Search
Close this search box.

Pískavice prospěje trávení a zpevní poprsí

Zdroj: Freepik.com

Pískavice řecké seno (Trigonella foenum-graecum) je jednoletá bobovitá rostlina pocházející z oblasti Středomoří a západní Asie. Dorůstá až do výšky 60 centimetrů, z vysoké rozvětvené lodyhy vyrůstají vejčité kopinaté listy, z jejichž úžlabí vyráží květy. Po odkvětu se z nich vyvinou asi deseticentimetrové podlouhlé lusky s 6 až 20 semeny.

Využití bylinky v historii i dnes

Semena rostliny bývala využívána již v éře starověkého Egypta jako léčivo ke snižování horečky, ale také pro balzamování těl zemřelých. Dnes se bylina nejvíce pěstuje v Indii, Číně a zemích severní Afriky.

Obsahové látky

Rostlina je charakteristická příjemnou vůní po seně, za což vděčí obsahu kumarinu. V semenech se nachází až 45% podíl slizových látek, 20% bílkovin, 10% tuků, silice, alkaloid trigonellin, flavonoidy, hořké sloučeniny, vitamíny, z minerálů zejména fosfor a železo.

Kdy si připravit odvar z pískavice

Odvar ze semen sráží horečku a pomáhá při angínách. Slizové látky ulehčují odkašlávání. Látky přítomné v semenech pískavice příznivě působí na trávicí systém – žaludek a střeva. Díky množství rostlinných proteinů a steroidních saponinů vykazuje řecké seno mírně anabolický efekt a přispívá k rozvoji svalové hmoty. Je vhodným doplňkem při rekonvalescenci po nemoci nebo prodělaných operacích. Mírně snižuje vysoký krevní tlak a reguluje hladinu krevního cukru. Významné léčivé účinky přináší použití pískavice u nemocí ledvin a močového ústrojí.

Čínská a arabská medicína si rostlinu cení jako přírodní afrodiziakum a recept na léčbu impotence a sexuálních poruch. Arabské ženy ji konzumují pro získání hezky formovaného a pevného poprsí.

Jak připravit nálev ze semen

Ve fytoterapii se obvykle připravuje nálev ze semen – asi 5 lžic na 1/2 litru vody. Při zánětech uzlin a artróze lze rovněž povrchově aplikovat obklad kaše z rozemletých semen na prášek a povařených s vodou a malým množstvím octa.

Nezanedbatelné je i možné použití pískavice v kulinářství. Nať se semeny jsou tradičním kořením, kterým se ochucují třeba sýry nebo pečivo. Indové znají využití pražených semen jako kávoviny pro přípravu nápoje. Lístky pučící z klíčících semen jsou (podobně jako řeřicha) vhodné do zelených salátů a pomazánek. Řecké seno se uplatňuje i jako veterinární léčivo a u hovězího dobytka je jím zvyšována dojivost krav.

Tip: Udělejte si čas na zdraví a přečtěte si články o zdravém životním stylu nebo vyzkoušejte recepty z naší zdravé kuchyně.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na