Search
Close this search box.

Při bolesti zapomeňte na Ibuprofen a věřte přírodě

Zdroj: Freepik.com

Zánětlivé procesy v těle a bolest s nimi související potkávají v moderním průmyslovém světě stále běžněji velké procento lidské populace. Možnosti, jak jim předcházet, spočívají v minimalizaci prozánětlivých faktorů změnou jídelníčku, snížením stresové zátěže a omezením expozice organismu nejrůznějším chemikáliím. Protože tato opatření vyžadují jistou dávku sebekázně, vynaloženého úsilí a času, je pro mnoho lidí přijatelnější použití rychle účinkujících farmakologických přípravků pro potlačení bolesti. My vám poradíme přírodní lék na bolest, bylinky i potraviny.

Ibuprofen a jeho temná stránka

Tímto krokem si ovšem zadělávají na mnohem větší problém. Při víceméně pravidelném užívání těchto léčiv lidé spolu s bolestí zabíjí také sebe. Typickým a populárním reprezentantem takového tišícího léku je Ibuprofen. Tento petrochemický derivát na trhu uváděný pod různými komerčními názvy často svádí svým sladce růžovým kabátkem k domněnce, že je absolutně bezpečný. Je však zjištěno, že má spolu s dalšími nesteroidními protizánětlivými léčivy také svou temnou stránku. Je totiž příčinou zvýšeného výskytu kardiovaskulárních poruch a s nimi spojeným nárůstem mortality u jeho uživatelů. Výčet nežádoucích vedlejších účinků těchto pilulek je však podstatně širší, například chudokrevnost, poškození DNA, poškození sluchu, vysoký krevní tlak nebo samovolné potraty.

Jak se zdravě vypořádat s bolestí?

Jak se ale „zdravě“ vypořádat s bolestí? Třeba pomocí přírodních alternativ pro léčení zánětu a tlumení bolesti. Následující seznam uvádí ty, u kterých je účinnost doložena nejen zkušenostmi s jejich používáním v tradičním léčitelství, ale také důkazy na základě provedených výzkumů.

1. Ananas – tropické ovoce výjimečné obsahem bromelinu potlačuje bolest vyvolávající účinek prostaglandinů, pomáhá při léčbě zhmožděnin a podvrtnutí kloubů.

2. Antokyany – červená barviva obsažená v černém rybízu, třešních, višních a dalších temně rudých plodech krotí bolest a zánět.

3. Arnika – povrchová aplikace arniky přináší při osteoartróze úlevu od bolesti srovnatelnou s účinky Ibuprofenu, ovšem bez vedlejších účinků.

4. Bazalka posvátná – tlumí křečové bolesti, obsahuje látky působící analgeticky, protizánětlivě i mírně antibioticky, je vhodná také při migréně.

5. Březové listy – nachází se v nich methylsalicylát, spolehlivě účinkuje jako spasmolytikum, analgetikum, antimykotikum a detoxikant.

6. Čertův dráp – sukulent s botanickým názvem harpagofyt ležatý tlumí bolest, tiší zánět a podporuje hojivé procesy stejně efektivně jako syntetické léky.

7. Chillipálivé papričky chilli díky kapsaicinu působí proti mikrobům a zánětlivým procesům, léčí bolesti osteoartrózy, bolesti hlavy a migrény.

8. Kurkuma – kurkumin chrání před volnými radikály, působí silně protizánětlivě, tlumí bolest, snižuje riziko civilizačních chorob. Připravte si zlaté mléko a podpořte imunitu.

9. Máta peprná – nejčastěji se používá jako přírodní lék na bolesti zubů, hlavy, svalů, podráždění kůže a při problémech s trávením.

10. Olivový olej – sloučenina oleocanthal nacházející se v olivovém oleji vykazuje stejné protizánětlivé vlastnosti jako Ibuprofen.

11. Šišák bajkalský – má sedativní účinky, které přijdou vhod při bolestivých revmatických stavech, ale také při neurózách a nespavosti.

12. Třezalka tečkovaná – je podle studií až 2x účinnější než Ibuprofen při neurologických potížích, zánětech nervů nebo premenstruačním syndromu.

Zdroj: Freepik.com

13. Vrbová kůra – přírodní náhrada Acylpyrinu redukuje v těle hladinu prostaglandinů, zabírá u menstruačních křečí, bolestí svalů nebo artritidy.

14. Zázvor – ženám nahradí Ibuprofen při mírnění bolestí vznikajících v souvislosti s menstruačním cyklem.

15. Ženšen – zlepšuje hojení ran, tlumí bolest u onkologických pacientů a pacientů s revmatoidní artritidou, potlačuje úzkost, má antibakteriální účinky.

Příroda překypuje záplavou dalších bylinek, stromů, keřů a jejich plodů, které přinášejí úlevu od bolesti. Stejně tak je možné zvládat bolest pomocí jógy, meditačních technik, masáží nebo aromaterapie. Vždy bychom měli ale mít na zřeteli, že bolest je pouze důsledkem a jakýmsi alarmem. Upozorňuje na to, že něco v našem těle není v pořádku. A pouze léčba skutečných příčin potíží může zaručit dlouhodobou nápravu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám