Jestliže vás obtěžují kilogramy (nebo spíše desítky kilogramů) navíc, možná jste už zkoušeli nějak s nimi rychle zatočit. U mnoha lidí se ale po čase ručička na váze zase dostane zpět. Řešení problému netkví v zázračných dietách, hladovění nebo pilulkách na hubnutí. Receptem je několik jednoduchých zásad, které je potřeba praktikovat den co den, rok za rokem. Můžete se přesvědčit, že nejde o žádnou vědu:
1. Dávejte přednost kvalitě před kvantitou
Konzumace vysoce kvalitních a čerstvých potravin poskytuje tělu adekvátní přísun potřebných nutrientů, které zaručí dobrý zdravotní stav, potřebnou energii a optimální tělesnou hmotnost. Příliš mnoho vysoce zpracovaných potravin produkovaných potravinářskými firmami naopak rozkolísává úroveň krevního cukru, energetickou hladinu a způsobuje rychlejší výkyvy mezi pocity hladu a nasycení. Pro získání dostatku živin je nutné sníst větší množství méně kvalitního jídla, což v dlouhodobém horizontu vede k systematickému přejídání.
2. Není nad domácí stravu
Přestože se již řada výrobců potravin rozhodla upravit receptury svých produktů tak, aby více odpovídaly vlně zájmu o zdravý životní styl, nelze je vůbec srovnávat s jídlem připraveným doma. Zčásti je to způsobeno tlakem na co nejnižší výrobní cenu, zčásti také nemožností zaručit trvanlivost těchto výrobků bez celé řady nepříliš zdravých konzervantů a jiných přísad, které u domácí přípravy jídla nebudete nikdy potřebovat.
3. Vnímejte to, co jíte
Hltání jídla u televize, ve spěchu za chůze nebo ve fastfoodu je spolehlivou cestou k tloustnutí. Štíhlí lidé si častěji dokáží udělat na jídlo čas a naladit se na to, aby si mohli vychutnat každé sousto, aniž by je rozptylovaly ostatní vjemy.
4. Poslouchejte řeč svého těla
Lidé, kteří si udržují konstantní hmotnost, mají tendenci naslouchat svému tělu a reagovat na něj. Jí, když mají skutečně hlad a přestanou, jakmile ho zaženou bez ohledu na to, kolik jídla jim ještě zbylo na talíři.
5. Nezapomínejte na snídani
Podle jednoho z provedených průzkumů odpovědělo 96% štíhlých účastníků, že snídají každý den, přičemž často tvoří podstatnou část snídaně zelenina, ovoce a také vejce. Naopak respondenti s vysokým indexem tělesné hmotnosti snídani vynechávali a později přijímali velké množství kalorií najednou.
6. Vytvořte si zdravé stravovací návyky
Změna dietního plánu má smysl pouze v případě, že ji dokážete natrvalo zakomponovat do schématu svého životního stylu. Zpočátku se to může zdát obtížné a budete se muset více hlídat, abyste nesklouzli zpět. Ale pokud vydržíte alespoň tři týdny, je pravděpodobné, že se stane přirozenou rutinou.
7. Nebojte se postavit na váhu
Pravidelné vážení v rozumném intervalu, řekněme každé dva týdny, je dobrým indikátorem toho, co se děje s vaším tělem. Můžete tak podle potřeby zareagovat a okamžitě upravit stravovací plán v případě, že zjistíte výraznější odchylku od normálu, ať směrem nahoru nebo dolů.
8. Kdo cvičí, obezitu ničí
Fyzická aktivita ve formě namáhavé práce, sportovního tréninku nebo pravidelného rekreačního cvičení je metlou na nadváhu, ale pouze v případě, že je vykonávána pravidelně alespoň 4-5x týdně. Navíc podporuje zdravější chuť k jídlu, stabilizuje hladinu cukru v krvi, citlivost na inzulín a snižuje riziko vzniku diabetu a kardiovaskulárních onemocnění.
9. Jezte více stravy rostlinného původu
Nemusíte se stát zrovna vegetariánem nebo veganem, ale přesto dávejte při sestavování jídelníčku přednost rostlinným potravinám. Součástí každého jídla by měla být zelenina, ovoce zase poslouží jako vynikající dezert nebo rychlá svačina. Ideální je samozřejmě vše čerstvé, případně šetrně připravované pro zachování důležitých nutrientů. Veganská strava by měla být především bohatá na vitamíny a minerály. Zdravá strava je ideální způsob, jak zlepšit trávení a tím i celkovou kondici.
10. Nemějte výčitky, když občas zhřešíte
Lidé, kteří si udržují stabilní štíhlost, nemusí být a většinou také nejsou žádní dietní fanatici. Proto si také občas dopřejí nějaký pamlsek, sklenku alkoholu nebo kousek tučnějšího masa z grilu. Nikterak se tím ale netrápí. Nedělejte to ani vy, jinak vás stres a výčitky doženou k nezdravému omezování, nebo nastartují etapu přejídání.