Search
Close this search box.

Bylinky jsou lepší než počítání oveček

Zdroj: Freepik.com

Pohodový spánek je nezbytným předpokladem pro dočerpání energie, regeneraci organismu a psychické zdraví. Někomu stačí 5 hodin, jinému vyhovuje dvojnásobek. Důležité ale je, abychom usínali bez potíží a spali pokud možno nepřetržitě. Poradíme vám, co dělat a jak změnit denní rutinu pro lepší spánek a zároveň vám představíme bylinky na spaní a pro lepší usínání.

Paradoxně – čím více jsme zavaleni každodenními problémy a večer se cítíme úplně zbití, tím hůře většinou usínáme. Psychika hraje svou roli. Ale nejen ona, na řadě jsou i další faktory, jako jídlo, pití nebo dodržování pravidelného režimu dne a jistých rituálů.

Co tedy dělat, když vás spánek nemůže přemoci?

Dodržujte následující zásady:

  • několik hodin před spánkem nepijte kávu nebo povzbuzující energetické a kolové nápoje, nekuřte
  • nejezte večer těžká, mastná jídla
  • pozor na přemíru alkoholu, i když možná snadno usnete, spánek pak bývá neklidný
  • televizor nebo monitory počítače vypněte nejméně hodinu před ulehnutím, zabráníte tak tomu, že se vám obrazy z nich budou při usínání honit před očima
  • nesnažte se večer řešit nakupené problémy
  • choďte do postele pravidelně v určitou dobu
  • uklidněte se před spánkem poslechem relaxační hudby, četbou oblíbené knížky nebo zdravotní nenáročnou procházkou
  • vyvětrejte v ložnici, v přetopené místnosti se špatně usíná

A co když nic z předchozích rad nezabírá? Důvěřujte osvědčeným bylinkám, určitě vám pomůže některá z následujících.

Bylinky na spaní

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlík je známý svými uklidňující účinky, odstraňuje svalové napětí, podrážděnost a uklidňuje nervový systém. Za tento efekt je zodpovědná přítomná kyselina valerenová, ta ovlivňuje látky, které navozují spánek.

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum)

Třezalka slouží jako šetrné přírodní sedativum zklidňující pocuchané nervy. Potlačuje úzkosti a depresivní stavy, pomáhá při nespavosti, neklidném spánku a náměsíčnosti. Je však nutné dát pozor na její interakce s léky užívanými na srdce, v období těhotenství a při sklonech k fotosenzitivitě pokožky.

Ašvaganda (Withania somnifera)

Latinský název této ajurvédské byliny v překladu znamená Withánie snodárná a vystihuje její působení. Ašvaganda slouží k navození psychické harmonie, snižuje uvolňování stresového hormonu kortizolu. Pravidelné užívání má kromě klidného a vydatného spánku navíc celou řadu důležitých zdravotních benefitů od zlepšení imunity až po posílení plodnosti.

Chmel otáčivý (Humulus lupulus)

Chmel je pro nás spojen odedávna s vařením piva, kterému dodává správnou hořkost. Má schopnost upravovat trávení, ale také působí sedativně, pomáhá se při nespavosti, migrénách, stresu a nervovém vypětí. Pokud jste líní připravovat chmelový výluh, pro snazší usnutí poslouží i třetinka dobrého chmelového ležáku.

Zdroj: Freepik.com

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen se užívá při nervovém vyčerpání a celkové slabosti organismu. Ženšen zkvalitňuje a prohlubuje spánek. Při užívání vpodvečer má však schopnost posilovat bdělost, je proto nutné brát ho pravidelně, nejlépe v dopoledních hodinách. Zároveň oceníte také jeho neuroprotektivní, antioxidační a imunomodulační vliv na organismus.

Vyzkoušet můžete také sílu aromaterapie, uklidňující účinky pro dobré spaní jsou popsány například u meduňky, levandule, grapefruitu, vodního melounu, majoránky nebo bergamotu.

Snad jste se čtením tohoto článku příliš nevyčerpali. Jestli ano, tak rychle do hajan a dobrou noc a sladké sny!

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na