Search
Close this search box.

Zelené jídlo na Zelený čtvrtek

Zdroj: Freepik.com

Pojmenování velikonočního čtvrtka vzniklo patrně zkomolením německého názvu Greindonnerstag – Lkavý čtvrtek na Gründonnerstag – Zelený čtvrtek. Ve farních kostelech se slaví večerní mše jako připomínka poslední večeře Páně. Jaké jídlo je na Zelený čtvrtek nejlepší připravit a jaké rituály a lidové tradice bychom měli dodržovat v tento den?

Rituály a lidové tradice

V lidových tradicích bývaly dodržovány některé rituály, které měly mít pozitivní vliv na zdraví. Lidé časně vstávali a omyli se rosou, aby zabránili některým nemocem, např. onemocnění šíje. Ještě před východem slunce se jedlo pečivo s medem, které mělo další rok chránit před uštknutím hadů a hmyzími žihadly. A zcela v souladu s pojmenováním dne se vařila opravdu zelená jarní jídla. Zkusit je můžete i vy.

Zelená jarní jídla

Jde například o polévky z jarních bylin, které již vyrašily. Ideální jsou hlavně mladé kopřivy, pampelišky, nebo bylinky, které vám rostou v květináči – pažitka, petrželka nebo kerblík. Dnes navíc můžeme u zelinářů koupit špenát, kapustu či brokolici. Pokud nemáte rádi polévky, připravte si ze zmíněných bylin a zeleniny zelený salát, kopřivy a špenát jsou výborné k masům lehce podušené na osmahnuté cibulce a vylepšené česnekem.

Lidé věřili síle zelených jídel, měla je udržet v dobré kondici do příštích Velikonoc. Jedna porce ročně je málo, ale Zelený čtvrtek by mohl být právě startovním impulsem k jarní očistě organismu, ke které jsou zelené potraviny ideální. Doplňovat je můžeme detoxikačními nápoji z čerstvých bylin nebo připravených ze sušených prášků z mladého ječmene nebo chlorelly. Jestliže tělu pomůžeme zbavit se zplodin, je určitě větší šance, že se v budoucnu vyhneme zdravotním neduhům.

Přejeme vám zelené Velikonoce!

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám