Lahodný fenykl je univerzálním léčivem

Zdroj: Freepik.com

Fenykl je aromatická bylina se svěží chutí, která má uplatnění v kuchyni i jako léčebný prostředek. Jestli ho běžně nepoužíváte, udělejte změnu a přidejte si ho do svého nákupního seznamu potravin. Fenykl je zároveň zelenina, koření i bylinka. Je typický nasládlou a příjemně lékořicovou vůní. Řapíky mají jemné anýzové aroma a jsou velmi chutnou součástí mnoha teplých i studených pokrmů, nať poslouží jako zelená bylinka a kořenit můžeme celými nebo drcenými semeny, ze kterých lze připravit také čaj. Jaké má fenykl účinky?

Obsah a účinky fenyklu

Ve fenyklu najdeme vitamín C, draslík, mangan, železo, folát a vlákninu. Vůně a chuť jsou způsobeny éterickými oleji a silicemi. Celý komplex obsažených látek je nutričně hodnotný a má řadu léčivých vlastností. Zde je 10 nejdůležitějších:

1. Odstraňuje zápach z úst

Žvýkání semen fenyklu zpříjemní a osvěží dech lépe než žvýkačka. Antibakteriální látky ničí choroboplodné zárodky, které způsobují zápach z úst. Protizánětlivé složky uklidní bolavé dásně. Kromě žvýkání semen funguje i fenyklový čaj k pití nebo kloktání.

2. Zlepšuje trávení

Fenykl je velmi účinný při zažívacích problémech, nadýmání, plynatosti, zácpě, kolice nebo pálení žáhy. Navíc může pomoci při rekonvalescenci trávicího systému po radioterapii nebo chemoterapii. Stimaral je bylinný koncentrát z našeho e-shopu Klub Energy Tábor. Obsahuje kromě extraktu z fenyklu také extrakt z jinanu dvoulaločného, pelyňku pontského, arálie mandžuské, rozchodnice růžové a další. Stimaral se užívá především pro zlepšení trávení, soustředěnosti, pohotovosti, paměti atd.

3. Snižuje zadržování vody v těle

Pití fenyklového čaje působí diureticky. Podporou dostatečného vylučování tekutin pomáhá fenykl odstraňovat toxiny a snižuje riziko problémů močových cest. Stimuluje také pocení.

4. Bojuje s obezitou

Fenykl je vynikající pro boj proti obezitě, protože potlačuje chuť k jídlu a vytváří pocit plnosti. Čerstvý fenykl pracuje jako přírodní spalovač tuků.

5. Chrání proti rakovině

Řapíky fenyklu působí jako prevence proti vzniku rakoviny tlustého střeva, vláknina pomáhá odstranit karcinogenní toxiny z tlustého střeva. Rostlina obsahuje fytonutrienty anetol, quercetin a limonen, které mají protirakovinné účinky.

6. Zmírňuje menstruační problémy

Fenyklová semena regulují menstruaci a tlumí bolest při ní. V bylině jsou také fytoestrogeny, které pomáhají při premenstruačním syndromu nebo menopauzálních poruchách.
Tradičně se používá pro podporu kojení, funguje také jako afrodiziakum zvyšující libido u mužů i žen.

Zdroj: Freepik.com

7. Léčí respirační nemoci

Fenykl usnadňuje vykašlávání při infekcích dýchacích cest, nachlazení a chřipce. Při bolestech krku se osvědčil fenyklový čaj podávaný 2-3x denně. Odvar ze semen je dobrým kloktadlem.

8. Zabraňuje vzniku srdečních problémů

Fenykl může zmenšit riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Je dobrým zdrojem draslíku, který snižuje vysoký krevní tlak. Vláknina pomáhá kontrolovat hladinu cholesterolu, vitamín C působí jako antioxidant.

9. Podporuje zdravý zrak

Fenykl snižuje nitrooční tlak, má své místo při prevenci nebo léčbě glaukomu. Indická studie také naznačuje, že látky v semenech mohou zabránit retinopatii spojené se ztrátou zraku u diabetiků.

10. Bystří mozek

Fenykl působí jako posilovač mozku a paměti. Množství draslíku umožňuje v těle zvýšení hladiny elektrolytů, které přenáší nervové impulsy. Šťáva z fenyklu rozšiřuje cévy, což usnadňuje přívod kyslíku do mozku.

Fenykl patří mezi účinné, ale velmi jemné bylinky. Proto ho můžete podávat v přiměřeném množství i dětem od nejútlejšího věku.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat