Bylinky proti kopřivce

Zdroj: Freepik.com

Zarudlá místa na kůži posetá svědivými pupínky, která se někdy slévají do celistvých ploch, jsou typickým symptomem kožní nemoci – známé jako kopřivka. Často vzniká v důsledku alergické reakce, zejména na potraviny, konzervanty a umělé přísady v potravinách, léky, inhalační alergeny nebo hmyzí kousnutí.

Neobvyklé nejsou ani nealergické kopřivky jako reakce na kontakt s textilií nebo chemickou látkou, vyvolat ji může i tlak na kůži, chlad či teplo. Asi třetina pacientů s chronickou kopřivkou jí trpí kvůli autoimunitnímu onemocnění. A objevit se může také v důsledku virové, bakteriální nebo parazitické infekce.

V případě, že se nejedná o kopřivku chronickou, často odezní její příznaky za několik hodin nebo dní samy. Pokud neustupují nebo jsou-li málo snesitelné a navštívíte lékaře, bude se na prvním místě pídit po spouštěči reakce. Tomu je nutné se v budoucnu raději vyhnout. Obvykle vám také předepíše léky na alergii – antihistaminika, případně proti svědění.

Jestliže se chcete obejít bez farmakologické léčby, můžete si pomoci některými bylinkami

K internímu použití je nejjednodušší pití bylinných nálevů. Pro tento účel se hodí bylinky:

  • tolice vojtěška – alfalfa
  • kozlík lékařský
  • heřmánek pravý
  • řemdihák plstnatý – vilkakora
  • kopřiva dvoudomá
  • ostropestřec mariánský
  • echinacea

Uvařit si můžete speciální protialergický čaj ze směsi heřmánku, bazalky, fenyklu, oregana a estragonu.

Zevně lze aplikovat na postižená místa gel z listů aloe vera nebo šťávu vymačkanou z netřesku střešního. Přikládat můžete obklady z nálevů z heřmánku, kopřivy, šanty kočičí, zázvoru a máty. Osvědčeným zklidňujícím postupem je nanesení kašičky z ovesné mouky smíchané s vodou. Pokud je plocha kůže zasažená kopřivkou příliš velká, vyplatí se příprava koupele z uvedených bylin.

Pokud máte doma k dispozici esenciální oleje pro aromaterapii, podívejte se, zda mezi nimi není olej z levandule, tymiánu nebo heřmánku. Ty totiž můžete smísit s vlažnou vodou (3 kapky oleje na 2 dcl vody) a potírat jimi třikrát denně postiženou oblast.

Vězte, že káva, tabák a alkohol mohou zhoršit průběh onemocnění, proto se jich vyvarujte, dokud příznaky nezmizí.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat