Bylinky proti kopřivce

koprivka

Kopřivka potká alespoň jednou za život asi pětinu populace. Příčiny tohoto kožního onemocnění bývají různé. Proto také neexistuje univerzální léčba. Některé bylinky však dokáží mírnit její projevy.

Zarudlá místa na kůži posetá svědivými pupínky, která se někdy slévají do celistvých ploch, jsou typickým symptomem kožní nemoci známé jako kopřivka. Často vzniká v důsledku alergické reakce, zejména na potraviny, konzervanty a umělé přísady v potravinách, léky, inhalační alergeny nebo hmyzí kousnutí. Neobvyklé nejsou ale také nealergické kopřivky jako reakce na kontakt s textilií nebo chemickou látkou, vyvolat ji mohou i tlak na kůži, chlad či teplo. Asi třetina pacientů s chronickou kopřivkou jí trpí kvůli autoimunitnímu onemocnění. A objevit se může také v důsledku virové, bakteriální nebo parazitické infekce.

V případě, že se nejedná o kopřivku chronickou, často odezní její příznaky za několik hodin nebo dní samy. Pokud neustupují nebo jsou-li málo snesitelné a navštívíte lékaře, bude se na prvním místě pídit po spouštěči reakce. Tomu je nutné se v budoucnu raději vyhnout. Obvykle vám také předepíše léky na alergii – antihistaminika, případně proti svědění.

Jestliže se chcete obejít bez farmakologické léčby, můžete si pomoci některými bylinkami.

K internímu použití je nejjednodušší pití bylinných nálevů. Pro tento účel se hodí tolice vojtěška – alfalfa, kozlík lékařský, heřmánek pravý, řemdihák plstnatý – vilkakora, kopřiva dvoudomá, ostropestřec mariánský a echinacea. Uvařit si můžete speciální protialergický čaj ze směsi heřmánku, bazalky, fenyklu, oregana a estragonu.

Zevně lze aplikovat na postižená místa gel z listů aloe vera nebo šťávu vymačkanou z netřesku střešního. Přikládat můžete obklady z nálevů z heřmánku, kopřivy, šanty kočičí, zázvoru a máty. Osvědčeným zklidňujícím postupem je nanesení kašičky z ovesné mouky smíchané s vodou. Pokud je plocha kůže zasažená kopřivkou příliš velká, vyplatí se příprava koupele z uvedených bylin.

Když máte doma k dispozici esenciální oleje pro aromaterapii, podívejte se, jestli mezi nimi není olej z levandule, tymiánu nebo heřmánku. Tyto totiž můžete smísit s vlažnou vodou (3 kapky oleje na 2 dcl vody) a potírat jimi třikrát denně postiženou oblast.

Vězte, že káva, tabák a alkohol mohou zhoršit průběh onemocnění, proto se jich vyvarujte, dokud příznaky nezmizí.