Bobkový list – vznešené koření

bobkovy-list
foto:Pixabay.com/Anna

Vavřín vznešený (Laurus nobilis) je stálezelený keř dorůstající až do výšky 15 metrů. Pochází z Přední Asie , odkud se dostal prakticky do celé oblasti středomoří, kde zdomácněl. Je typický hustou korunou s kožovitými eliptickými listy. Po odkvětu žlutých květů plodí malé peckovice s jedním semenem, kterým se říká bobky. Odtud plyne pojmenování bobkový list.

V listech vavřínu jsou obsažena až 3% silic – eugenolu, pinenu, linaloolu a geraniolu, rovněž třísloviny a horčiny. Plody využívané k lisování oleje skýtají nejen silice, ale také mastné kyseliny laurinová, palmitová a linolenová.

V kulinární praxi se hodí k nakládání masa, hub, a zeleniny, přípravě marinád, úpravám zvěřiny nebo ryb, jako aromatická přísada omáček, vývarů a polévek a také k ochucování octa. Dříve se vavřínový bobek přidával dokonce do piva.

Jestliže je bobkový list použit při vaření, vyspraví nejen chuťové kvality pokrmů, ale po jejich pozření pak příznivě působí na dobré trávení a posiluje žaludek. Z terapeutického hlediska má uplatnění vavřínový nálev také při léčbě diabetu, protože snižuje hladinu cukru v krvi a v moči. Hořčiny stimulují správnou tvorbu žluči. Silný nálev jako součást koupelí dezinfikuje a prokrvuje pokožku a přináší úlevu revmatikům a lidem trpícím zánětem sedacího nervu. Drcené sušené bobkové listy smíchané s olejem při povrchové aplikaci ulevuje od bolestí kloubů a mírní otoky. Inhalace a napařování nad odvarem z bobkového listu uvolňuje horní cesty dýchací a uzdravuje zánět průdušek. Dým uvolněný při spalování bobkového listu odstraňuje napětí a stres.

V šatníku jej můžete použít podobně jako snítky levandule jako prostředek proti molům. A protože jde o velmi dekorativní rostlinu, nelze opomenout také dekorativní funkci na zahradách, balkónech a terasách. Protože mu však nesvědčí naše klima v chladných měsících roku, je vhodné pěstování vavřínu ve velkých nádobách, které umožňují na zimu jeho přemístění na stanoviště chráněné před mrazem.

Štítky , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.