Pískavice prospěje trávení a zpevní poprsí

piskavice
foto:Wikimedia Commons/Thamizhpparithi Maari

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je jednoletá bobovitá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a západní Asie. Z až 60 centimetrů vysoké rozvětvené lodyhy vyrůstají vejčité kopinaté listy, z jejichž úžlabí vyráží květy. Po odkvětu se z nich vyvinou asi deseticentimetrové podlouhlé lusky s 6 až 20 semeny.

Semena rostliny bývala využívána již v éře starověkého Egypta jako léčivo ke snižování horečky, ale také pro balzamování těl zemřelých. Dnes se bylina ponejvíc pěstuje v Indii, Číně a v zemích severní Afriky.

Rostlina je charakteristická příjemnou vůní po seně, za což vděčí obsahu kumarinu. V semenech se nachází až 45% podíl slizových látek, 20% bílkovin, 10% tuků, silice, alkaloid trigonellin, flavonoidy, hořké sloučeniny, vitamíny, z minerálů zejména fosfor a železo.

Odvar ze semen sráží horečku a pomáhá při angínách. Slizové látky ulehčují odkašlávání. Látky přítomné v semenech pískavice příznivě působí na trávící systém – žaludek a střeva. Díky množství rostlinných proteinů a steroidních saponinů řecké seno vykazuje mírně anabolický efekt a přispívá k rozvoji svalové hmoty. Je vhodným doplňkem při rekonvalescenci po nemoci nebo prodělaných operacích. Mírně snižuje vysoký krevní tlak a reguluje hladinu krevního cukru. Významné léčivé účinky přináší použití pískavice u nemocí ledvin a močového ústrojí.

Čínská a arabská medicína si rostlinu cení jako přírodní afrodiziakum a recept na léčbu impotence a sexuálních poruch. Arabské ženy ji konzumují pro získání hezky formovaného a pevného poprsí.

Ve fytoterapii se obvykle připravuje nálev ze semen – asi 5 lžic na 1/2 litru vody. Při zánětech uzlin a při artróze lze rovněž povrchově aplikovat obklad kaší z na prášek rozemletých semen povařených s vodou a malým množstvím octa.

Nezanedbatelné je i možné použití pískavice v kulinářství. Nať se semeny jsou tradičním kořením, kterým se ochucují třeba sýry nebo pečivo. Indové znají využití pražených semen jako kávoviny pro přípravu nápoje. Lístky pučící z klíčících semen jsou, podobně jako řeřicha, vhodné do zelených salátů a pomazánek. Řecké seno se uplatňuje i jako veterinární léčivo a u hovězího dobytka je jím zvyšována dojivost krav.

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.