Search
Close this search box.

10 nejlepších superpotravin pro cyklisty

Zdroj: Freepik.com

Cyklistika je krásný sport, který je ale poněkud pošpiněn dopingovými aférami v profesionálních soutěžích. Naštěstí se ne každý honí za etapovými vítězstvími. Většině cyklonadšenců stačí ke spokojenosti dát si jen trochu do těla, posílit svaly, vypnout hlavu od každodenních starostí a kochat se krásou okolní krajiny. Aby vám pod koly bicyklu kilometry pěkně ubíhaly, budete potřebovat nasytit tělo kvalitní stravou, která vám umožní se hýbat, bude snadno stravitelná, dodá vašemu tělu nezbytné stavební látky, nabije energií a zlepší schopnost organismu zotavit se po výkonu.

Složení jídelníčku pro cyklisty v osminách

Orientační složení jídelníčku cyklisty lze zjednodušeně vyjádřit pomocí osmin – 1/8 tvoří proteiny, 2/8 jsou tuky a 5/8 je složeno ze sacharidů. Najíst byste se měli alespoň hodinu předtím, než vyjedete. U tratí nad 30 kilometrů je nutné doplňovat energii během jízdy.

Ideální potraviny pro cyklisty

Pokud nevíte, jaké potraviny volit, poradíme vám 10, které vašemu tělu při cyklotoulkách nejvíce prospějí.

Banány

Jsou obecně nejoblíbenější stravou sportovců. Dobře se jí, báječně chutnají a poskytují spoustu energie z uhlovodanů. Také velmi dobře doplňují draslík, který tělo při námaze ztrácí pocením.

Chia

Semínka chia jsou zdrojem omega-3 mastných kyselin, vlákniny, bílkovin, vápníku, fosforu, hořčíku a antioxidantů. Spolu s vodou vytvoří gel, který v žaludku zpomaluje proces rozkládání sacharidů na cukry. Chia gel také prodlužuje zadržování elektrolytů v těle a chrání před náhlým úbytkem tekutin a minerálů.

Červená řepa

Řepa je skvělým zdrojem antioxidantů a nitrátů, které prodlužují vytrvalost a upravují krevní tlak. Dusičnany v řepě pomáhají dilatovat krevní cévy, tím umožňují lepší průtok krve a dokonalejší distribuci kyslíku do svalů.

Kokosový olej

Kokosový olej je zdrojem okamžité energie. Mastné kyseliny se střední délkou uhlíkatého řetězce, které se v kokosovém oleji nachází, se rychleji vstřebávají do těla a následně metabolizují. Přispívají také ke snížení hladiny laktátu v krvi.

Kurkuma

Žlutý kurkumový prášek obsahuje kurkumin, který zlepšuje regeneraci svalů o více než 20%. Je silně protizánětlivý a zároveň příznivě působí na obnovu jaterních buněk zatěžovaných metabolickými procesy.

Losos

Maso lososa je perfektní kombinací vysokého podílu proteinů při zachování nízkého kalorického příjmu. Obsahuje také omega-3 mastné kyseliny, které zlepšují stav cév a tok krve do svalů.

Zdroj: Freepik.com

Maca

Peruánská maca v sobě spojuje potravinu s vynikajícími nutričními parametry pro zlepšení vytrvalosti a přírodní lék proti únavě a především stresu. Normalizuje krevní tlak a stabilizuje výkyvy hladiny cukru v krvi.

Paprika

Paprika je vynikající zásobárnou vitamínu C. Ten nejenže posiluje imunitní systém, ale slouží také k rychlejšímu zotavení. Snižuje ve svalech bolesti způsobené větší mírou námahy a spolu s karotenoidy působí antioxidačně a protizánětlivě.

Rozinky

Díky koncentrovanému obsahu ovocného cukru představují vynikající zdroj rychlé energie při jízdě. Tělu dodávají také vitamíny A, B1, B2, C a E, dále draslík, hořčík, fosfor, zinek, železo, bór, chrom a vápník. Obsažená vláknina pomáhá udržovat vodu v organismu a inulin je výživou pro bakterie střevní mikroflóry.

Sladké brambory

Batáty neboli sladké brambory obsahují energeticky vydatné složité sacharidy, které slouží jako spolehlivé a rovnoměrně spotřebovávané palivo při delších cestách. Dodávají svalům jak výbušnost, tak i vytrvalost.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat