžete je nasušit pro přípravu čaje, vyrobit si řepíkovou mast nebo tinkturu.

Tip: Další zajímavé bylinky a jejich účinky najdete v rubrice „Fytoterapie

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám