Lahodný fenykl je univerzálním léčivem

fenykl
foto:Freeimages.com/monique72

Fenykl je aromatická bylina se svěží chutí, která má uplatnění v kuchyni i jako léčebný prostředek. Jestli jej běžně nepoužíváte, udělejte změnu a přidejte si jej do svého nákupního seznamu potravin. Fenykl je zároveň zelenina, koření i bylinka. Je typický nasládlou příjemně lékořicovou vůní. Řapíky mají jemné anýzové aroma a jsou velmi chutnou součástí mnoha teplých i studených pokrmů, nať poslouží jako zelená bylinka a kořenit můžeme celými nebo drcenými semeny, ze kterých lze připravit také čaj.

Ve fenyklu najdeme vitamín C, draslík, mangan, železo, folát a vlákninu. Vůně a chuť jsou způsobeny éterickými oleji a silicemi. Celý komplex obsažených látek je nutričně hodnotný a má řadu léčivých vlastností. Zde je 10 nejdůležitějších:

 
1. Odstraňuje zápach z úst
Žvýkání semen fenyklu zpříjemní a osvěží dech lépe než žvýkačka. Antibakteriální látky ničí choroboplodné zárodky, které způsobují zápach z úst. Protizánětlivé složky uklidní bolavé dásně. Kromě žvýkání semen funguje i fenyklový čaj k pití nebo kloktání.

2. Zlepšuje trávení
Fenykl je velmi účinný při zažívacích problémech, nadýmání, plynatosti, zácpě, kolice nebo pálení žáhy. Navíc může pomoci při rekonvalescenci trávicího systému po radioterapii nebo chemoterapii.

3. Snižuje zadržování vody v těle
Pití fenyklového čaje působí diureticky. Podporou dostatečného vylučování tekutin fenykl pomáhá odstraňovat toxiny a snižuje riziko problémů močových cest. Stimuluje také pocení.

4. Bojuje s obezitou
Fenykl je vynikající pro boj proti obezitě, protože potlačuje chuť k jídlu a vytváří pocit plnosti. Čerstvý fenykl pracuje jako přírodní spalovač tuků.

5. Chrání proti rakovině
Řapíky fenyklu působí jako prevence proti vzniku rakoviny tlustého střeva, vláknina pomáhá odstranit karcinogenní toxiny z tlustého střeva. Rostlina obsahuje fytonutrienty anetol, quercetin a limonen, které mají protirakovinné účinky.

6. Zmírňuje menstruační problémy
Fenyklová semena regulují menstruaci a tlumí bolest při ní. V bylině jsou také fytoestrogeny, které pomáhají při premenstruačním syndromu nebo menopauzálních poruchách.
Tradičně se používá pro podporu kojení, funguje také jako afrodiziakum zvyšující libido u mužů i žen.

7. Léčí respirační nemoci
Fenykl usnadňuje vykašlávání při infekcích dýchacích cest, nachlazení a chřipce. Při bolestech krku se osvědčil fenyklový čaj podávaný dva až třikrát denně. Odvar ze semen je dobrým kloktadlem.

8. Zabraňuje vzniku srdečních problémů
Fenykl může zmenšit riziko srdečního infarktu nebo mozkové mrtvice. Je dobrým zdrojem draslíku, který snižuje vysoký krevní tlak. Vláknina pomáhá kontrolovat hladinu cholesterolu, vitamín C působí jako antioxidant.

9. Podporuje zdravý zrak
Fenykl snižuje nitrooční tlak, má své místo při prevenci nebo léčbě glaukomu. Indická studie také naznačuje, že látky v semenech mohou zabránit retinopatii spojené se ztrátou zraku u diabetiků.

10. Bystří mozek
Fenykl působí jako posilovač mozku a paměti. Množství draslíku umožňuje v těle zvýšení hladiny elektrolytů, které přenáší nervové impulsy. Šťáva z fenyklu rozšiřuje cévy, což usnadňuje přívod kyslíku do mozku.

Fenykl patří mezi účinné, ale velmi jemné bylinky. Proto jej můžete podávat v přiměřeném množství i dětem od nejútlejšího věku.

Štítky , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.