Search
Close this search box.

Petrklíč odemyká zahleněné dýchací cesty

Zdroj: Freepik.com

Prvosenka jarní (Primula veris), nebo také petrklíč, je jednou z prvních rostlinek, kterou po období zimního půstu příroda dopřeje bylinkářům. Jedná se trvalku rozšířenou především v teplejších oblastech mírného pásu Evropy a Asie. U nás na ni narazíte nejčastěji ve světlejších listnatých lesích. Petrklíč spolehlivě určíte podle přízemní růžice svraskalých listů. Z jejího středu vyrůstají stopky nesoucí jednostranná, okoličnatá, žlutá květenství, ze kterých se po odkvětu vyvinou tobolky se semeny.

Prvosenka patří mezi ohrožené druhy

Prvosenka je milá květinka, která však díky intenzivnímu modernímu zemědělství a lesnímu hospodaření pomalu ztrácí přirozený prostor ke svému růstu. Dnes je zařazena mezi ohrožené druhy rostlin, ale naštěstí není příliš obtížné získat semena a prvosenku si pro sběr vypěstovat na vhodném stanovišti.

Nálev z květů lehce podporuje pocení, používá se k léčbě bolestí hlavy, horečnatých stavů, nachlazení a chorob močových cest. Slouží také k teplým obkladům při zánětu trojklanného nervu. Tinktura připravená z květů uklidňuje při nespavosti, úzkosti a rozrušení. Podobný účinek má také prvosenkový esenciální olej kápnutý do koupele. Hodí se i jako složka masážního oleje pro jemnou aplikaci na spáncích při migrénách. Mast vyrobená z petrklíčových květů odstraňuje skvrny na pokožce a hojí modřiny i spáleniny od sluníčka.

Odvar, nálev a tinktura z kořene

Odvar z kořene je výborný při chronické nebo akutní bronchitidě, ředí hlen a pomáhá ho uvolňovat. Zjistěte, které další bylinky jsou vhodné na odhlenění. Tradiční je jeho využití jako obklad pro mírnění projevů artritidy a revmatismu. Tinktura z kořenů má stejné uplatnění.

Nálev z prvosenkových kvítků má navíc kosmetické využití. Čistí pleť, otevírá póry pokožky a osvěžuje ji. Pokud jím budete omývat vlasy, získají hedvábnější vzhled a příjemnou bylinkovou vůni.

Petrklíč by neměly užívat těhotné ženy. Vyvarovat se mu musí i lidé, kteří berou antikoagulační léky. Vysoké dávky mohou u citlivějších jedinců vyvolat podráždění trávicího traktu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám