Petrklíč odemyká zahleněné dýchací cesty

petrklic
foto:Pixabay.com/PollyDot

Možná si na jaře zkrášlujete svůj příbytek některým ze šlechtěných druhů primulí z květinářství. Jsou sice dekorativní, ale nemají žádný léčebný účinek. Jako léčivka se hodí výhradně prvosenka jarní.

Prvosenka jarní (Primula veris), nebo také petrklíč, je jednou z prvních rostlinek, kterou po období zimního půstu příroda dopřeje bylinkářům. Jedná se trvalku rozšířenou především v teplejších oblastech mírného pásu Evropy a Asie. U nás na ni narazíte nejčastěji ve světlejších listnatých lesích. Petrklíč spolehlivě určíte podle přízemní růžice svraskalých listů. Z jejího středu vyrůstají stopky nesoucí jednostranná okoličnatá žlutá květenství, ze kterých se po odkvětu vyvinou tobolky se semeny.

Prvosenka je milá květinka, která však díky intenzivnímu modernímu zemědělství a lesnímu hospodaření pomalu ztrácí přirozený prostor ke svému růstu. Dnes je zařazena mezi ohrožené druhy rostlin, ale naštěstí není příliš obtížné získat semena a prvosenku si pro sběr vypěstovat na vhodném stanovišti.

Nálev z květů lehce podporuje pocení, používá se k léčbě bolestí hlavy, horečnatých stavů, nachlazení a chorob močových cest. Slouží i k teplým obkladům při zánětu trojklanného nervu. Tinktura připravená z květů uklidňuje při nespavosti, úzkosti a rozrušení. Podobný účinek má také prvosenkový esenciální olej kápnutý do koupele. Hodí se i jako složka masážního oleje pro jemnou aplikaci na spáncích při migrénách. Mast vyrobená z petrklíčových květů odstraňuje skvrny na pokožce a hojí modřiny i spáleniny od sluníčka.

Odvar z kořene je výborný při chronické nebo akutní bronchitidě, ředí hlen a pomáhá jej uvolňovat. Tradiční je jeho využití jako obkladu pro mírnění projevů artritidy a revmatismu. Tinktura z kořenů má stejné uplatnění.

Nálev z prvosenkových kvítků má navíc kosmetické využití. Čistí pleť, otevírá póry pokožky a osvěžuje ji. Pokud jím budete omývat vlasy, získají hedvábnější vzhled a příjemnou bylinkovou vůni.

Petrklíč by neměly užívat těhotné ženy. Vyvarovat se jej musí i lidé, kteří berou antikoagulační léky. Vysoké dávky mohou u citlivějších jedinců vyvolat podráždění trávícího traktu.