Bylinky proti kopřivce

koprivka

Zarudlá místa na kůži posetá svědivými pupínky, která se někdy slévají do celistvých ploch, jsou typickým symptomem kožní nemoci známé jako kopřivka. Často vzniká v důsledku alergické reakce, zejména na potraviny, konzervanty a umělé přísady v potravinách, léky, inhalační alergeny nebo hmyzí kousnutí. Neobvyklé nejsou ale také nealergické kopřivky jako reakce na kontakt s textilií nebo chemickou látkou, vyvolat ji mohou i tlak na kůži, chlad či teplo. Asi třetina pacientů s chronickou kopřivkou jí trpí kvůli autoimunitnímu onemocnění. A objevit se může také v důsledku virové, bakteriální nebo parazitické infekce.

V případě, že se nejedná o kopřivku chronickou, často odezní její příznaky za několik hodin nebo dní samy. Pokud neustupují nebo jsou-li málo snesitelné a navštívíte lékaře, bude se na prvním místě pídit po spouštěči reakce. Tomu je nutné se v budoucnu raději vyhnout. Obvykle vám také předepíše léky na alergii – antihistaminika, případně proti svědění.

Jestliže se chcete obejít bez farmakologické léčby, můžete si pomoci některými bylinkami.

K internímu použití je nejjednodušší pití bylinných nálevů. Pro tento účel se hodí tolice vojtěška – alfalfa, kozlík lékařský, heřmánek pravý, řemdihák plstnatý – vilkakora, kopřiva dvoudomá, ostropestřec mariánský a echinacea. Uvařit si můžete speciální protialergický čaj ze směsi heřmánku, bazalky, fenyklu, oregana a estragonu.

Zevně lze aplikovat na postižená místa gel z listů aloe vera nebo šťávu vymačkanou z netřesku střešního. Přikládat můžete obklady z nálevů z heřmánku, kopřivy, šanty kočičí, zázvoru a máty. Osvědčeným zklidňujícím postupem je nanesení kašičky z ovesné mouky smíchané s vodou. Pokud je plocha kůže zasažená kopřivkou příliš velká, vyplatí se příprava koupele z uvedených bylin.

Když máte doma k dispozici esenciální oleje pro aromaterapii, podívejte se, jestli mezi nimi není olej z levandule, tymiánu nebo heřmánku. Tyto totiž můžete smísit s vlažnou vodou (3 kapky oleje na 2 dcl vody) a potírat jimi třikrát denně postiženou oblast.

Vězte, že káva, tabák a alkohol mohou zhoršit průběh onemocnění, proto se jich vyvarujte, dokud příznaky nezmizí.

Štítky , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.