Přírodní léčba mužského přechodu

muz-s-rukama-za-hlavou
foto: Pixabay.com/Photorama

Pojem klimakterium byl dlouho spojován pouze s útlumem funkcí pohlavních orgánů ženy a s ním spojenou ztrátou plodnosti. Ale v posledních letech se již zcela otevřeně hovoří o tom, že podobným procesem prochází i muži. Období mužského přechodu, odborně zvané andropauza, není možná doprovázeno tak dramatickými změnami. Nicméně již ve věku po 40. roce života dochází k pomalému snižování tvorby pohlavního hormonu testosteronu, jehož důsledkem je úbytek libida a plodnosti.

Nástup andropauzy se typicky projevuje následujícími symptomy:

 1. Úbytek svalové hmoty, z něhož pramení pokles fyzické výkonnosti při práci nebo sportu.
 2. Zvýšení tělesné hmotnosti v důsledku menšího množství spalovaných kalorií.
 3. Často kardiovaskulární potíže nebo onemocnění diabetem.
 4. Psychické problémy jako podrážděnost nebo naopak letargie, nedostatek zájmu o život, ztráta elánu, potíže s koncentrací.
 5. Oslabení erekce, pokles sexuálního apetitu a sexuální výkonnosti.

Přestože je andropauza přirozeným procesem spojeným především s pokročilým věkem, bylo zjištěno, že řada nepříznivých faktorů její nástup urychluje a zhoršuje i její průběh:

 • vysoký krevní tlak
 • poruchy činnosti hypofýzy, hypothalamu nebo varlat
 • nedostatek fyzické aktivity
 • nadváha nebo obezita
 • špatný krevní oběh
 • nutričně nevyvážená strava
 • farmaceutická léčiva
 • psychické nemoci, především deprese, nebo krize středního věku
 • kouření
 • nadměrné pití alkoholu

Pro mnoho mužů je obtížné přiznat, že se potýkají s obtížemi spojenými s andropauzou. Obavy ze ztráty mužnosti pak vedou k úbytku sebevědomí a k nechuti k milostným aktivitám. Naštěstí existuje možnost, jak mužský přechod řešit. Kromě substituční léčby, kterou může předepsat lékař specialista – androlog, je k dispozici několik bylinek, které jsou šetrným a efektivním prostředkem na zmírnění průběhu andropauzy. Jejich účinky jsou prověřeny staletími užívání v přírodních medicínách a dnes již také moderními vědeckými studiemi. Zde jsou nejmocnější z nich:

 

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris)

Kotvičník je přírodním afrodiziakem používaným po celá staletí ke zvýšení libida a stimulaci produkce testosteronu. Obsažený steroidní saponin protodioscin vykazuje proerektilní účinky a zvyšuje koncentraci androgenových receptorů v buňkách.

guaranaplus-kotvicnik

 

Ašvaganda (Withania somnifera)

Indický adaptogen ašvaganda se v ajurvédě používá více než 3000 let k nápravě různých sexuálních problémů. Pomáhá zmírnit stres, který je nezbytný pro produkci dostatku kvalitních spermií. Stabiluje energetické hladiny organismu, jejichž výkyvy postihují mnoho impotentních a sexuálně neaktivních mužů.

 

Maca (Lepidium meyenii)

Maca, také známá jako peruánský ženšen, je oblíbeným přírodním afrodiziakem a prostředkem ke zlepšení sexuální vytrvalosti. Výzkumy dokazují, že maka zlepšuje u mužů erektilní funkci a zvyšuje množství i vitalitu spermií v ejakulátu.

 

Catuaba (Erythroxylum catuaba)

Kůra catuaby podporuje silnou a dlouhodobou erekci svým pozitivním vlivem na prokrvení pánevní oblasti. Zvyšuje rovněž citlivost mozku na neurotransmiter dopamin, což vede k intenzivnějšímu vnímání příjemných pocitů při sexu.

 

Muira puama (Ptychopetalum olacoides)

Brazilská muira puama je tradičně domorodci užívána jako sexuální stimulant, často v kombinaci s výše uvedenou catuabou. Je vhodným terapeutickým prostředkem při nápravě erektivní dysfunkce a poklesu sexuálního libida. Kromě léčby impotence slouží též jako nervové tonikum při depresích, psychické slabosti nebo úzkostných stavech.

 

Škornice šípolistá (Epimedium sagittatum)

Škornice si díky svým účinkům vysloužila přezdívku “Bylina prostopášného kozla”. Obsahuje totiž sloučeninu icariin, která napomáhá lepšímu průtoku krve v cévách. Zároveň také inhibuje činnost proteinu PDE-5 v buňkách hladkého svalstva penisu, což vede ke snazšímu dosažení erekce. Jde o stejný biologický proces, který vyvolává účinná látka sildenafil ve Viagře.

 

Oves setý (Avena sativa)

Ovesná zrna obsahují kromě sacharidů, bílovin a vitamínů také fytosteroidní sloučeniny přirozeně zvyžující hladinu testosteronu v těle. Nalézá se v nic také L-arginin, který uvolňuje cévy a umožňuje tak lepší prokrvení penisu k dosažení spolehlivého ztopoření

 

Uvedené bylinky pomohou upravit hladinu testosteronu těle, posílí sexuální touhu a zvýší kvalitu erekce. Nejsou však zázračným prostředkem, které vyřeší andropauzální problémy vždy a dokonale. Bez zdavého životního stylu, kvalitní stravy, dostatku fyzické aktivity a adekvátní relaxace nemusíte zaznamenat významnější změnu. Zaměřte se proto i na tyto aspekty.

Štítky , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.