Search
Close this search box.

Kofein a jeho působení na sportovní výkon

Zdroj: Freepik.com

Většina lidí oceňuje stimulační účinky kofeinu v každodenním životě. Ráno se většinou šálkem kávy nakopneme ke svižnějšímu rozjezdu, v průběhu dne nám pomůže dobít energii ve chvílích, kdy padáme únavou. Jak je to ale s konzumací kávy (respektive kofeinu) při sportovních aktivitách? Je kofein v tomto směru prospěšný a bezpečný?

Kofein a sportovní výkon

Studie ukazují, že kofein může mít svůj podíl na podpoře výkonu ve sportu. Dokáže aktivovat psychiku a potlačuje únavu. Kofein vyvolává lepší uvolňování jaterního glykogenu a akceleruje lipolýzu – metabolický rozklad tělesného tuku, čímž dochází k lepšímu zásobování těla energií. Potlačuje také pocit hladu a snižuje chuť na sladké. Velkým pozitivem je podpora rychlejší regenerace po sportovním výkonu a snížení bolesti ve svalech. Dobré výsledky byly pozorovány při příjmu kofeinu hodinu před výkonem. Pro lepší účinek při závodě je dobré si předcházející týden kofein úplně odříci nebo silně omezit a nasadit ho až zmíněnou hodinu před startem.

Jaká jsou rizika?

S kofeinem ve sportu však mohou být spojena i jistá rizika. Někteří varují před močopudným a termogenním (tělesnou teplotu zvyšujícím) účinkem, zejména v letních měsících. Velmi nepříjemné bývá kávou způsobované podráždění žaludku. Je důležité dbát na přijímané množství, průzkumy označují za adekvátní množství 3-6 mg/kg hmotnosti. Náruživí pijáci kávy si většinou vytvoří toleranci vůči účinkům kofeinu, ty jsou pak čím dál nižší. Pozor na kofein by si měli dát lidé trpící hypertenzí.

Jak vidíte, není úplně jednoduché říci jednoznačně ANO či NE. Je spíše vhodné řídit se zdravým rozumem. Při dodržování správného množství přijímaného kofeinu a dostatečném pitném režimu lze zvednout palec nahoru.

Qi Coffee s prodlouženým účinkem

Velmi populárním a osvědčeným zdrojem energie je Qi Coffee aneb káva, která váš den rozjasní nejen na chvilku. Obsahuje pouze 4-4,5 % kofeinu. Hlavními složkami Qi coffee jsou extrakty z cordycepsu 5 % a reishi 5 %, jejichž působení je všestranné a účinky osvědčené. Qi Coffee má prodloužený účinek a hodí se pro aktivní sportovce a každého, kdo chce na dlouhou dobu zvýšit výkon a soustředěnost.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám